Jak se obléci na pohovor

Publikováno: 11.09.2016 13:08 | Aktualizace: 08.11.2016 08:30 | Štěpán Molitor

Za pár dní vás čeká tento rozhodující okamžik ve vaší kariéře. CV jste poslali, z firmy přišla pozvánka na pohovor. Trochu nervózně, ale s rozvahou životem protřelého muže sepisujete možné otázky, které vám mohou být na pohovoru položeny a cizelujete své potenciální odpovědi. Ať už se ucházíte o místo v té prestižní advokátní kanceláři, investiční firmě, v redakci časopisu nebo v nadnárodním korporátu, tato příručka vám pomůže vhodně se na tuto situaci obléknout.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy20

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Průzkum prostředí

Základem je zjistit si co nejvíc informací o firmě, do které budete nastupovat. Čím lépe budete připravení, tím větší šanci máte. A to platí i o dresscode. Většina firem, i těch, které podnikají v konzervativních oborech, mají pravidla oblékání uvolněnější. Ale v tomto případě je vždy lepší přijít trochu overdressed, než se vystavovat nebezpečí, že budete oblečeni pod úrovní. Zapojte svou sociální inteligenci. Na pozici redaktora art magazínu budete mít na pohovoru módní 7/8 kalhoty ze silné vlny a výrazné brogue naboso, kreaci doplníte barevným svetrem z poslední kolekce některého z extravagantních severských návrhářů. Když půjdete na výběrové řízení na místo advokátního koncipienta, oblečete perfektní šedý oblek, bílou košili a decentní kravatu. Uchazeč o místo v nějakém kreativním týmu rozhodně na sobě bude mít úzké Levisky, košili s ohrnutými rukávy a bílé tenisky.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy17

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Upravenost a vůně

Zní to jako klišé, ale považuji za nutné to zopakovat ještě jednou. Ať už jdete na pohovor do jakékoli firmy, nehledě na oblečení musíte být dokonale upraveni. Vlasy, vousy, nehty. Není potřeba vypadat jako Don Draper, s pěšinkou podle pravítka, pokud je vám vlastní lumber look. Musí být ale jasné, že každý vlas je na svém místě a vous pečlivě zastřižen. Nezapomeňte na decentní vůni. Cílem není zamořit celou recepci Opiem, ale udělat dojem na tu nádhernou asistentku, která vás uvedla do kanceláře šéfa.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy16

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Oblek

Pokud jdete na pohovor v obleku, neberte si černý. Černá barva je vyhrazená na ty nejvýznamnější příležitosti. A přijímací pohovor je prostě běžný byznys styk. Sezóna je nakloněná všem odstínům šedé, modrá barva obleku je, samozřejmě, také akceptovatelná. Proboha, jen ne žádné extravagantní barvy. Rudý oblek a žlutou kravatu na gumičce si může dovolit jen uchazeč o místo vrhače nožů.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy14

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Košile

Košili zvolte bílou nebo světle modrou/růžovou. Skvělou volbou je i košile s decentním proužkem nebo kostkou. Myslete na kombinaci s kravatou – k proužkované košili vezměte kravatu jednobarevnou, aby se vzory vzájemně nebily. Pod košili je dobré vzít si bílé bavlněné tričko – dobře saje pot. A že ho budete prolévat hektolitry, je při některých výběrových řízeních rozhodně pravděpodobné.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy11

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Boty

Na pohovor si rozhodně vezměte šněrovací boty. Ideálně velmi jednoduché oxfordky bez zbytečného zdobení. Tabu jsou hranaté (nebo příliš špičaté) boty, lakovky, boty se zapínáním na suchý zip (ano, i to jsme párkrát zažili). Pokud se na to cítíte, můžete si vzít v poslední době tolik oblíbené monk shoes – boty se zapínáním na přezku. Barva bot může být černá nebo hnědá. Vždy ale musí boty barvou ladit s páskem. A aktovkou. A oblekem. A košilí. A kravatou.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy9

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Doplňky

Doplňky jsou alfa omega každého outfitu. Kvalitu obleku na první pohled nemusíme poznat. Kvalitní boty, hodinky nebo pero poznáme hned. Držte se konzervativního minimalismu. Cílem není vypadat jako uhlobaron z poloviny 19. století, ale jako seriózní byznysmen. Bohatě zdobené plnicí pero nechte doma ve vitríně, vezměte jednoduchý a nadčasový kousek. Hodinky musí mít řemínek ve stejné barvě, jako má pásek, boty a aktovka.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy7

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

Uměřenost

Odolejte pokušení ozdobit zápěstí korálkovými náramky, místo výrazného kapesníčku vezměte spíš decentní. Ozdobu do klopy nechte doma, stejně jako výrazné prsteny a jiné šperky. Nezapomeňte, že nejdete na Pitti, ale do práce.

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy4

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016

To, jaký uděláte dojem, je klíčové. Rozhodně není na místě lehkovážnost, ale ani přehnaný strach. Faktem je, že kdyby vaše zkušenosti neodpovídaly požadavkům firmy, ani si vás na pohovor nepozvou. Faktem ale je také to, že uchazečů bude víc a vy musíte na pohovoru přesvědčit, že jste ten nejlepší. Tak hodně štěstí!

De-Fursac-Fall-Winter-2016_fy2

Zdroj: Karim Sadli for De Fursac F/W 2016
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!