Italské sladkosti Leone – více než 150 let tradice

Publikováno: 14.05.2014 08:00 | Jakub Pavlovský

Ve své hnědé tašce s sebou nosím předměty, které používám každý den – knihu, víkendovou přílohu Life & Arts novin Financial Times, doklady, peněženku, iPad, sluchátka, kapesníky, balzám na rty a další malichernosti. Vždy mi ale chyběly jakési chutné bonbonky, jež bych mohl vychutnávat a jejichž krabička by mě těšila svou estetickou stránkou. Konečně jsem objevil ty pravé – pastilky Leone.

Pastilky Leone začal vyrábět Luigi Leone již v roce 1857 v italském městě Alba. Ve třicátých letech 20. století podnik převzala Giselda Balla Monero a od té doby se v její rodině z generace na generaci předává vášeň, kreativita a tradice, jimiž je značka Leone vyhlášená nejen v rodné Itálii. Společnost si chrání tajemství svých znalostí a technologií, a proto zůstane vždy jen jeden originál. Dokonce v některých případech Leone stále používá původní metody výroby.

Mistři Leone se řídí mimo jiné pravidlem, že skutečný cukrářský umělec pracuje s čerstvými surovinami – mezi ně patří piemontské lískové ořechy, máta neobyčejné sladkosti a vytrvalého aroma, kalábrijská lékořice, sicilské citrusy, šťáva z akácie, středoamerické kakao a vanilkové lusky z Madagaskaru a Mexika.

leone_1

Zdroj: Leone

Leone nejsou pouze pastilky, ale také chutné želé kostičky, různé čokoládové bonbony, lanýže, klasické tvrdé bonbony, 70procentní čokoláda k přípravě vskutku chutného horkého nápoje a spousta dalších kousků.

leone_3

Zdroj: Leone

Nepochybně nejznámější jsou pastilky, které podle mě vypadají jako maličké makronky. Vybere si úplně každý, protože je opravdu z čeho. Za zmínku stojí příchuť absintu, tuarežského zeleného čaje, čokoládového dortu, anýzu (jenž je známý svými léčivými schopnostmi a již ve středověku věřili, že zbavuje mrzutosti), skořice a dále směs chutí pomáhající dobrému trávení.

leone_5

Zdroj: Leone

Za krátkou dobu jsem si stihl oblíbit měkké ovocné želé Cubifrutta. Tyto želé jsou stejně jako všechny ostatní výrobky Leone stoprocentního přírodního původu, proto máte skutečně pocit, že jíte pravé plody – broskev, meruňku, hrušku, citron nebo pomeranč. Máte chuť na jedno želé, ale vzápětí musíte sníst další, protože něco takového nemáte šanci ochutnat často.

Značka Leone myslí taktéž na diabetiky a na zdraví našich zubů, proto vytvořila řadu Leonsnella (želé, dropsy, bonbony, čokoládové výrobky), která využívá pouze sladidla přírodního původu. Stále si přitom zachovává jedinečnou chuť a vůni. A o jakém sladidle to je řeč? O stévii. Objevili ji Indiáni v Paraguayi, poté ji na konci 19. století znovuobjevil italský botanik Bertoni a od roku 2011 je v Evropské unii používána pod označením E960 jako umělé sladidlo. Málokdo ví, že stévie obsahuje látku, která pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi a v játrech v rovnováze a že je výborná i při potížích s vysokým krevním tlakem, únavou a depresemi. Takže ne všechna „éčka“ jsou špatná.

leone_4

Zdroj: Leone

Nejen jako krásný dárek mohou být čokoládové bonbony pro přípravu horkého nápoje. Na jednu porci stačí rozpustit 25 gramů čokolády z bobů Concato ve 125 mililitrech horkého mléka a chvíli ohřívat nad středním plamenem po dobu několika minut. Musím říct, že jsem byl překvapen, jak lahodná tato domácí verze bez lepku, sójového lecitinu a přidaného kakaového másla je. Odteď bude těžké spokojit se s běžnou horkou čokoládou.

V nabídce jsou dokonce čokoládové lanýže a to buď černé nebo vzácnější bílé. Pokud je budete chtít ochutnat, nemusíte jet do italského městečka Piemont nebo francouzského Périgordu a s vycvičeným psem či prasetem tam hledat lanýže ukryté až 40 centimetrů pod zemí.

Ochutnat můžete i klasické cucací bonbony (s chutí fialky, růže, maliny, citronu, limetky, pomeranče a karamelu) a Crocchino – piemontské lískové oříšky v hořké čokoládě. Jestliže byste měli chuť něco žvýkat, není problém. K dispozici máte žvýkací bonbony Gummy.

Navštivte oficiální web pastilek Leone nebo si je najděte na Facebooku.

leone_2

Zdroj: Leone
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!