Jak holit citlivou pleť

Publikováno: 15.11.2016 12:30 | Štěpán Molitor

Mnoho mužů má stejný problém jako já – citlivou pleť na obličeji. Po každém oholení mi kůže zarudla a dělaly se mi vyrážky. Střídal jsem kosmetiku, holicí strojky i techniku a frekvenci holení. Nic. Snažil jsem se najít radu u kožního lékaře. Když jsem mu popsal zdlouhavě proč jsem tady, jak se holím, jaké přípravky používám a jakou mám životosprávu, dlouze si mě prohlédl a prohlásil: „Tak se neholte.“ Hm, díky no, super nápad. Začal jsem znovu testovat na sobě a po nějaké době jsem přišel na to, jak podráždění pleti minimalizovat. Zkuste dodržovat tyto 4 body, jsem si jistý, že vám to pomůže taky.

The-shaving-man-badger-brush

Zdroj: Tumblr

1. Vyberte vhodný nástroj

Je mnoho variant, čím se holit. Vícebřitá holítka, klasický bagr, staromódní břitva, elektrické strojky. V první řadě si uvědomte, že čím víckrát po pleti nůž přejede, tím víc ji podráždí – ať si reklamy říkají co chtějí. Víc barberů mi to potvrdilo a vyzkoušel jsem to i na sobě. Všechny machy a podobné věci zahoďte do koše. Vyzkoušejte se holit klasickou žiletkou v holicím strojku – bagru. Ten seženete asi za 90 korun. Čím je žiletka ostřejší, tím méně pleť podráždí. Proto použijte žiletku pouze na jedno holení a pak ji vyhoďte. Stojí pár korun, tak vás to nezabije. Jednu stranu žiletky na jednu polovinu tváře, druhou stranu na druhou polovinu. Druhou možností je pořídit si elektrický strojek s holicí planžetou. Ze své praxe jsem zjistil, že tohle je po bagru nejšetrnější způsob, jak se oholit. Používám ultralevný strojek od Wahl (doporučil mi ho můj holič) a jsem spokojený. Naopak pro citlivou pleť nemůžu doporučit strojek s holicími hlavami – nehledě na to jak jemně jsem se holil, vždy mi to z obličeje udělalo fašírku. A to mám velmi kvalitní strojek.

2. Připravte se na to

Holte se večer, ráno totiž bývá pleť nejcitlivější. Vždy platí, že nejlépe se holí krátké vousy, zhruba dvoudenní strniště. Pokud máte vousy delší, elektrickým strojkem je budete holit 4 hodiny. A bagrem to nebude o moc rychlejší. V takovém případě nejdřív zastřihněte vousy elektrickým zastřihovačem. Opláchněte si obličej a vyčistěte pokožku micelární vodou. Docela dobře funguje i Jarischův roztok – seženete jej v každé lékárně. Pokud se holíte bagrem, naneste holicí pěnu nebo gel (gel je asi lepší) a vmasírujte jej do pokožky. Jestli jste vybrali elektrický strojek, pokožku naopak dokonale vysušte.

3. Dbejte na správnou techniku

Rukou napněte kůži. Vždy se holte po směru růstu vousů. Pokaždé. Pokud to uděláte jinak, ráno se vzbudíte s opuchlým obličejem a vyrážkami. Netlačte na pilu, ani u elektrického strojku ani u bagru. Chcete vousy oholit, ne vymýtit. Pokud vous uříznete pod úrovní pokožky, bude vám zarůstat. Snažte se přeholit každé místo jenom jednou ať předejdete zbytečnému podráždění.

4. Nezapomeňte na péči po holení

Po oholení opláchněte obličej studenou vodou. Tím se stáhnou póry. Opět vyčistěte pokožku zklidňující micelární vodou. Na závěr aplikujte hojivý krém. Nejlepší je zeptat se v lékárně na nějaký s příměsí panthenolu pro extrémně citlivou pleť. O pleť pečujte každý den, kupte si vyživující krém a pravidelně (ráno a večer) vyčistěte pleť micelární vodou. Pravidelně kontrolujte ve zvětšovacím zrcadle, jestli vám vousy nezarůstají. Hodně štěstí! 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!