Jak ustát účastníky zájezdu (a nestát se jedním z nich)

Publikováno: 07.08.2015 14:35 | Jiří Hofbauer

Není místo, kde byste potkali pestřejší škálu lidí, než je právě letiště. Konvoj lodních kufrů Louis Vuitton s více iniciálami, než má česká RZ auta. Uštvaní byznysmeni spěchají na další let do Londýna. Kvanta dětí, které nepřestávají brečet. Rodiny s otrávenými emo puberťáky utopené v tónech kytary Suicide Silence, nebo naopak chodícími barbie, které si nutně potřebují udělat selfie s kelímkem kávy. Mladí Britové natěšení na nezřízenou pitku na některém z řeckých ostrovů. Staří manželé, kteří se rozhodli provětrat své kufry. Pak klasické účastníky zájezdu.

cesty_11

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

Určitě je znáte. To jsou takové ty typy, co na dovolenou v hotelovém resortu přijdou vybavení jako na příjezd jedenácti jezdců apokalypsy. A s poctivostí Heleny Třeštíkové dokumentují celou dovolenou. Absolutně typická je věta: „Hele mámo, voni tady maj wifinu/klimu/telku (doplňte podle vlastní zkušenosti)“. Všimněte si, že okamžitě po vstupu do letištní haly, začnou utvářet party. Kam jedete? Kde jste byli loni? V jakým hotelu bydlíte?proč nemáte all inclusive, když to vyjde levněji?! Najednou chápu proč když letíte klasickou linkou musíte být na letišti tři hodiny předem.

Není tajemstvím, že zaměstnanci letiště, kteří kufry nakládají na do útrob letadla a mnoho set kilometrů jinde, zase jiný ale úplně stejně naštvaný letištní personál, se ke kufrům nechovají nejlépe. Pokud tedy necestuje šejchovou soukromou linkou, nechte výjimečně doma svůj lodní kufr Louis Vuitton, a raději sáhněte po bytelném kufru z odolného plátna.

cesty_1

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

Nikdy jsem nepochopil ty jedince, kteří se sotva dostanou do odletové haly, poručí si kafe (kafe) a jégra/fernet/vodku nebo něco podobně výživného. A věřte, zažil jsem tyhle lidi na letech v 8 hodin ráno, v 15 odpoledne, ve 20 večer i ve 2 ráno. Nemám nic proti pořádné párty, ale vodku v šest ráno? Nalačno? Vážně? „Jsme na dovolený!“ Následně se všichni namačkají do těch kuřáckých kabinek a užívají si první minuty dovolené. Všichni tihle kafíčkáři jsou ti lidé, co pak budou blokovat ty noční můry všech klaustrofobiků, kterým se říká toalety na palubě letadla.

cesty_2

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

Osobně pamatuji dobu, kdy se na letišti daly koupit sladkosti, parfémy a třeba i časopisy, které jste normálně nesehnali. Panebože, oni mají Toblerone s mořskou solí a britský GQ! Takže než dovolená oficiálně začala tak už všichni měli nakoupený věci, s kterými se pak chlubili známým po návratu z dovolené. A i když dnes si můžete objednat pásek z Paříže a parfém z Dubaje, tak jsou stále lidé, kteří považují za jakousi povinnost si na letišti koupit zaprášený parfém Calvin Klein. Víte, proslýchá se, že bezcelní prostor už není. Ale možná jsou to jen klepy...

Do letadla se oblékejte se prakticky. Letos třeba počasí přeje i české kotlině a tak se lokální teploty mnohdy vyrovnají středomořským. Takže nehrozí to, že byste odlétali z vymrzlých Čech a vystoupili do závratných tropických teplot. Na cestu je ideální lněná bílá košile. Len je přírodní materiál, takže se přirozeně mačká. Kouzlo nechtěného. Navíc na bílé nebudou vidět případné známky potu. K tomu vhodné šortky. Třeba béžové, které evokují safari a dobrodružství.

Berte si boty, které si i osobní kontroly snadno vyzujete a opět nazujete. Současně si neberte nové boty, které jste si šetřili na životní cestu. Ale spíše pohodlné mokasíny, v kterých budou mít prsty prostor a vydržíte v nich celý let. V žádném případě žabky. Ne. Ne. Ne! Žabky patří na pláž, nejdál do plážového baru.

cesty_7

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

I když milujeme doplňky, na cestování je oželte. Uvědomte si, že detektor kovu odhalí i všité nýty v kalhotách, o kterých nemáte tušení. Sluneční brýle, pásek a hodinky jsou maximum, kterým přicházejte k osobní kontrole.

cesty_6

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

U některých zemí si dávejte skutečně pozor, co máte na sobě. Třeba Řekové jsou hodně militantně zaměření. I když camouflage vzor patří mezi trendy, na řeckých letištích, které většinou hlídají vojáci, to není úplně vítané. Pokud nechcete absolvovat osobní prohlídku od celníka v blankytně modrých gumových rukavicích, rozhodně se vyhněte značce BOY. V Řecku se během posledních let docela vzmáhají nacionální myšlenky a orlice s rozpjatými křídly není úplně ideální.

cesty_5

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

Věřte, že i na palubě by měla probíhat jakási etika. Jsou typy letadel, kdy můžete posílat SMS, volat přímo z paluby nebo sledovat filmy podle vlastního výběru. Ale během charterových letů takový luxus nečekejte. Během letu je zakázané používat některá elektronická zařízení... Například smartphony. Co iPhony? Ne. A Andorid? Taky ne. A Linux? Ne. Co iPad? Nedivte se, že personál je otrávený. Letí s ansámblem z filmu Requiem pro panenku.

I když je létaní v současnosti nejbezpečnějším a současně nejrychlejším způsobem dopravy, i tak je vysilující. A upřímně po devítihodinovém letu, nikdo není elegantní a nevypadá přirozeně svěže. Dostane zabrat vaše oblečení, vlasy, oči, dech. Neuškodí pokud si do příručního zavazadla (kromě čistého trička) přibalíte malou ústní vodu, hydratační ubrousky nebo desinfekční gel. Nezapomeňte, že vše musí být viditelně popsané, v průhledném sáčku a obsah nesmí přesáhnout 100 ml. Tyhle informace si ověřte v manuálu aerolinek, s kterými budete cestovat.

cesty_4

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

A znovu ten chlast. Při nejbližší možné příležitosti si většina lidí dá pivo, víno... a rum nemáte? Okamžitě se mi vybaví ta scéna z Vlka z Wall Street. Jeden prášek proti úzkosti, jeden proti nevolnosti, jeden na usnutí, k tomu macallanka a... ocitnete se spoutaný na sedadle a letuška s doživotním traumatem. Bitte hilfe!

Asi největším klišé jsou cesty zpátky, kdy se v letištní hale znovu potká celé letadlo. Všichni opálení, plní zážitků a s tričky jako I love Ibiza. Kam se hrabou selfie s delfínem. Nechápu, kdo považuje trička v ceně 10 Euro, v hodnotě 50 centů, za dobrou investici. To už si raději za ty peníze nakupte paklík pohlednic a pošlete je všem, které chcete naštvat.

cesty_8

Zdroj: She is Frank for GQ/Pinterest

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Blogeřina těžká dřina: Everyday Runway Blogeřina těžká dřina: Everyday Runway Velice vytříbený styl zakládající se na černo-bílé kombinaci reprezentuje Oliwyi Soukupovou, podnikatelku a autorku blogu Everyday Runway,... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!