Jan Černý podzim/zima 2016

Publikováno: 29.03.2016 08:22 | Jiří Hofbauer

Celá show začíná třemi dekonstruovanými uniformami, a stejně tak, jako se rozpadají a transformují tyto uniformy, transformuje se i myšlení. „Rozhodl jsem se rozbít symetrii i v mé tvorbě. Začal jsem přemýšlet nad pravidly v mé práci i v životě, hrát si se siluetami, proporcemi, balancovat mezi tuhostí materiálů a křehkostí lidského těla, mezi mužností a ženskostí, mezi konstrukcí a dnes možná zbytečným ornamentem,“ říká Jan Černý, tvůrce kolekce. Samy konstrukční linie se stávají dekorem, prošívané linky knoflíkových dírek, kapes a kalhotových puků vytvářejí grafizmy. Kapsy na srdci vytvářejí nejen silnou siluetu.

Z celé kolekce je cítit jasná potřeba a chuť ukázat (dokázat) talent, který mladý designér bezesporu má. Pracuje s materiály, jejich texturou, střihy, celkovým zpracováním tématu, posouvá hranice v uchopení jednotlivých kusů.

Jako šperk gumová rukavice a viditelně natištěná velikost na všech kusech oděvu. Skryté symboly, trochu Bauhausu, trochu řeznictví. Prolíná se zde také hra s oděvními druhy, z jednoduchého trika je zástěra, ze špatně zapnuté košile se stává ta úplně správná. XXXL trika s rolákem s neforemnou drapérií, nezačištěné okraje, kabáty bez podšívky, jen hrubě spojené nití a lepidlem, za to s dokonale opaspulkovaným průkrčníkem, tuhé funkční oděvy, ale bez jediného viditelného knoflíku.

Kombinace jedné rukavice, pracovního oděvu a druhé ruky nedbale vložené v kapse jako rozporuplnost pracovní morálky, odpočinek, povalečství. V čem se skrývá luxus dneška? V dokonalé podšivce? Nebo v rozpárané délce? Troufneme si jej vůbec specifikovat? Things has to be pushed. A to třeba od dekonstruovaných vězeňských uniforem až k růžovému melírovanému vyšívanému kabátu.

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5165

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5178

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5188

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5198

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5205

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5217

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5229

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5238

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5250

Zdroj: MBPFW

JAN-CERNY-MBPFW-FW16-5255

Zdroj: MBPFW
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!