Jeremy Scott dává křídla

Publikováno: 29.11.2012 20:56 | Jiří Hofbauer

Americký návrhář Jeremy Scott, který již dříve spolupracoval se značkami jako Longchamp nebo Swatch a proslul svými okřídlenými botami pro Adidas se nyní rozhodl okřídlit i Smart.

1

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

„Byl jsem opravdu nadšený, protože jsem chtěl vytvořit něco co bude naprosto nové, nezapomenutelné, bude to působit zábavně a především něco co lidé okamžitě spojí se mnou,“ říká Jeremy Scott, který okřídlený Smart nazval Smart Forjeremy. Při pohledu na nový designerský, ne zcela aerodynamický komponent na autě, je patrné, že Scott je především modní návrhář a že primárně uvažuje o finálním vizuálním počitku a nikoliv o funkčnosti. Mazlivý tón bílé barvy a akcenty chromu se jak zvenčí opakují i uvnitř.

Interiér je však ještě více oslňující. Dokonale bílý prostor a segmentují pouze chromové části. Nechci být strýček sýček, ale než vlezete do tohoto bílého království dobře si umyjte ruce a na boty návleky. Tohle je totiž dokonale sterilní prostředí! Co ale obzvláště stojí za pozornost jsou třeba kuželovité výdechy klimatizace, které silně připomínají jako slavnou Madonninu podprsenku od Gaultiera. Bílá sedadla s prošíváním pak dávají interiéru zvláštní glamour.

11

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

Nejen křídla na karosérii auta ale i interiér odkazuje na motiv létaní. Primárně to, že přístrojová deska má v sobě nádech budíků pilotní kabiny letadla. Když pak ještě uchopíte volant, který vypadá jako knipl a zapnete bezpečnostní pásy, které se zapínají vepředu, budete hledat tlačítko, kterým je možné se katapultovat.

2

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

Scott se snažil v moderních duchu navázat na tradici veteránů z 60.let tak, aby nostalgie posloužila jako myšlenka pro vizi budoucnosti. Současně Scott trval na Smartu Fortwo s elektrickým pohonem. Chtěl aby auto bylo přitažlivé po všech stránkách. Komplexní výsledek měl být sexy, přitažlivý, jiskřivý a očarující nikoliv těžkotonážní a vědátorský.

4

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

Auto bude oficiálně představeno 30.listopadu (to je dnes!) v Los Angeles a na trh se dostane příští rok. Jeho cílovkou jsou především cool kids (jak říká sám Scott), kteří nechtějí styl pouze následovat, ale řídit se po vlastní dráze. O ceně, ani předběžné, ale zatím žádné informace. Nicméně když návrhy uvidě Kanye West zakřičel, že to musí mít. Jestli se do takového autíčka vleze i jeho snoubenka Kim Kardashian se svými přednostmi je otázka.

Scott si ze začátku nebyl zcela jistý jakým směrem v redesignu postupovat, ale Smart mu dal naprostou důvěru a volnou ruku po celou dobou ročního kreativního procesu. Což se nakonec ukázalo jako přínos narozdíl od módního průmyslu, kde se celé kolekce vytváří během několika měsíců. Scott to pojal jako velkou výzvu a tak se k ní také postavil. Později ale připustil, že pro něj bylo utrpení rok tenhle projekt držet v tajnosti bez možnosti podělit se s ostatními o vývoji práce.

13

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

15

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

Smart je výsledkem podnikatelského pokusu mezi Daimler-Benz AG a SMH, výrobci hodinek Swatch. Firma byla založena v roce 1993 a první vůz byl představen o 5 let později. V roce 2008 byl zahájen prodej i v USA.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!