Jak pečovat o kvalitní kožené boty

Publikováno: 21.04.2015 20:56 | Aktualizace: 12.10.2016 19:00 | Štěpán Molitor

Milujeme kvalitu. Milujeme tradici. Milujeme, když cena odpovídá užitku. Obzvlášť se tyto vlastnosti snoubí v případě rámových bot. První pár kvalitní obuvi, do kterého muž investuje, je jakýmsi milníkem života. Člověk si dopřeje luxus, který je vyjádřen v dokonalém zpracování boty, v bezchybné kvalitě kůže. V příběhu a tradici obuvnické firmy. Přitom je to svým způsobem stealth wealth; nikde na botě nenajdete viditelně značku.

Kvalitní kožené boty jsou poměrně značnou investicí. V drtivé většině případů se cena rámových bot pohybuje nad 7 000 Kč, cena bespoke bot jde zhruba nad 40 000 Kč. Boty však díky možnosti rekonstrukce vydrží desítky let. Předpokladem je ovšem správná péče o kůži a používání napínáků. Pojďme se tedy podívat na postup, který každý muž dbalý stylu ovládá.

Rámové boty typu oxford Loake Aldwych Mahogany 7, 6 790 Kč

22019

Zdroj: Le Premier

Stejně jako lidská kůže, kůže bot potřebuje výživu. Zatímco kůže živých tvorů je vyživována zevnitř, mrtvá kůže potřebuje dodávat výživu externě. Jestliže nebudeme o kůži pečovat, začne se vysušovat, lámat, praskat. To mimochodem platí i pro ostatní kožené výrobky; tašky, opasky apod. U bot je, nicméně, kůže namáhaná nejvíce a proto je potřeba věnovat jí největší péči. Dnes se budeme bavit o ošetřování klasických bot s hladkou úpravou kůže. O teniskách a semišových botách si promluvíme jindy.

shoe-prep_729

Zdroj: smh.com.au

Kůže se vyživuje speciálními kondicionéry, krémy a vosky. Zvláštní přípravky se prodávají také na kožené podrážky bot. Budeme potřebovat též bavlněný hadřík, kartáč na boty, kartáček na aplikaci krému, popřípadě misku s vodou. Dobré zkušenosti mám s produkty Saphir a Loake, které jsou dostupné i v Česku. Existuje nespočet jiných, ale jisté je, že s těmito neuděláte chybu. Naopak nedoporučuji používat přípravky dostupné ve většině obchodů s běžnou obuví – odbornost personálu bývá, čest výjimkám, pod bodem mrazu. V jednom nejmenovaném velkém řetězci jsem se ptal, zda nemají napínáky do bot. Ani po té, co jsem svou prosbu dvakrát zopakoval, jediná z přítomných prodavaček netušila, co vlastně po nich chci.

Cedrové napínáky Loake, 1 190 Kč

15607

Zdroj: Le Premier

Boty se nejlépe čistí v klidu o víkendu. Na stole si rozložte noviny, pusťte si oblíbenou hudbu. Vypněte telefon. Zapalte dobrý tabák. Kochejte se krásou bot. Vychutnávejte tradici, kterou rámové boty reprezentují. Uvědomte si, že jste jedni z mála šťastlivců na světě, kteří si mohou dopřát přepych kvalitní obuvi.

Boty musí být dokonale suché, včetně podrážek, odpočinuté na napínácích. Vytáhneme tkaničky. Větší nečistoty odstraníme pořádným kartáčem. Boty několikrát překartáčujeme, aby na nich nezůstal žádný prach. Následně hadříkem silněji přečistíme botu. Na hadříku ulpí zbytky vosku z minulého leštění.

shoe2_729

Zdroj: smh.com.au

Můžeme aplikovat renovační přípravek a za jeho pomoci odstranit z boty starý krém a vosk. Tenhle krok osobně nedělám často, protože právě vrstvení krémů a vosků dodává botě na zajímavosti a vytváří patinu.

shoe1_729

Zdroj: smh.com.au

Na botu naneseme kondicionér, který kůži vyživí. Nanáší se podobně jako krém, kartáčkem. Můžeme ošetřit podrážku speciálním přípravkem, respektive ošetřit hrany boty, které se často okopou. Ty přetřeme tmavým krémem, který nedokonalosti zakryje.

Krém na bázi včelího vosku a norkového oleje Saphir Lotion, 389 Kč

22743

Zdroj: Le Premier

Pomocí speciálního štětečku (použijte klidně nějaký levnější malířský štětec) nabereme krém žádoucí barvy. Pozor, krém je hodně krycí a botu výrazně zbarví. Tím se dají, mimochodem, boty zajímavě kolorovat (Lino Ielluzzi s tím má určitě zkušenosti). Proto volte barvu krému pečlivě. Malé množství krému nabereme na štěteček a zapracujeme na víčku – rozetřeme do celé plochy štětce. Následně rychlými pohyby krém aplikujeme na botu. Botu necháme odpočinout zhruba 5 minut a překartáčujeme ji. Dle potřeby postup opakujeme. Po překartáčování se boty měkce lesknou, barvy jsou živější. Teď boty necháme opět odpočinout. Bude zase stačit několik minut, na rychlé espresso, ale klidně můžeme udělat pauzu i den.

