Jak vybrat sluchátka na sport

Publikováno: 27.02.2015 10:19 | Jiří Hofbauer

Hudba se stala součástí našeho všedního dne. Je s námi v autě, metru, výtahu, obchodech, i toaletách. Dokáže nás uvolnit a stejně tak umí vyburcovat k lepšímu výkonu. A to především během sportovních aktivit. Při výběru sluchátek na běh, nebo jakoukoliv jinou fyzickou aktivitu, zvažte víc hledisek, než jen značku, pěknou neonovou barvu a líbivé balení.

Nedoporučuji kupovat úplně ty nejlevnější sluchátka na trhu. Nic z tržnice. Nevydrží takovou zátěž jakou během sportu na ně budete vyvíjet. Potíte se, sluchátka se špiní, pohybem těla taháte za kabely, pokud jste blázni, že běháte v dešti, mrazu i horku, hodně je vytěžujete. Zase na druhou stranu v nich nemusíte utopit půlku výplaty jen proto, že je vám doporučí chlapec v Tech Worldu, který dostal školení prodávat co nejdražší zboží.

Kvalita zvuku

Levná sluchátka nikdy nebudou mít tak kvalitní výkon a zvlášť ve vyšších tónech vás budou tahat za uši. Navíc nepříjemné zvuky nedoladěných tónů vám mohou způsobit bolest hlavy. Pokud ale i na sport potřebujete hodně kvalitní sound, vyberte si Beats Tour. Cena je vyšší, ale v tomhle ohledu patří sluchátka k tomu nejlepšímu na trhu.

Beats Tour, 3 799 Kč

sluchatka_1

Zdroj: Archiv značky

Špunty do uší

Pokud sluchátka na sport, tak špunty. Mají spoustu výhod. Hodně dobře drží v uších, poskytují super zvuk, a díky jejich tvaru, který vyplňuje zvukovod vás dost dobře izolují od okolních rušivých zvuků. Doporučujeme vybírat špunty, které mají gumové, ideálně vyměnitelné hlavičky. Takových je dnes 90 % na trhu. Jakmile budete klusat, boxovat nebo třeba skákat přes švihadlo, budete si špatně sedící špunty v pravidelných intervalech vracet do uší. Mezitím se vám tam budou různě natáčet a zvuk bude nevyvážený.

Bose Freestyle, 3 690 Kč

sluchatka_2

Zdroj: Archiv značky

Jistou výjimkou jsou v tomhle sluchátka Apple, která jsou standardně přibalena u iPhonů. Ty jsou skutečně dobře tvarovaná, nemají žádné ostré hrany a v uších dobře sedí.

Apple EarPods, 719 Kč

sluchatka_3

Zdroj: Archiv značky

Mozek lidstva

Pokud potřebujete úřadovat i ve volném čase rozhodně si pořiďte sluchátka, která disponují mikrofonem. Bez něj se vám bude špatně telefonovat, diktovat zprávy, odpovídat na maily. Solidní sluchátka s mikrofonem seženete už kolem 300 Kč, u těch dražších je mikrofon samozřejmostí.

RHA T10i, 4 899 Kč

sluchatka_4

Zdroj: Archiv značky

Bluetooth

Bezdrátová sluchátka jsou určitě pro sport ideální, protože k audio zařízení z nich nevede žádný kabel, který by vás omezoval v pohybu. Navíc některá z nich jsou i voděodolná, takže je ocení i plavci. Je ale nutno počítat s tím, že si budete muset hlídat stav baterie a pravidelně dobíjet.

Energy Sistem Earphones BT Sport Black, 1 299 Kč

sluchatka_5

Zdroj: Archiv značky

Všechny plavce navíc zaujmou tahle sluchátka od Sony. Můžete se s nimi potopit až do hloubky 2 metrů pod hladinu a navíc v sobě mají zabudovaný 8GB MP3 přehrávač.

Sony W Series, cena k doptání u prodejce

sluchatka_6

Zdroj: Archiv značky

Já se už bez hudby během sportu obejít už nedokážu. Přesto hudbu vnímám do jisté míry jako kulisu. Jako soundtrack mého vlastního filmu Jiří běží o život. Na běh jsem si pořídil průměrné (pro někoho podprůměrné) sluchátka Skullcandy. Pro mě jsou dostačující. Mají super zvuk, disponují mikrofonem a po 6 měsících, kdy se mnou prošla pláží s mořskou vodou, deštěm, mrazem, sněhem a někdy dost hnusným zacházením fungují skvěle.

Skullcandy INK'D 2.0, 499 Kč

sluchatka_7

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!