Jak pečovat o boty

Publikováno: 04.12.2013 11:56 | Aktualizace: 26.11.2014 09:00 | Jiří Hofbauer

Pokud chceme, aby nám něco dobře a dlouho sloužilo musíme se o to starat. Ze všech kousků oblečení patří právě boty k těm nejvíce zatěžovaným. Stejně jako v létě tak i v zimě je potřeba dodržovat určitá pravidla, která obuv chrání a současně tak prodlužují její životnost.

wax

Zdroj: TumblrNapínáky

Když už investuje čtyři, šest nebo i víc tisíc do bot tak už je to investice. A když pomineme tu finanční stránku věci, tak určitě záleží na tom, že se vám ty boty líbí a chcete je nosit co nejdéle. Proto se vyplatí, když si ke každému novému páry bot pořídíte i napínáky. Ano, jsou to další peníze, ale vrátí se vám, respektive nepřijdete o ty, které jste uložili do bot. Vyvarujte se ale těm plastovým. Pořiďte si kvalitní dřevěné. Ty plastové neznámého původu a složení maximálně předvedou něco jako pokus o napnutí boty. Pokud se dřív nezlomí. Ale dobrý napínák má funkcí víc. Hlavně musí být dřevěný, ideálně z cedrového dřeva. Primárně udržují tvar boty, ale současně absorbují vlhkost a popravdě to cedrové dřevo odvádí i zápach.

napinaky

Zdroj: pediwear.co.ukTkaničky

Co dělá velký dojem jsou nejen naleštěné boty ale i tkaničky. Ať jste tradicionalisté a fandíte černé, nebo jste se našli v široké škále barevných tkaniček, myslete na jejich pravidelnou výměnu. Černá sedřená tkanička i v těch nejluxusnějších botách není to pravé. Stejně tak tkanička, která kdysi bývala žlutá. Zas tak velká položka to není a přitom efekt je zcela tristní.

tkaničky

Zdroj: MilkmadeRenovace

Nedávno si kamarád koupil svoje první Loake. Aby se mu neochodila kožená podrážka ihned si je nechal podrazit. Nepřál bych vám ten pohled vidět. Je to absolutní degradace již tak dokonalého produktu i jeho celkového designu. Vypadá to ohavně. S koupí obuvi současně dostáváte nárok i na renovaci. Opravdu doporučuji raději si jednou za rok nechat boty nově podrazit od obuvníka (značky), který boty vytvářel. Jinak docílíte stejného efektu asi jako... kdybyste na nablýskané Bentley nasadili gumy ze škodovky a čekali, že budete za hvězdu. To chápete, že nemůže fungovat. Na druhou stranu s renovací neotálejte. Jistě, obuvník je schopen opravit i případnou díru v podrážce, ale proč to nechat dojít tak daleko.

DSC04938

Zdroj: TheshoesnobblogVysoušení

Až napadne sníh a boty podrobíte zkoušce mrazem je asi největší chyba, když je pak sundáte a v dobré víře dáte pod topení nebo k jinému silnému zdroji tepla. Kůži to ničí, vysušuje. Stejně jako když se smažíte na pláži. Stačí je dobře ošetři a nasadit již zmiňované napínáky.

popraskane

Zdroj: TheshoesnobblogVosk

Nepodceňujte průběžnou péči o obuv. Jednou za rok to opravdu nestačí. Rozhodně si pořiďte kondicionér a vosk. Je to investice v řádu pár stokorun, ale boty to ocení. Zvlášť při častém nošení může kůže začít praskat a jakoby zajde a nepůsobí to pěkně. Právě kondicionér tomuhle pomáhá předcházet a kůži vyživuje. Lehká vrstvy vosku pak povrch boty ošetří, uzavře a současně zabrání jejímu znečištění.

vosk

Zdroj: Schuhsign

lesteni

Zdroj: TheshoesnobblogStřídejte boty

Stejně jako střídáte košile musíte postupovat i při nošení bot. Popravdě, nevystačíte si jen s jedním párem bot. Ideálně je boty střídat jako již zmiňované košile. Zvlášť pokud v těch botách trávíte celý den.

closet

Zdroj: Decorpad
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!