Univerzální ochranný vosk Saphir Graisse, 390 Kč

22175

Zdroj: Le Premier

Následuje aplikace vosku. Vosk kůži impregnuje (to je významná funkce), vyživuje a za jeho pomoci můžeme dosáhnout mimořádného lesku. Prodávají se různé leštící hadříky, ale naprosto postačí obyčejný bavlněný hadr, ideálně bílý, abyste viděli, kde už jste jej použili. Já jsem rozstříhal své staré tričko. Látku si omotáme kolem ukazováčku a prostředníčku. Minimální množství vosku nabereme na hadřík. Zapracujeme na víčku a lehkými, rychlými pohyby nanášíme na botu. Je třeba voskem opravdu mimořádně šetřit. Většina začátečníků dělá tu chybu, že vosku dává mnoho a pak to dělá neplechu. Necháme boty opět chvíli odpočinout a pak přeleštíme kartáčem.

shoe_729

Zdroj: smh.com.au

Teď budeme postup opakovat s drobnou modifikací. Připravíme si mističku s vodou. Nabereme opět malé množství vosku na hadřík a zapracujeme na víčku. Prstem přeneseme kapku vody na botu a začneme leštit. Voda vosk do boty vpracovává a uhlazuje a my tím docílíme mimořádného lesku. Je třeba naučit se vyvažovat poměr mezi vodou a voskem, obojího stačí troška. Lehoučký tlak a rychlé pohyby. Zde je třeba cvik a praxe. Hadřík by měl po botě lehce klouzat. Příliš mnoho vosku a málo vody se projevuje třením. Jestliže je vody příliš mnoho, kůže se promočí a je třeba ji nechat vyschnout před dalším leštěním. Tuhle fázi opakujeme tolikrát, než docílíme požadovaného lesku. Nejvíce se bota může lesknout na špičce a na patě, tedy v místech, kde se neohýbá.

shoe4_729

Zdroj: smh.com.au

Na závěr vrátíme do bot tkaničky. Nezapomínejte je pravidelně měnit, tkaničky se rychle opotřebují, ztratí barvu, začnou se třepit a nepůsobí pak esteticky.

Barevné tkaničky Le Premier, 99 Kč

18055

Zdroj: Le Premier

Teď boty vyválejte v trávě a okopejte o mramorové schody, proboha, ať nevypadáte tak upjatě! To je samozřejmě jen nadsázka, je však třeba se vyvarovat toho, abychom působili, že našemu zevnějšku věnujeme přehnanou péči. Tenhle problém řeším například tak, že botu nikdy nevyleštím úplně a dokonale. A nechávám okopané hrany – rám boty. Pak působím sice upraveně, ale ne křečovitě.

Shoe-care-guide-43

Zdroj: Pinterest

Tipy & triky:

 • Na podrážku můžete v nouzi použít neutrální vosk. Nemusíte se bát, že by boty pak nějak výrazně klouzaly. Vosk podrážku vyživuje a impregnuje. To je důležité obzvlášť v zimě.

 • Impregnaci ve spreji? Maximálně na podrážky. Zbytku boty podstatně lépe poslouží vosk.

 • Stejnou péči jako botám věnujte i opasku. Stačí jednou za čas. Místo barevného vosku použijte neutrální a pečlivě jej do kůže zapracujte, ať vám neobarví oblečení. Je také možné, jestliže neseženete opasek v úplně stejné barvě jako boty, dobarvit jej krémem.

 • Vždy používejte dřevěné, ideálně cedrové napínáky. Po celodenním nošení nechte boty jeden den odpočinout.

 • Nikdy nesušte boty na topení. Mokré boty osušte hadříkem a nechte vyschnout pomalu při pokojové teplotě.

 • Nechte boty vyschnout i zespodu a místo na noviny je dejte na proložky na vajíčka. Proložky vyrobené za savého papíru, tak nejen vstřebají vlhkost z kožené podrážky, ale současně jí dovolí i dýchat.
 • Jestliže nebudete používat krém pro dobarvení boty, kůže bude postupem času světlat. To také tvoří zajímavý efekt.

 • Experimentujte s tkaničkami. Kulaté vyměňte za ploché a boty zas dostanou jiný nádech. Barevné tkaničky? Ano!

 • Čím starší vaše boty jsou, tím lépe je můžete vyleštit.

 • Když nemáte čas na leštění a boty jsou špinavé, před odchodem z domu je v rychlosti přejeďte kartáčem. Špinavé boty jsou faux-pas, které si nemůžete dovolit.

 • Vždy používejte obouvací lžíci. Jednu si přibalte do cestovní tašky, případně do aktovky.

 • Naučte i vaši přítelkyni pečovat o boty. Ty její. Je k neuvěření, kolik žen nosí špinavé boty a přitom věnují tolik péče vzhledu.

 • Z čištění bot si udělejte rituál. Gentlemanské potěšení. Relaxaci.

 • Pokud si k botám vypěstujete vztah, je to dobře. Pokud si s nimi ale začnete povídat, radši o tom nikde nemluvte.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!