Jak je to s tou nezdravostí červeného masa?

Publikováno: 02.05.2013 10:58 | Petr Hájek

Jakkoliv jsou pořádné steaky výborným jídlem, i to nejmenší dítě dnes ví, že červené maso pro člověka není po zdravotní stránce nic extra. Je pro nás symbolem vysokého cholesterolu, srdečních oběhových chorob a také kardiovaskulárních problémů. Je tu ale několik dalších dat a údajů k věci, o kterých se skoro neví a jenž jsou doslova šokujícího rázu...

179227

Zdroj: Cracked

Nemoci srdce, to je pro červené maso prý jenom špička ledovce. Také se dnes spojuje s rakovinou střeva, prsou, krku, močového měchýře, rakovinou plic, lymfomem, rakovinou prostaty, arterosklerózou, revmatickou artritidou, hypertenzí, diabetem, nemocí ledvin, obezitou a desítkami dalších věcí.

Jak to tak jeden čte, říká si, jak to, že je vlastně ještě naživu? Problém ale není ani tak jídlo samotné, ale to, co s ním naše civilizace dělá. Existuje dnes totiž mnoho podivných výjimek, jenž dokonale matou vědce. Jde o to, že pár národů dnes ještě pořád žije lovecko-pasteveckým stylem, jako třeba Masajové, jenž žijí skoro výhradně z masa a krve. I přesto je tam ale málo srdečních nemocí a není to ani genetika, takže v čem je problém?

Vědci dnes mají za to, že celý problém tkví ve zpracování a konzervování masa. Naše maso totiž bývá všelijakými chemickými neřády upraveno tak, aby vydrželo mnohem déle: párek v rohlíku, šunka, salám, uzeniny, ... A k tomu pěkně zakonzervovat vše pořádnou dávkou chemických aditiv (nitrosaminy, nitroamidy, ... - něco byste se báli použít i jako čistidlo na nádobí nebo WC a přesto to lidé jedí dnes...). Nakonec má "naše" maso 4x více sodíku, nežli to přírodní.

Takže, shrnuto a podtrženo - nezabíjí nás červené maso, ale zabíjí nás zpracované (a tedy nepřirozené) červené maso!
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!