Japonsko bude vysílat 2014 FIFA World Cup v rozlišení 4K

Publikováno: 29.01.2013 12:58 | Petr Hájek

Na světě neexistuje slovo, kterým by se dal popsat rozdíl detailů mezi "běžnou" HD a 4K TV. Řada lidí je dokonce toho názoru, že je to lepší směr evoluce TV, nežli 3D, ovšem 4K TV mají zatím jednu velkou nevýhodu - ačkoliv vypadají úžasně, neexistuje pro ně prakticky žádný obsah.

2013-01-29-1

Zdroj: Dvice

Buďme realisté a podívejme se na situaci, která je nápadně podobná tomu, co jsme již my i trh už zažili s HDTV. Nutí se úvaha, k čemu je super-zařízení příští generace, když se na něm není na co dívat? I kdyby byla na trhu 8K televize, tak bez obsahu není nic, než jen neužitečným kusem nábytku.

S HDTV nebyly věci v čas spuštění až tak zlé a dnes jsou velmi dobré, ovšem u 4K TV je situace natolik mizerná, že se dá srovnat snad jen s počtem dostupných 3D filmů. Jinými slovy, není to žádná sláva... A dokonce ani HDTV dnes není většinou využita dokonale a je leckde vysílána maximálně v rozlišení 720p namísto plných 1080p.

Věci by se měly ale rapidně změnit v roce 2014, jelikož právě tehdy se pro ni má začít objevovat první obsah. Týkat se to bude samozřejmě hlavně těch, kdo žijí v Japonsku a mají 4K TV, že ano.

Asahi Shimbun (Japanese Internal Affairs and Communications Department) z ministerstva naznačil, že se začne s 4K programem u fotbalové akce 2014 FIFA World Cup. Dobrou zprávou je jistě i to, že má 4K TV i obsah dorazit na trh cca o celé dva roky dříve, nežli bylo očekáváno.

Vysílání ve 4K na obzoru je bezesporu skvělá zpráva, takže se mezitím rychle naučte japonsky nebo šetřete na 4K TV, jenž by mohla stát odhadem takových 25 000 USD v 84" verzi. Zdá se ale, že prozatím (tj. do spadnutí cen a pořádného rozšíření 4K obsahu) většinu z nás podobné problémy nemusí příliš tížit...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!