Jan Černý podzim/zima 2016

Publikováno: 29.03.2016 08:22 | Jiří Hofbauer

Celá show začíná třemi dekonstruovanými uniformami, a stejně tak, jako se rozpadají a transformují tyto uniformy, transformuje se i myšlení. „Rozhodl jsem se rozbít symetrii i v mé tvorbě. Začal jsem přemýšlet nad pravidly v mé práci i v životě, hrát si se siluetami, proporcemi, balancovat mezi tuhostí materiálů a křehkostí lidského těla, mezi mužností a ženskostí, mezi konstrukcí a dnes možná zbytečným ornamentem,“ říká Jan Černý, tvůrce kolekce. Samy konstrukční linie se stávají dekorem, prošívané linky knoflíkových dírek, kapes a kalhotových puků vytvářejí grafizmy. Kapsy na srdci vytvářejí nejen silnou siluetu.

Z celé kolekce je cítit jasná potřeba a chuť ukázat (dokázat) talent, který mladý designér bezesporu má. Pracuje s materiály, jejich texturou, střihy, celkovým zpracováním tématu, posouvá hranice v uchopení jednotlivých kusů.

Jako šperk gumová rukavice a viditelně natištěná velikost na všech kusech oděvu. Skryté symboly, trochu Bauhausu, trochu řeznictví. Prolíná se zde také hra s oděvními druhy, z jednoduchého trika je zástěra, ze špatně zapnuté košile se stává ta úplně správná. XXXL trika s rolákem s neforemnou drapérií, nezačištěné okraje, kabáty bez podšívky, jen hrubě spojené nití a lepidlem, za to s dokonale opaspulkovaným průkrčníkem, tuhé funkční oděvy, ale bez jediného viditelného knoflíku.

Kombinace jedné rukavice, pracovního oděvu a druhé ruky nedbale vložené v kapse jako rozporuplnost pracovní morálky, odpočinek, povalečství. V čem se skrývá luxus dneška? V dokonalé podšivce? Nebo v rozpárané délce? Troufneme si jej vůbec specifikovat? Things has to be pushed. A to třeba od dekonstruovaných vězeňských uniforem až k růžovému melírovanému vyšívanému kabátu.

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5165

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5178

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5188

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5198

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5205

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5217

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5229

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5238

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5250

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5255

Zdroj: MBPFW

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Stojí nový iPad Pro za to? Stojí nový iPad Pro za to? Větší. výkonnější a jako vždy naprosto dokonalý. To je nový iPad Pro, který byl představen značkou Apple v září minulého roku... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!