Jasná sázka na modrý oblek

Publikováno: 21.04.2016 20:37 | Jiří Hofbauer

Oblek, to slovo zní jednoduše. Pokud jste si ale už oblek někdy vybírali, víte, že koupě obleku je akce na hodiny, v případě šití na míru otázka dnů a týdnů. Stejně jako všem nesluší jeden typ džínů nebo košile, tak stejně všem mužům nesedí stejný střih obleku. A právě oblek víc, než který jiný kousek oblečení, reprezentuje svého nositele.

Oblek Hugo. Košile Burberry. Kravata a spona na kravatu, oboje The Hill-Side. Kapesníček J.Crew. Hodinky Bulova.

michael_huisman_1

Zdroj: Anders Overgaard

Proto má i každá dekáda svůj typický model. Formu, která odráží potřeby lidí dané doby. Začátek minulého století se vyznačoval vyššími pasy u kalhot, saka byla delší a vestičky zase kratší. Třicátá léta fandila pastelovým barvám a výrazným kovovým doplňkům. Poválečná éra se nesla ve znamení širokých ramen a dvouřadých sak. Zatímco v Československu soudruzi razili heslo „Klid na práci“ a móda jim nezapadala do pětiletého plánu, ve světě se střídal jeden trendy za druhým. Úzké obleky a úzké kravaty jako nosili Beatles, lněné obleky a pletené kravaty, bílé obleky a barevné košile, barevné obleky a bílé košile, kalhoty do zvonu v rytmu Horečky sobotní noci, nebo třeba krabicové obleky burzovní vlci v oblecích, kteří by pod sako schovali celou smečku brokerů. I v Česku obleky za posledních 20 let prošly ohromným vývojem. Místo tesilu, máme vlnu s příměsí hedvábí a místo husákovské šedi padesát odstínů čehokoliv.

Oblek Ralph Lauren. Košile a kravata, oboje Ralph Lauren. Loafers Tom Ford. Kapesníček The Tie Bar. Hodinky Smart Turnout.

michael_huisman_4

Zdroj: Anders Overgaard

Nutno si uvědomit, že ve vývoji módy vždy velkou roli hrály války a předcházející nebo následné krize. Následující období se pak nesla v duchu módy, která zpravidla bývala praktičtější a cenově dostupnější. To vedlo k méně atraktivnějšímu vzhledu ale zase přálo nástupu nových, levnějších a praktičtějších materiálů a hlavně inovativních metod. Dnes se ale výrobci látek a designéři obleků snaží přizpůsobit víc tempu doby, než politické a hospodářské situaci. A tak vznikají materiály, které se nemačkají, umí odolávat znečištění a jsou pružné.

Oblek Nick Graham. Košile Etro. Kravata Gitman Vintage. Kapesníček Paul Stuart. Hodinky Hamilton.

michael_huisman_5

Zdroj: Anders Overgaard

Muž by měl mít v šatníku několik zásadních kousků. Těch dobrých parťáků, na které je vždy spolehnutí. Jedním z nich je modrý business oblek, kterým chcete reprezentovat a současně sebe prezentovat, jak nejlépe umíte. Ano, černý je nestárnoucí klasika. Ale až moc. A propašovat do něj alespoň trochu kreativity není snadný úkol. Věřte, že kombinace černého obleku, bílé košile a rudé kravaty, zavání uniformou hotelové školy. S modrou kravatou zase budete jak orlí oko ve stylu Kevina Costnera. Ale modrý oblek nabízí celou škálu možností, jak si pohrát s košilí a vyladit doplňky. Modrá je dobrá hlavně proto, že má celou škálu odstínů. Královskou navy, energická azurová, kovová kobaltová nebo elektrizující indigo.

