Jak předejít kocovině anebo co děláme špatně

01.01.2014 13:00 | Jiří Hofbauer

Sklenička šampaňského, pivo, panáka, víno, další panák a pak jen pusto, prázdno. Když se vzbudíte slunce vysoko, hlava bolí a jediné předsevzetí, které vás napadá je, že už nikdy nikdy nikdy nebudete pít. Problém není v tom, že byste to neuměli jen možná nevíte jak na to. Máme pět tipů, kde se mohla stát chyba.

Voda je kamarád

Je to trochu klišé, ale voda je kamarád před, během i po pití alkoholu. Alkohol, stejně jako kofein, odvádí z těla vodu. Pokud dehydratovaný organismus zalijete alkoholem okamžitě se jím nasákne jak houba. Stejně jako každý šálek kávy je ideální kompenzovat minimálně stejným množství vody tak to stejné platí i u alkoholu.

Žádné cigarety

Nikotin uvolňuje protein jménem cytokin, který (velice zjednodušeně) otupuje mozek a snižuje nám tak soudnost kolik toho zvládnem vypít. To platí jak pro kuřáky, tak pro pasivní kuřáky. Až příště půjdete pít, všímejte si, jak s množstvím vypitého alkoholu exponenciálně roste i míra vykouřených cigaret.

Čím tvavší, tím horší

Příčinou kocoviny jsou v řadě případů kongenery. Jsou to druhotné produkty kvašení, které dávají alkoholickým nápojům jejich typickou chuť ale především barvu. Lze tedy říci, že čím tmavší alkohol pijete, tím těžší kocovina vás čeká. Jeden panák je v pohodě. Sud je trochu problém. Bohužel se to netýká jen studentských patoků smíchaný v kuchyňce na kolejích, ale i kvalitních tmavých likérů, bourbonu, brandy, whisky a některých druhů tequily.

Dopujte

Polopaticky – alkohol ve vašem těle odbourává potřebný vitamín B jehož nedostatek celkově ničí organismus i tělní schránku. Proto pokud možno tak ho doplňte ještě během pití alkoholu. Buď můžete zkusit něco z lékárny. Pak chtějte B Complex, B6 nebo B12. Nebo můžete zkusit přírodní zdroje jako celožitný chléb, citrony, rajčata, mrkev, kokos, čerstvé okurky, hrozny, švestky, zelené saláty, špenát, banány, pomeranče, mléko nebo máslo. V tom případě se ale jedná o dlouhodobé užívání. Když se propijete až do rána a pak si dáte krajíček celožitného chleba s okurkou v domění, že tím to nezachráníte, tak jste na omylu.

Bublinky

Nejošidnější jsou perlivé věci. Bublinky neskutečně rychle pronikají do organismu a do krve. A je jedno jestli pijete šampaňské, vodku s redbullem nebo whisky se sodou. Proto se perlivé věci nedoporučují pít během celého večera. Kocovina z bublinek často bývá tou nejhorších. Slovy Vladimira 518 „z mozku to dělá mletej prejt“.

hangover

Zdroj: GQ

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!