Jak vznikají rámové boty šité na míru

Publikováno: 27.03.2017 18:00 | Štěpán Molitor

V Londýně nosí rámové boty téměř každý. Nejen vrcholoví manažeři a politici, ale i bankovní poradci a nižší úředníci. V Česku jsou ale rámové boty brány jako exkluzivní věc. Nosit je je vyšší dívčí. V čem jsou rámovky jiné? Kvalita kůže bývá lepší než u bot lepených a možnost rekonstrukce (výměny opotřebované podrážky) z nich dělá investici na dlouhá léta. A vzhledem k tomu, že boty šité do rámu ze své podstaty mají vydržet celý život, řemeslníci si dávají na jejich výrobě záležet rozhodně víc, než lidé ve fabrice, která vyrábí lepenou konfekci.

Boty šité na míru jsou ale už opravdu úplně jiná úroveň. Samozřejmě cenově (i když ani to nemusí být vždy pravda), ale hlavně kvalitou. O rozdílech mezi kvalitní konfekcí a botami na míru jsme si v nedávném rozhovoru povídali se ševcem Michalem Pavlasem. Dnes se podíváme, jak Michal Pavlas boty na míru tvoří.

Ohledně šití na míru, jak obuvi tak oblečení, existují dva přístupy. Nejvyšší možností je bespoke – oděv nebo obuv šitá kompletně podle měr zákazníka. Tato možnost je nejluxusnější a také nejdražší. Druhým přístupem je takzvaná made-to-measure, neboli měřenka. Rozdíl oproti bespoke je v tom, že si zákazník vyzkouší kus, který přibližně odpovídá jeho proporcím a představě. A podle tohoto zkušebního kusu se ušije výsledný produkt. Přidávají se nebo se ubírají centimetry, zákazník si vybírá typ látky/kůže a dolaďuje se výsledný střih a veškeré detaily. Tento přístup je o poznání levnější a dělá z oděvů a obuvi na míru dostupnější záležitost. Švec Michal Pavlas nám ukázal, jak vzniká made-to-measure obuv, protože tento přístup k výrobě obuvi na míru v Česku zavádí.

V zásadě boty vznikají ve třech krocích. Prvním z nich je schůzka, kde si zákazník vyzkouší zkušební botu – je třeba zjistit tvar chodidla, špičky, tvar klenby a podobně. Zkušebních bot je mnoho ve všech velikostech a proto každý zákazník najde tvar, který mu vyhovuje. Pak zákazník popíše svoji představu – střih a tvar boty, styl zapínání, druh podrážky a typ kůže a její barvu. My jsme se rozhodli vykročit trošku jiným směrem a místo klasické polobotky jsme vyzkoušeli, jak si pan Pavlas poradí s kotníkovou botou se zapínáním na přezky. V otázce materiálu vyhrála černá hladká kůže.

IMG_0126

Zdroj: Menstyle.cz

IMG_0165

Zdroj: Menstyle.cz

Po zhruba třech týdnech jsme se dostavili na další schůzku. Byl připravený prototyp boty – ten se vyrábí, aby si mistr švec ověřil, jak se u té které konstrukce chová materiál. Zadání nebylo vůbec snadné a proto bylo třeba vyřešit několik otázek – jak se bude chovat zapínání, jak vytvarovat švy, aby byly funkční a bota vypadala pěkně a podobně. Vyzkoušeli jsme prototyp – pokud by někde něco tlačilo nebo nebylo v pořádku, dále se to bude upravovat. V našem případě vše sedělo a tak se podle prototypu mohl šít finální pár.

IMG_1297

Zdroj: Menstyle.cz

IMG_1299

Zdroj: Menstyle.cz

IMG_1306

Zdroj: Menstyle.cz

Za další dva týdny byly boty hotové. Vypadají přesně tak, jak jsme si představovali. Kvalita kůže je bezchybná, švy precizní. Každé rámové boty je třeba rozchodit. V redakci jsme se shodli, že tento proces může trvat nepříjemně dlouho (já osobně mám dva páry rámových bot, které jsem kupoval před třemi lety a do teď se mi je rozchodit nepodařilo). Udělal jsem takový masochistický test – úplně nové boty jsem si vzal na celodenní pobíhání po městě. Nachodil jsem v nich 8 kilometrů a ušel 12 000 kroků (důkazem nechť je aplikace Zdraví v mém telefonu). A boty netlačily. Po 10 minutách jsem ani netušil, že je mám na sobě. Pro mě to bylo naprosto šokující, protože si pamatuju utrpení, které mi některé nové boty první dny působily. Pan Pavlas mi to následně vysvětlil tím, že kůže je při šití na míru napínána ručně a nikoli strojově, jako u konfekce. Tím se zachovávají její vlastnosti.

IMG_1560

Zdroj: Menstyle.cz

IMG_1547

Zdroj: Menstyle.cz

IMG_1546

Zdroj: Menstyle.cz

Boty šité přístupem made-to-measure jsou rozhodně dobrou investicí. A ne tak vysokou, boty v závislosti na náročnosti zpracování pořídíte za 10-12.000 korun. To je cena kvalitnějších rámovek z konfekce a tato částka je hluboko pod hranicí, na které začínají boty od věhlasných módních domů. Získáte boty z prvotřídního materiálu, které nikdo jiný nemá a mít nebude. A v neposlední řadě budete mít boty, ve kterých se dá opravdu chodit a jsou pohodlné.

IMG_1568

Zdroj: Menstyle.cz

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!