Jak ušetřit na opravě automobilu?

Publikováno: 22.07.2016 08:43 | PR

Potřebujete opravit svůj vůz, ale zároveň nechcete platit více, než je nezbytně nutné? Pokud je tomu tak, přinášíme vám několik rad, které jsou spojeny právě s tím, jak můžete celkem zajímavě ušetřit nemalé peníze. Na myslí máme třeba i desítky procent oproti situaci, kdy dáte vůz do autorizovaného servisu. Jistě nemusíme připomínat, že právě tato konkrétní možnost je dnes považována za tu, která je nejnákladnější.

shutterstock_408896125

Zdroj: Shutterstock.com

Používejte neautorizované servisy

Jak jsme zmínili, oprava v autorizovaném servisu je tou nejdražší. Proto je dobré volit raději opravy v tom neautorizovaném. Tím rozumíme běžnou soukromou dílnu, která není nijak spojena s konkrétním výrobcem automobilů. Volit ale můžeme třeba i někoho z okruhu našich známých, pokud se jedná o vyučeného mechanika, nejlépe s praxí. Obvykle nám tedy pomůže, ať už máme:

  • Automobil jakékoliv značky.
  • Jakýkoliv typ automobilu.
  • Starý nebo novější vůz.

Zapomínat nesmíme také na důležitou věc, a to informaci, že i když nejde o originální servis, není třeba se obávat kvality používaných komponentů. Homologované autodíly jsou samozřejmostí, což se pozitivně projevuje na jejich kvalitě. Tím jediným, čím se obvykle liší od těch neoriginálních, je zcela určitě to, že na nich není vyraženo logo konkrétního výrobce.

Řadu věcí zvládnete svépomocí

Nezapomínejte na to, že ne s každým problémem musíte hned zajíždět do servisu. I když se jedná o skutečnou drobnost, neměli byste opomíjet to, že musíte platit práci konkrétního mechanika. A to ve výsledku znamená, že samotná cena opravy může kvůli ceně za práci několikanásobně převyšovat cenu konkrétního dílu. Příkladem jsou hadice Multiflex, které se dnes v automobilovém průmyslu využívají a které nadchnou kombinací nízké ceny a vysoké kvality. Pokud jste alespoň trochu zručným člověkem, samotnou výměnu pravděpodobně zvládnete bez jakýchkoliv potíží i vy. A to znamená úsporu třeba i několika stovek korun.

Nové díly nemusí být vždy správnou cestou

Dobře ušetřit lze i v případě, kdy nepůjdete nutně jenom cestou nových autodílů. Dnes lze na trhu kromě nich najít také díly, které jsou použité. První varianta je spojena se situací, kdy navštívíte konkrétní vrakoviště, na kterém si daný díl vyberete. Ceny mohou být většinou o více než padesát procent nižší, než díly nové. Drobným negativem této cesty může být to, že na dané díly nemáte žádnou záruku. O něco více se proto vyplatí díly repasované. A to z toho důvodu, že jsou sice také použité, ale jsou spojeny s výhodami, kam se řadí:

  • Možnost využití záruční doby.
  • Odzkoušená funkčnost daného dílu.
  • Garantovaná kvalita.

Opravujte ihned, když zjistíte závadu

Jakmile zjistíte cokoliv nestandardního, je ideální začít tomuto problému věnovat pozornost. Z jakého důvodu? Jelikož včasná oprava může v budoucnu ušetřit nemalé peníze. Pokud budeme dlouhodobě problém zanedbávat, může se jeho vlivem objevit i několik dalších. Dnes už není problém pořídit si montérky za přijatelné ceny a svépomocí zjistit, o co se jedná. Ideálním příkladem může být i něco tak běžného, jako jsou sjeté brzdové destičky. Pokud je nevyměníte, budou velmi brzy zničeny i brzdové kotouče a výměna se tak dotkne obou komponentů. A to se podepíše na jejich ceně. Podobné to může být i v rámci problémů s motorem.

Zde nepodceňujme ani oblast preventivních výměn, jako jsou třeba rozvody, je to klínový řemen, ale třeba i pylový nebo olejový filtr a olej samotný. Správné intervaly obvykle udává výrobce a je doporučováno se jimi řídit. Pokud máte automobil ještě v záruce, obvykle vám návštěvu předepíše servis, a to s konkrétními údaji, které máte uvedeny ve vaší servisní knížce. Ta je potvrzujícím dokumentem o tom, co a kdy bylo konkrétně vykonáváno.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!