Slavík 2012: Jak důležité je míti Gotta

Publikováno: 24.11.2012 13:15 | Jiří Hofbauer

Opakuje se to rok co rok. Předcházejí tomu velké, celoroční přípravy a pak během jednoho leč svátečního večera je během dvou hodin po všem. Rekapitulují se úspěchy, skládá se obdiv, děkuje se a mnozí to berou jako konečnou šanci smířit se s tím co rok vzal. Ne, nemluvím o Vánocích a Štědrém dnu, ale o předávání českých hudebních cen Český slavík, v posledních letech obohacený o minerální přídomek Mattoni.

Princip těchto dvou večerů je ale hodně podobný. Děti, které by měly být hodné celý rok, posílají Ježíškovi dopisy s výčtem všech vytoužených, komerčních hraček vyrobených v Číně prohraných masivní infrastrukturou. Dospělí, kteří celý rok šetří peníze, ze zbytku peněz provětraných státem koupí to na co mají. Často obdarovávaní sami sebe a pak u nazdobeného stromku dělají překvapené.

Slavičí večer funguje na podobném principu. V tento den se zúročí nebo lépe řečeno zhodnotí aktivita umělců hudební voliéry za uplynulý rok. A stejně jako dospělí po stáhnutí stuhy, tak umělci po otevření obálky dělají překvapené, a tvrdí, že letos... speciálně letos to opravdu nečekali. Obzvláště jeden.

Karel Gott, držitel 37 zlatých cen Zlatý slavík a Český slavík. Snad nebudu jediný, kdo se ptá jestli vyhrává pro své nesporné kvality nebo proto, že je Gott? Protože přiznejme si fakt, že jména zlatých slavíků se už po léta moc nemění. Karel Gott je stálice, Lucie Bílá od roku 1996 téměř trvalá slavice a v kategorii skupiny poslední léta vyhrává Kabát. Jaký faktor má vliv na výsledky hlasování? Je to skutečně ocenění za práci odvedenou v minulém roce, všeobecná popularita nebo jen setrvačnost? Zatímco ve světě se vítězové hudební cen každý rok naprosto mění mění Český slavík se ve Státní opeře každý rok vrátí pod křídlo té stejné zlaté trojice. Nikoho by přece upřímně nemohla těšit cena, kterou si skutečně nezasloužil. Nebo jsme vážně až takhle povrchní?

Lucie Bílá, které slavík uletěl v letech 2005 a 2006, poznala, že pokud nebude na očích, tak se křišťálové sošky nedočká. V této době se věnovala spíše projektům divadla TaFantastika a svému soukromí. I když prakticky denně stála na jevišti jako Guinevra v muzikálu Excalibur nebo jako ona sama v hit muzikálu Láska je láska zmizela jakoby z pohledu urputných očí a uší. Naopak Aneta Langerová se z Objevu roku dostala až na zlatou příčku. Přesto byla Bílá stříbrnou. Ale jak sama pronesla, že do teď byla ticho jen proto, že od teď bude pořádně nahlas. A taky že je. Nelze si jí vyhnout. Evidentně má talent.

Jenže co je na Karlovi tak božského, co je to něco čím si udržuje tak početné davy? Předně je to jeho hlas. Gott ale dobře ví, že je nutno se adaptovat na dnešní dobu. Umí skvěle vyhodnotit situaci. Nebrání si ze sebe udělat legraci i když občas přešlápne. V roce 2009 měl přešlapy hned dva – nejprve reakce s prostředníčky k těm lidem, co mu nepřáli ocenění od prezidenta republiky a následně neumělé odstoupení ze Slavíka, které okamžitě vzal zpět. Já u něj oceňuji, že je pro každou špatnost. Ať už se jedná o (ne)reklamu na ledový čaj, beatbox nebo to, že přijal svou životní roli Boha. Ať jako jako herec ve filmu nebo naposledy v písni Cool v plotě s Xindlem X. A to je další fakt – nebojí se spolupráce. Nemá potřebu ke všemu se vyjádřit a pokud nemůže pochválit tak nekritizuje. Proto pro mnohé začínající umělce je vzorem a mohou k němu vhlížet místo aby ho přehlíželi. Karel Gott je totiž inspirací pro všechny co jsou teprve na startu. Sám totiž dobře ví, že stačí aby přeskočila jediná jiskra a drnkání na kytaru pod jednou žárovkou se může změnit v ohňostroj za doprovodu orchestru.

1

Zdroj: denik.cz


Český slavík Mattoni 2012

Hudební svátek jako byl ten včera je vždy střetem hudebních stylů, žánrů a jejich představitelů. Je to vzácná příležitost, kdy se potkají zpěváci s autory svých písní, konkurenti i spolupracovníci z branže. Karel se letos zlatým slavíkem nestal. Přesto dokázal to co jsem popsal několik hodin před udílením cen - neztratil glanc, současnost a to cosi božského. Ewa Farna opravdu překvapila, že skutečně má ještě lepší hlas než jsme si mysleli. Lucie Bílá děkovala dvakrát a v obou případech podivně. Ani v jednom v proslovů prakticky nezmínila sebe nebo svoje nejbližší, ale všechny mimo okruh. Tomáš Klus v děkovačce spíš škobrtal než klusal, ale působil civilně a upřímně jako jeho umění. A toho si moc ceníme. Klobouk dolů. Dan Landa... byl maximálně nekonvenční a řekl to, co se mnozí ostýchají říct.

Nelze zcela regulérně soudit kdo komu věnoval děkovačku, o kdo o cenu nestál, nebo které skupiny přišly na prestižní předávání lépe/hůře vystylované. Takoví prostě jsou. A pokud si Daniel Landa přeje být oslován kouzelník Žito je to jeho rozhodnutí, nejen umělecké ale především lidské. Umělec skutečně není veřejný majetek. Letošní udílení křišťálových sošek tak ve výsledku bylo daleko akčnější, než režísér původně zamýšlel.

ABSOLUTNÍ SLAVÍK

Lucie Bílá

OBJEV ROKU

Barbora Poláková, zpěvačka

Nebe, skupina

Koblížci, skupina

ZPĚVAČKY

1. Bílá Lucie

2. Vondráčková Lucie

3. Farna Ewa

Absolonová Monika


Anna K.

Gunčíková Gabriela

Konvičková Markéta

Langerová Aneta


SLAVÍCI BEZ HRANIC

No name, skupina

PÍSEŇ POSLUCHAČŮ RÁDIA IMPULS

Tomáš Klus: Pánobohudooken

SKUPINY

1. Kabát

2. Nightwork

3. Chinaski


Citron

Divokej Bill

Kryštof

Mandrage


Olympic


HVĚZDA INTERNETU

Charlie Straight

SKOKAN ROKU

Eddie Stoilow, skupina

CENA MTV ZA KLIP ROKU

Tereza Kerndlová: Tepe srdce mý

ZPĚVÁCI

1. Klus Tomáš

2. Gott Karel

3. Landa Daniel

Bárta Daniel

David Michal

Dyk Vojtěch

Janda Dalibor


Kolář Petr

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!