Jan Cerny jaro/léto 2016

Publikováno: 03.11.2015 10:24 | Jiří Hofbauer

Dekonstruované uniformy, obrovské žluté gumové rukavice, lesklé holiny, kruhy pod očima, Starou tržnicí se ozývající hesla jako deconstru(uuuuuuu)ction, fragility, která elektronickým hlasem z Google překladače DJ živě přidává do mixu. Takhle svou novou kolekci na jaro/léto 2016 uvedl český designér Jan Černý v rámci slovenského týdne módy Fashion LIVE!.

1_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

2_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

3_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

Celá show začíná třemi dekonstruovanými uniformami, a stejně tak, jako se rozpadají a transformují tyto uniformy, transformuje se i mé myšlení. "Rozhodl jsem se rozbít symetrii i v mé tvorbě. Začal jsem přemýšlet nad pravidly v mé práci i v životě, hrát si se siluetami, proporcemi, balancovat mezi tuhostí materiálů a křehkostí lidského těla, mezi mužností a ženskostí, mezi konstrukcí a dnes možná zbytečným ornamentem," říká Jan Černý, tvůrce kolekce. Samy konstrukční linie se stávají dekorem, prošívané linky knoflíkových dírek, kapes a kalhotových puků vytvářejí grafizmy. Kapsy na srdci vytvářejí nejen silnou siluetu.

4_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

5_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

Jako šperk gumová rukavice a viditelně natištěná velikost na všech kusech oděvu. Skryté symboly, trochu Bauhausu, trochu řeznictví. Prolíná se zde také hra s oděvními druhy, z jednoduchého trika je zástěra, ze špatně zapnuté košile se stává ta úplně správná. XXXL trika s rolákem s neforemnou drapérií, nezačištěné okraje, kabáty bez podšívky, jen hrubě spojené nití a lepidlem, za to s dokonale opaspulkovaným průkrčníkem, tuhé funkční oděvy, ale bez jediného viditelného knoflíku.

6_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

7_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

8_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

Kombinace jedné rukavice, pracovního oděvu a druhé ruky nedbale vložené v kapse jako rozporuplnost pracovní morálky, odpočinek, povalečství. V čem se skrývá luxus dneška? V dokonalé podšivce? Nebo v rozpárané délce? Troufneme si jej vůbec specifikovat? Things has to be pushed. A to třeba od dekonstruovaných vězeňských uniforem až k růžovému melírovanému vyšívanému kabátu.

9_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel

10_JANCERNY

Zdroj: Alexander Bel
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!