Jak zvládnout a ovládnout motýlky

Publikováno: 25.09.2015 09:18 | Ondřej Rabiňák

Všechny alternativní způsoby vázání motýlka mi nevycházely, respektive cokoliv jsem zkoušel, tak to nevypadalo reprezentativně a do společnosti bych si to nikdy nevzal. Spíš to byla taková podivná šmodrchanice, a proto bych viděl ten standardní jako jediný možný. Jediná variace je, jak ohýbáme přední kratší konec. Na obrázku je to v bodu č. 4, kdy to lze ohýbat buď zpětně, nebo naopak ve směru motýlku.

tie_illustration_bowti

Zdroj: Ties.com

Je důležité při vázání motýlka takříkajíc držet linii, motýlek nijak nepřehýbat, nemačkat, protože přesně proto se pak stává, že to tak často obzvláště v začátcích nevychází a je nutné motýlek vázat znovu.

Při vázání se obecně doporučuje mít jeden konec delší a kratší aby končil v půlce delšího. Mnohem lepší je ale ten poměr slabě menší (o necelý centrimetr), tudíž kratší konec končí kousek pod půlkou delšího konce (bráno odspodu).

Je na zvážení a stylu každého, zda má rád mírně pomačkaný uzel (jako například váží gentlemani z Krispol Store), nebo naopak cílí na elegantní úpravu. Podstatné ale je, a to ušetří mnoho času nejednomu gentlemanovi, že motýlek na rozdíl od kravaty nemusí být dokonalý, může mít mírnou nepřesnost, a přesto bude formálně v pořádku.

Co významně zrychlí vázaní motýlka, je právě nemačkání. To záleží jistě na každém, protože někomu to mohlo jít takto hned od začátku. Fígl, který to celé o míle zjednoduší, spočívá v tom, že si levou rukou vezmete delší konec ve fázi 6 a 7, obtočíte kolem přední strany (na obrázku to vypadá tak jednoduše, ačkoli v realitě vlastně vůbec není), za přední stranou je nutné tu zadní přehnutou, tam je právě to absolutně klíčové nemít jediné místo pomačkané. Vezmete pravý přehnutý konec, který potom bude na zadní části motýlku dole a jednoduše ho prostrčíte dírou. Následně se pravou rukou dovytáhne zbytek a upraví. Díky tomu, že tam nejsou různé nežádané přehyby a pomačkání pak motýlek snadno vychází a je rychle elegantní.

Samotné dotahování je věc gusta. Když se dotáhne málo, motýlek si dělá co chce a nedrží tvar. A na druhé straně přílišné utažení prakticky vždy způsobuje pomačkání, které se mně až tolik nelíbí, ale to je věc vkusu. My volíme tedy střední cestu, máme rádi elegantně upravený motýlek.

O autorovi textu

Ondřej Rabiňák je držitel Guinnesova světového rekordu za nejrychlejší čas uvázání 10 motýlků v čase 2 minut 10 sekund a 37 setin.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Trh mrch: Nikdy jsem... Trh mrch: Nikdy jsem... Bylo, nebylo, v jednom dalekém městě potkalo plavovlasé děvče chlapce. Poté, co si vyměnili několik likes na Instagramu, se ho děvčátko... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!