Jak pečovat o auto s láskou i v zimě

Publikováno: 17.05.2018 18:27 | PR

Zima vyžaduje větší mnohem větší ostražitost řidičů, co se jízdy i péče o čtyřkolové miláčky týče. Pokašlávající motor, zamrzlé zámky, nevzhledný hnědý nástřik na kapotě… Aneb známky toho, že vaše auto zažívá krušné časy. Mějte na paměti, že imunitu vašeho auta značně posílí už jen správná péče. Co do ní kupříkladu spadá?

autolos

Zdroj: PR

Mýt či nemýt?

Ohledně mytí aut v zimě určitě narazíte na nejednu spekulaci. Jak to tedy je? Jednoznačně mýt! Právě nánosy sněhu a bláta drží na autě vlhkost, která zapříčiňuje korozi, proto mytí auta v zimě nepodceňujte. Auto doporučujeme nechat také navoskovat - ochráníte tím lak a zmírníte usazování nečistot. Při očistě nezapomínejte také na podvozek. Dle odborníků je ideální mýt auto v zimě alespoň jednou za 2 týdny.

Čištění skel od námrazy neberte na lehkou váhu

Zimní čistící výbava zahrnuje bezesporu také škrabku a kartáč. Spousta řidičů ovšem přední sklo odbývá jen několika ledabylými tahy škrabkou, přestože novela silničního zákona nařizuje důkladné očištění i bočních skel a střechy. Hustou sněhovou nadílku tedy berte jako signál k brzkému budíčku, protože nehodu způsobenou odlétnutím námrazy z vašeho auta si určitě nechcete vzít na triko ani vy, ani vaše povinné ručení.

Péče o autobaterii

Tím, že necháte auto několik dní ležet ladem, mu spíše přitížíte, než ulehčíte. Milovníci sportu nám určitě dají za pravdu, že po několika dnech bez jakéhokoliv pohybu se ztuhlé tělo dostává zpět do formy poměrně těžko. Podobně na tom jsou i autobaterie, které v zimním období v důsledku delší nečinnosti mnohdy odmítají spolupracovat. Moderní autobaterie se pyšní bezúdržbovostí, i tak však vyžadují alespoň 1 x za rok kontrolu napětí – a jezdíte-li v zimě kratší vzdálenosti, kontrolujte jej pravidelně. Klesne-li napětí pod 12,4 V, baterii dobijte.

Silnější mrazy navíc způsobují stahování kyseliny do desek, tak, že ve článcích baterie pak zůstane jen voda, což může baterii nenávratně zničit. Aby k tomu nedošlo, baterii zazimovávejte v plně nabitém a suchém stavu.

Nezapomeňte na kvalitní povinné ručení

Zima dává zabrat jak autům, tak silnicím, proto se zejména v zimních měsících vyplácí řidičům dvojnásobná opatrnost, nehledě na to, jak moc o své auto pečují. Pro případ nehody mějte sjednané kvalitní povinné ručení. Zrovna hledáte výhodné povinné ručení s vysokými pojistnými limity, asistenčními službami i úrazovým pojištěním řidiče? Podívejte se na nabídku ČSOB Pojišťovny, která vám kromě online kalkulačky povinného ručení nabízí za jeho sjednání online 20% slevu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!