Je země česká, domov náš?

Publikováno: 17.11.2012 17:20 | Jiří Hofbauer

Režisér Adolf Zika požádal občany naší země aby zaznamenali jeden den svého života. Tím dnem byl pátek 11.května 2012.

1

Zdroj: euinfo.cz

Tento den zaznamenaly desítky kamer mezi lidmi. Autor projektu Adolf Zika se svými spolupracovníky na základě sebraných materiálů následně vytvořil svébytný a jedinečný filmový obraz naší země.

3

Zdroj: novinky.cz

Film cíleně přichází v době očekávaného konce světa a globální nejistoty. Veřejnoprávní televize ho uvádí právě v den výročí sametové revoluce, což diváka ještě více bude při sledování snímku nutit zamýšlet se nad tím jak bylo, jak je a jak bude. Co mohlo být a co už se nikdy nevrátí. Přitom je přímo konfrontován s realitou předkládanou v obrazech filmu. Krize nejen finanční ale i krize hodnot, lidské společnosti, nedůvěra ve světové organizace a jejich představitele, pozbytí úcty a respektu k zástupcům lidu a jejich řízení vlády, všudepřítomná agresivita a korupce, prospěchářství a populismus. Současně ale také řada úspěšných jedinců a projektů v malé, ale ve stále tepající zemi v srdci Evropy.

4

Zdroj: old.skaterock.cz

Film byl vybrán jako oficiální film zahajovacího večera 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

2

Zdroj: falcon.cz

Nás kromě filmu zaujal i filmový plakát, na kterém Martin Gardavský, vítěz soutěže Muž roku 2011 a stříbrný Mister International 2011, oddaně nese českou státní vlajku i navzdory stahujícím se mračnům. Na noze má navíc vězeňskou kouli s označením 1918 – 2012. Rok 1918 pravděpodobně odkazuje na podpis Tříkrálové deklarace 6.ledna 1918, kdy českému státu bylo po 1.světové válce a rozpadu Rakouska-Uherska poprvé přiznáno právo na vlastní samostatnost.

Snímek Země česká, domov Tvůj! dnes od 21.35 hodin na ČT 1.

5

Zdroj: skaterock.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!