Jak na tradiční mokré holení

Publikováno: 30.10.2014 23:45 | Jiří Hofbauer

Mokré holení, stejně jako pánské holičství, opět nabývá na oblibě. Muži totiž mají rádi rituály. A klasické mokré holení svým způsobem rituálem je. Není to jen o tom z natlakované láhve vymáčknou trochu gelu, natřít si ho na tvář a prudce ojet strojkem. Mokré holení je proces, který má jisté zásady. A i když vstupní investice se zdá vysoká, brzy zjistíe, že tradiční mokré holení je nejen stylové ale také ekonomičtější.

holení_0

Zdroj: Mestyle.cz

Před holením navlhčete tvář teplou vodou nebo použijte horký ručník. Doporučujeme se holit ihned po osprchování. Kombinací vlhkosti a teplé vody se vousy změkčí. Holení je tak snadnější a jemnější. Po ránu je pokožka citlivější než večer, proto holení doporučujeme raději večer než ráno. Zabráníte tak zbytečné podráždění pokožky.

holení_1

Zdroj: Mestyle.cz

Pokud vás trápí citlivá pokožka nebo máte tvrdé vousy, aplikujte před holením na tvář gel nebo olej. Nechte působit dvě až tři minuty a poté opláchněte. Použití oleje nebo gelu před holením totiž vousy ještě více změkčí a pomůže natáhnout více vlhkosti. Oholení je potom daleko jemnější a snazší. Výborný krok pro ty, kteří mají citlivou pokožku nebo tvrdé vousy.

Olej před holením od Taylor of Old Bond Street s vůní sandalwood, 390 Kč

holení_2

Zdroj: Mestyle.cz

Naneste malé množství krému do misky nebo použijte klasické mýdlo na holení. Navlhčenou štětkou rozmíchejte a vytvořte z krému nebo z mýdla na holení pěnu. Hustotu regulujte pozvolným přidávání vody.

Krém na holení od Taylor of Old Bond Street s vůní Sandalwood, 260 Kč

holení_3

Zdroj: Mestyle.cz

Štětkou krouživými pohyby naneste malé množství vyšlehané pěny na tvář. Čím lépe vmasírujete pěnu na tvář, tím jemnější a snazší bude oholení. Klidně měňte směry štětky. Dostaňte vyšlehanou pěnu na všechny části tváře. Na některá místa klidně naneste i více vrstev.

Štětka na holení od Taylor of Old Bond Street, 890 Kč, porcelánová miska na holení od Mühle, 590 Kč

holení_4

Zdroj: Mestyle.cz

Ideální úhel sklonu holícího stojku během holení je 45° stupňů. Nevyvíjejte strojkem na pleť příliš vysoký tlak, jinak hrozí poranění a říznutí. Strojek pravidelně oplachujte horkou vodou.

Klasický strojek (bagr) je poměrně těžký, stačí se holit jen pomocí gravitace strojku. Není potřeba vyvíjet nějakou sílu navíc, jinak hrozí riziko pořezání. Jedna žiletka vydrží v průměru tři až pět oholení, ale při správné údržbě a pokud člověk nemá extra silné vousy, tak vydrží klidně i šest nebo sedm oholení. Samozřejmě hodně záleží na tvrdosti vousů. V případě poranění a jemného říznutí lze použít kamencovou tyčinku, která ránu zacelí a zastaví krvácení.

Holicí strojek R89 (bagr) od Mühle, 990 Kč, oboustranné náhradní žiletky Astra Superior Platinum, 25 Kč/5ks

holení_5

Zdroj: Mestyle.cz

holení_6

Zdroj: Mestyle.cz

Nepodceňujte žádný krok holení. Jak přípravu pleti na holení, samotné holení, tak nevynechejte ani péči po holení. Po holení opláchněte obličej studenou vodou. Studená voda zatáhne roztažené póry a navíc pokožku osvěží. Navlhčeným blokem kamence vydezinfikujte tvář po holení. Ten ostatně můžete použít i v případě poranění. Minerály a další látky v kamenci drobné ranky zacelí a zastaví krvácení, pokud se člověk někde řízl. Pokud se vám po holení objeví červené pupínky na obličeji nebo na krku, použijte kamence. Pleť svým způsobem ošetří, pupínky výrazně ustoupí nebo úplně zmizí. Právě minerály v kamenci zároveň slouží jako dezinfekce. Nebojte se, pokud kamenec na tváři bude lehce štípat. Svým způsobem je to to dobře. Pokud vám blok kamence neupadne a nerozbije se, vydrží desítky let. Doporučujeme kamence se složením Potassium alum.

Blok kamence od Osma, 270 Kč

holení_7

Zdroj: Mestyle.cz

Naneste na tvář vodu po holení. Místo vody lze použít i kolínská, která též dezinfikuje a především zanechává dlouhotrvající mužnou vůni. Rozdíl mezi vodou po holení a kolínskou je v počtu parfémovaných složek. Jednoduše, kolínská voní déle než voda po holení. Voda po holení funguje jako dezinfekce a člověk potom může použít i toaletní vodu. Pokud by použil kolínskou, už by nemohl další parfém použít.

Voda po holení od Taylor of Old Bond Street, 690 Kč

holení_8

Zdroj: Mestyle.cz

Pokud si pěstujete vous, nezapomínejte, že i on potřebuje péči. Používejte vyživující mýdla, které podpoří růst vousů, oleje, balzámy, tvarovací vosky a současně i hřebeny nebo kartáče. Na český trh se teď dostaly hřebeny značky Kent, které patří k jedněm z nejkvalitnějších a ručně vyráběných. Nezapomínejte, že kdo má plnovous nebo strniště, je důležité používat husté a tvrdší kartáče které vyčešou odumřelé a vypadnuté vousy.

Olej na vousy od Prospector, 490 Kč

holení_9

Zdroj: Mestyle.cz

Vosk na kníry od Taylor of Old Bond Street, 220 Kč

holení_10

Zdroj: Mestyle.cz

Malý hřeben na knír a vousy od Kent, 90 Kč

holení_11

Zdroj: Mestyle.cz

Holení je pro každou pokožku poměrně silný zásah. Ihned po holení je pokožka podrážděná, vysušená, často zarudlá a je dobré ji opět zregenerovat a hydratovat. K tomu slouží krémy, gely a balzámy po holení. Není to jen hloupá kosmetika, bez které se obejdete, ale poměrně nedílná součást procesu holení.

Pamatujte, že všechny přípravky, které během holení používáte, tedy krém na holení, vodu po holení případně kolínskou, by měly být ideálně od jedné značky, ale určitě stejné (nebo minimálně podobné) vůně, aby se vzájemně nepřebíjely a fungovaly spolu. Zvláště pozor u kombinování mýdlových a orientálních vůní.

Kosmetiku Taylor of Old Bond Street koupíte v obchodě Gentleport v Pánské pasáži v Praze.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!