Jak si uspořádat život

Publikováno: 16.11.2015 10:55 | Tomáš Bartoš

V dnešní době se lidi velmi snadno a často dostanou do kolečka pár základních činností, které opakují každý den proto, aby platili pořád ty stejné složenky a zbylo jim na to si potom koupit nové nepostradatelné novinky našeho moderního života. Tento článek a kolo, které je na obrázku, by vám naopak mělo ukázat cestu nebo nasměrovat myšlenky k tomu, jak z toho vyskočit a začít žít.

6a00e54ecca8b98833016768268904970b

Zdroj: GQ

Jak to funguje? U každého hlavního okénka máte stupnici od 1 do 10 s tím, že 1 je nejméně a 10 nejvíc tedy, že jste u dané věci dosáhli všeho, co jste chtěli a jste naprosto spokojení. U každé si vyberte vaše číslo, které vám u dané věci odpovídá a následně všechny tyto body spojte. Poté uvidíte, kde se váš kruh rozbíhá a jde mimo rovnováhu.

kolo

Zdroj: Pinterest

Tak a teď trochu blíže k výše napsanému. V tomhle se dost pravděpodobně budu s dost lidmi rozcházet. Každopádně nepatřím k těm lidem, kteří prosazují žití, ať je to práce či cokoliv jiného, jako velmi jednoduchou věc, která se dá velmi snadno a rychle měnit. Pokud nepatříte mezi to malé procento lidí, kteří měli v životě štěstí. Tím vůbec nemyslím lidi, kteří dostali něco zadarmo. Ale lidi, kteří přes všechno svoje úsilí měli někde na škole mentora takové kapacity, že je posunul do úplně jiného levelu za kratší dobu než člověk, který ho nepotkal apod. Radši ještě jednou vůbec tady nemluvím o lidech, kteří jsou líní a na vše kašlou. Jen si spousta lidí neuvědomuje, kolik lidí na světě dělají pro tu svojí věc první poslední, ale nedostanou se k investorovi, načasují něco špatně a už o nich nikdy nikdo neuslyší, stejně jako u již úspěšných lidí se mluví jen, když jsou úspěšní, nikdo už nevidí těch XY let, kde začínali a co museli udělat, abyste se o nich vědělo. A kvůli tomu má potom spousta lidí pocit, že pokud všeho nedosáhnou za rok, je všechno špatně a k tomu knížky a různé články od lidí, kteří se snaží ukázat cesty mimo každodenní práci.

Na druhou stranu tady je knížka Outliers: The Story of Success od Malcolm Gladwell, ve které zmiňuje 10 000h jako barieru, kterou musíte docílit, abyste se v určité dovednosti stali experty. Tudíž velkou většinu věcí si prostě musíte vydřít, což kolikrát zabere spoustu času. Proto, když zůstaneme u kruhu, to neberte tak, že když jste v práci od nevidím do nevidím a zbytek věcí je kvůli tomu na tom hůř, to znamená, že za týden to nějak změníte. Měli byste se o to ale snažit. Jestli to bude trvat 4 roky, než si doděláte například titul na vejše, aby vás v práci povýšili, a vy byste tak mohli víc práce delegovat a lépe si plánovat svůj čas, kdy jste v práci zavřený a nebo díky vyšší výplatě se mohli věnovat více svým koníčkům apod. Na druhou stranu by vám toto rozvržení mělo pomoct se zamyslet, kolik peněz vůbec potřebujete vydělat k tomu, abyste byli šťastní. Je známá věc, že spousta velmi bohatých lidí mají daleko do šťastných lidí.

Je dobré se zaměřit například na Timma Ferisse, u kterého najdete obrovskou škálu informací včetně jeho knížek. Z posledního podcastu, který jsem s ním poslouchal a který se hodí k tomu článku, bych vytáhl jednu věc, a to je plánovat si svoji dovolenou jako první a vzhledem k tomu, kolik úspěšných lidí by změnilo jedinou věc a to je nepracovat tak moc, je určitě dobré se nad tím zamyslet a pokusit se to aplikovat. A každý máme určitou částku, přes kterou se už nevyplatí jít. Aby to bylo lépe k pochopení. Řekněme, že za 50h vyděláte 50tisíc a je potřeba zhodnotit, zda se vám zlepší život, pokud budete pracovat 70h na to, abyste vydělali 70tis a nebo vám 50tis stačí pro spokojený život a radši si užijte více času mimo práci. Stejně jako v minulém článku, kde jsem psal o důležitosti vědět a mít napsané cíle, se to tady vše pořád opakuje. Stejně jako teď již známý příběh o golfových míčcích, písku, pivě a jedné sklenici, kdo nezná, můžete si přečíst třeba zde.

Stručně řečeno se chcete starat a věnovat o důležité věci co nejvíc, ze všeho ostatního se snažit neřešit nebo delegovat na jiné a přitom všem si udělat čas na svojí rodinu, přátele, koníčky apod. Tímto bych toto rád ukončil a jelikož je to vše velmi spojené s osobním rozvojem, zajímalo by mě jaké máte oblíbené autory a knížky zabývající se osobním rozvojem.O autorovi textu

Tomáš Bartoš

Závodně dělal atletiku, basketbal, v současnosti hraje americký fotbal. Dnes se živí jako silový a kondiční trenér. Je majitel a zakladatelem Barbar Gym. Připravuje silové a kondiční tréninky řadě sportovních týmů i jednotlivým sportovcům (SKV Ladies, Prague Black Partners, Prague Harpies, Bobcats Příbram, Yellow Fever). Sportu jsem se věnoval i v USA kde jsem přišel k dalším metodám a jinému pohledu na trénink. Jsem jediným držitelem certifikace FitRanX v Čechách. Je držitelem několika českých a zahraničních certifikátů z oblasti tréninku a výživy.

spartan_21

Zdroj: Tomáš Škoda Photography
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!