Jak se obléct ke zkouškám (nejen) na akademické půdě

Publikováno: 22.05.2014 09:10 | Aktualizace: 31.05.2016 08:00 | Jiří Hofbauer

Nastala opět doba maturitních a státních zkoušek. Řada nadějných mladých mužů tak opět bude řešit, jestli si někdo náhodou nevšimne krátkých rukávů u saka, zažloutlého límečku u košile, dlouhých nohavic nebo okopaných špiček u bot. Možná nevšimne. Ale budete to vědět minimálně vy. Než tedy vyrazíte podrobit zkoušce svoje vědomosti, zkontrolujte, jak působíte vy sami.

Budete stát před promítacím plátnem a posluchači budou očima těkat z prezentace do podkladů a zpět na vás. Je to vlastně trochu psychologická hra. Vy a váš hlas jako spojovník mezi prezentací a tištěnými podklady. Pravdou je, že vždy záleží na tom, co má člověk na sobě. Dnes jsou tím hlavním vaše vědomosti a ty byste rozhodně neměli ničím zastínit. Netřeba vypadat jako Oscar Wilde. Snažte se působit přirozeně připraveně. Jak vědomostně, tak vzezřením. Spíše stylově než módně. Vypadejte čistě, svěže. Prostě aby bylo příjemné se na vás dívat.

Límeček u košile

Pokud nejste Demosthénes s největší pravděpodobní budete alespoň minimálně nervózní. Proto ani tentokrát nepodceňte obvod límečku košile. Bez krejčovského centimetru správnou velikost poznáte tak, že se vám mezi límeček a krk vleze prst. Cokoliv víc je zbytečné, cokoliv méně je dobrovolné týrání. Opět je lepší zvolit formální oblekovou košili než motýlkovou nebo button-down.

Košile na míru Le Premier, 1 890 Kč

akademici_kosile

Zdroj: Archiv značky

Tajná síla

Vesty milujeme a vážíme si všech mužů, kteří se snaží o jejich návrat na ulici. V chládku potemnělé prezentační místnosti si s přehledem zvládnete. Většina školních budov ale ani v 21. století klimatizací nedisponuje. Proto vestu (jako další ne nezbytně nutný svršek) můžete vynechat. Na co ale nezapomeňte, je ono pověstné triko pod košili. Je to kamarád. Je to investice kolem dvou stovek, která se vám mnohokrát vrátí.

Bílé tričko H&M, 199 Kč

zkousky_tricko

Zdroj: Web značky

Vypněte ramena

Prezentující nejčastěji během svého přednesu stojí. Budeme uvažovat, že zatím nejste kandidát věd, abyste mohl předstoupit v pomačkaném, vytahaném manšestrovém saku, které už nedopnete a přitom neztratil nic ze své vážnosti. Sako by mělo dokonale padnout, ale nepnout přes prsa nebo se napínat na zádech.

Jeden z ukazatelů správné velikosti saka je právě to, jak vám sedí v ramenou. Tady se každý centimetr navíc či méně pozná okamžitě. Od tanečních vaše tělo projde mnoha změnami. Rozhodně vám sako, které jste měli do tanečních, nebude sedět i u zkoušky z dospělosti, a maturitní sako neobstojí u státnic.

Ani formální oblek ale nemusí být nutně černý. Pokud se už rozhodnete investovat, tak temně šedý případně temně modrý je nejlepší volba. Můžete jej vzít přes den a na večerních akcích nebude vidět, že není černý.

V masové konfekci seženete docela pěkná saka už od 1999 CZK, v dražší pak kolem tří ale i pěti tisíc korun. Pokud uvažujete o něčem na míru pod 9 500 CZK se nedostanete, ale výsledek stojí za to.

Temně modrý oblek: slim fit sako, 2 999 Kč, kalhoty, 1 299 Kč, oboje H&M

akademici_oblek

Zdroj: Archiv značky

Nic nepodceňujte

Ano, ale decentně. Pravděpodobně neskládáte zkoušku z oděvního designu na L'Institut Français de la Mode v Paříži. Proto volte spíše nejnutnější, střízlivé minimum. Paisley kapesníček si nechte na dekadentní oslavu poté. Ke zkoušce volte jednobarevné, nenápadné vzory jak na kravatě tak na kapesníčku. Pokud manžetové knoflíčky, tak opět minimalistické. Hodinky ano, ale ne digitálky ve stylu Strážců vesmíru. Nic co bliká, svítí, brní, pravidelně signalizuje celou nebo má na sobě logo Disney. Přece jen jsme na akademické půdě.

Kravata Blažek, 990 Kč

akademici_kravata

Zdroj: Archiv značkyKapesníčky Le Premier, 290 Kč/kus

zkousky_kapesnicky

Zdroj: Web značky

Utáhněte to

Pásek nebo šle jsou nezbytností. Ale buď jedno nebo druhé. Ke klasickému obleku a na formální události, kterými zkoušky jsou, volte pásek v barvě bot. Tedy nejlépe černý a hladký. Dnes se od tohoto otrockého trendu absolutní souhry barvy a materiálu pásku, bot a pásku u hodinek upouští, ale to platí spíše u méně formálních, více kreativnějších variant, mezi které však návštěva akademické půdy nepatří. Připomínáme, že pásek slouží k tomu, aby držel kalhoty na místě, ne na těle.

Pásek Blažek, 2 990 Kč

index

Zdroj: Blažek

Proč kasat kalhoty

Jak by se měly ideálně lámat kalhoty, se tak trochu pořád vedou spory. Ano, současné trendy velí poodhalit ponožku až téměř ke kotníku. Ale pokud na sobě nemáte vyloženě vysoce módní slim oblek, ale spíš klasický, formální, jedno zlomení nohavice s klidem zvládnete. Jestli se vám u kotníků tvoří harmonika je to zbytečně moc, předsedo.

zkousky_nohavice1

Zdroj: la couleur blanche

zkousky_nohavice2

Zdroj: la couleur blanche

zkousky_nohavice3

Zdroj: la couleur blanche

Obujte se do toho

Jestli derby (s otevřeným šněrováním) nebo oxfordky (s uzavřeným šněrováním) je v zásadě jedno. Možná oxfordky budou lepší ale... Volte ale takové s co nejmenším množstvím detailů, prošívání a efektů. Nemusí být nutně rámové. Hlavně ať jsou čisté.

Kožené boty Mango, 2 699 Kč

akademici_boty

Zdroj: Archiv značky

Je to v kabele

Maturitě se také říká zkouška z dospělosti. Tak ukažte, že skutečně na to máte a neexhibujte před komisí s batohem. Nic co je z plátna, visí a musí se zdrhovat. Dárky se sice dávají až po maturitě, ale vy si nadělte parádní brašnu už před výkonem. Současně úplně nespoléhejte na to, že na potítku budou všechna pera psát. Mějte v pouzdru alespoň dvě pera. Opět platí, že reklamní předměty jsou tabu.

Aktovka Asos, 1 550 Kč

akademici_taska

Zdroj: Archiv značky

Zanechte dojem

Kromě oblečení však dbejte i na takové věci jako jsou upravené vlasy, vousy nebo nehty. Do tašky kromě balíčku kapesníčků, malé láhve vody přihoďte i žvýkačky. Žvýkací gumu samozřejmě před výkonem vyplivnete. Nezapomeňte ani na parfém. Vyhněte se ale těžkým, hutným vůním s množství pižma nebo kadidla. Takže žádné opium. Volte spíš něco svěžího, lehkého.

Kolínská Guerlain L'Homme Ideal, cena k doptání v parfumerii

akademici_parfem

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!