Oblek Michael Kors. Košile Eleventy. Kravata a spona na kravatu, oboje The Tie Bar. Kapesníček Charvet.

michael_huisman_2

Zdroj: Anders Overgaard

Obecně platí, že v zimě u nás ustupuje potřeba obklopovat se světlými a studenými barvami, po kterých znovu sáhneme až s prvním jarními dny. Přesto oblek v královsky modrém odstínu je něco, co byste měli mít ve skříni celý rok a jeho sezónní aktuálnost doladit doplňky. Temně modrá si skvěle rozumí s hnědou, zelenou, dalším odstínem modré, červenou, nebo žlutou a samozřejmě bílo. Vlastně pokud budete ladit decentně, snese se s každou barvou.

Oblek Isaia. Košile Hamilton Shirts. Kravata The Tie Bar. Boty Grenson. Kapesníček Michael Bastian.

michael_huisman_3

Zdroj: Anders Overgaard

S nástupem vyšších teplot pak temně modrý oblek vyměňte za světle modrý s nižší gramáží látky a ideálně v odlehčeném polopodšitém zpracování. Ten dává daleko širší možnosti experimentování s materiály, barvami a vzory.

Kolik knoflíků? Ideálně dva. Proč ne jeden a proč ne tři? Jeden knoflík je hodně nezvyklý. A působí více ležérně. Spíše než u obleků se s ním setkáte spíše u smokingů. Saka s třemi knoflíky běžně objevíte v obchodech. Přesto působí poněkud usedleji. Na druhou stranu je ocení vysocí muži. V zapínání platí to stejné co u sak s dvěma knoflíky – poslední knoflík je tabu. Ostatně zkoušeli jste si i ten poslední knoflík zapnout? Sami uvidíte, že oblek se začně vlnit. Dnešní střihy sak poslední knoflík berou v úvahu v celkové koncepci, ale už s ním nepočítají na zapínání.

Oblek Kiton. Košile J.Lindeberg. Kravata Tommy Hilfiger. Kapesníček The Tie Bar. Hodinky Shinola.

michael_huisman_7

Zdroj: Anders Overgaard

V dnešní době opět spousta mužů pokukuje po dvouřadých sakách. I když je to něco velice tradičního, z módního hlediska je to poměrně exotické. A mnoho mužů to láká. Často jej odloží s tím, že se v tom prostě necítí. Pravdou je, že dvouřadá saka nejvíce sluší mužům s proporční postavou. A vždy musí dokonale padnout. Je daleko přísnější než sako s jedním, dvěma nebo třemi knoflíky. Proč? Třeba jen proto, že dvouřadé sako se nerozepíná, ani když muž sedí. Je to z toho důvodu, že dvouřadá saka vycházejí z uniforem, a těm se na veřejnosti také nikdy nepovolují knoflíky. To je poměrně zásadní informace pro řadu mužů. Musíte si uvědomit, že do dvouřadého saka se mírně „zavinujete. Nejprve se cíp pravé strany saka zapne na vnitřní knoflík na levé straně. A cíp levé strany saka zapne na knoflík na vnější pravé straně. Díky tomu se látka nevlní a sako drží tvar.

Oblek Etro. Košile John Varvatos Star USA. Kravata Calvin Klein White Label. Spona na kravatu a kapesníček, oboje The Tie Bar. Auto Ford Mustang z roku 1966.

michael_huisman_6

Zdroj: Anders Overgaard

Abyste se lépe orientovali v označeních dvouřadých sak, všímejte si čísel jako 4x2 nebo 6x1. První číslo označuje celkový počet viditelných knoflíků na vnější části saka. Zpravidla jsou skutečně funkční jen dva Následující číslice je počet knoflíků, které se skutečně zapínají. Spodní knoflík tedy opět zůstává nezapnutý.

S pohodlností souvisí i takový krejčovský detail jako je rozparek, případně rozparky. Pokud má sako jen jeden rozparek dalo by se označit za sako italského střihu. Tento typu bude nejlépe sedět vyšším a štíhlým mužům. Dva rozparky jsou naopak snakem britského saka. Saka s „ostrovním“ rozparkem pak mnohem lépe sednou muži urostlejší postavy. Chlapská rada: poté, co si přinesete nový oblek domů, nezapomeňte si rozpárat rozparky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!