Jak přežít letní výheň aneb Sbohem bleděmodré košile

Publikováno: 21.06.2013 09:43 | Jiří Hofbauer

Pamatujete, jak jste si ještě v březnu ztěžovali na tu podělanou zimu? Já ano, byl jsem nehlasitější ze všech. A teď když spotřebuji dvě košile za den nadávám zase. Vlastně – všimli jste si, že zcela vymizelo takovéto nadějné, voňavé jaro? Ten ostýchavý přechod mezi třeskutou zimou a úmorným létem. Teď mě napadá, že tím odpadlo i ono pověstné na někoho jde jaro. Poslední roky máme na výběr jen z varianty, kdy jsou vztahy u ledu nebo kdy se teplem kazí. Nejvyšší čas najít nové okřídlené úsloví. Ale v tomhle vedru se myšlenky vypaří dřív, než je stačíme uchopit.

summer-style-white-shorts

Zdroj: Trashness

Jestli patříte k těm šťastlivcům, kteří pracují v klimatizované kanceláři tak jste v pohodě. Jen pozor na infarkt při opuštění toho klimatizovaného chrámu. Podle dnešních hygienických norem každá budova klimatizaci mít musí. To ale neznamená, že ji majitel/správce/vedení pouští. Pokud jste nedobrovolně odsouzení k tomu, že vám pot kape na klávesnici. Zatímco 37°C na teploměru u člověka znamená, že má zvýšenou teplotu a měl bych si dát oddych, stejná hodnota naměřená hydrometeorologickým ústavem v centru Evropy znamená, že město hoří a hrozí kolaps.

Lékem na to může být vytvoření něčeho jako umělý jet-lag. Přeřiďte si hodinky a držte čas s Japonskem. Jistě, je to extrém, ale zkuste vstát dřív a co nejvíce práce udělat za studena. Dřív než budete odpadávat vysílením. V přetopené kanceláři toho moc nevymyslíte.

Co nás asi nejvíc tíží je, že musíme dát sbohem světlemodrým košilím a vlastně všem pastelovým barvám i šedým. Vy kteří je nosíte, víte, že tyhle košile vám nic neodpustí. I sebemenší kapička vody, jako pozůstatek neopatrného mytí rukou, se rozpije na velikost Grónska. Pokud se nechcete upéct za živa odložte i černé košile. Nejste přece vdova po italském mafiánovi. Zamáčkněte slzu, uložte je do šatny a slibte jim, že v říjnu, se zase potkáte.

Auto je v tomhle období nejlepší kamarád. Jo oáza, vaše osobní svatyně. V těchto teplotách jsou mnohem víc – schránky života. Přežije jen ten, kdo se do nic uzavře. Zkuste někdy zastavit na zastávce autobusu, stáhnout okýnko a pěkné studentky filosofie se zeptat, jestli nechci svést. Jen pozor na kliku u auta, až se k autu nahrnou rovnou tři.

Každý muž je někde hluboko dítě. Pamatujete na ty super, bezva sprinklery co měli sousedi? Jak jste celé hodiny vydrželi mezi nimi probíhat? Určitě jsou i na střeše budovy kde pracujete. Děcka jsou v pohodě, buďte i vy.

Jestli chcete přežít (jakože chcete) upravte jídelníček. Rozhodně. Vzpomeňte jak vám bylo v listopadu, když se pekla svatomartinská husa. Zažít podobný stav ve 40°C rozhodně není à la carte. Den začněte třeba ovocem s vysokým podílem vody jako je meloun. Jablka pomáhají na trávení, ananas usnadňuje spalování, jahody podporují vnímání. Trocha jogurtu, cereálie s minerály, sekané mandle. Tohle vás nakopne na celý den, ale zbytečně neunaví. O to se postará počasí samo. K obědu si dopřejte gazpacho, sushi nebo salát. A konec předsudků – salát není jen oschlý kerblík posypaný lněný semínkem. Existuje celá řada dresingů, kterými si můžete směs zeleniny dochutit. K tomu maso, sýry, tofu. Stačí si jen vybrat. Oběd z Krusty Burgeru by vás mohl mrzet. Víte co to udělá s vašimi tepnami? My vás varovali.

Asi nejdůležitější je pít. Nealko! Tři, klidně i čtyři litry. Ale ne, že vypijete cisternu. Nadmíra vody naopak škodí. Neskutečně to zatěžuje ledviny. Alkohol... Raději ne. I nevinný vinný střik v kombinaci s ostrým sluncem dělá divy. Takže držme se rady z knihy gentlemanů a první drink si dopřejme až po setmění. Se západem slunce. Dobře, tak po sedmé hodině večer.

Proč Nomádům není horko? Za prvé je to o zvyku, ale také k tomu přispívá trochu zvláštní zvyk. Pár hltů horkého nápoje nějakým způsobem tělo prostě oddělí od tepla. Nedokážeme vysvětlit jak to funguje. Rozhodně se ale vyvarujte toho, že tělo zchladíte dávkou ledového pití. Nejprve se vám stáhnout žíly, takže dojde k oslabení prokrvení. A pak to s vámi možná švihne. Proč to pokoušet?

Pokud nic z toho nezabralo, myslete na páteční párty u bazénu, chlazené drinky a nažhavené holky. Je tu léto. Já ho beru stoicky. Vím, že počasí je jedno z mála věcí, s kterými prostě nepohnu. Zkuste to přijmout jako fakt. Uleví se vám.

Zdroj: Trashness
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!