Jersey jacket: bunda gentlemanů z Harvardu

Publikováno: 29.04.2016 10:00 | Aktualizace: 15.10.2016 10:00 | Jiří Hofbauer

Asi není jiný kousek oblečení, který byl více spjatý s americkou kulturou a silnějším projevem patriotismu, než právě jersey jacket. Málo kdo ale ví, že tahle bunda s vlněným tělem a koženými rukávy není výmyslem módních návrhářů nebo raperů z Brooklynu, ale má předobraz ve flanelové uniformě gentlemanů z Harvardu.

style-blogs-the-gq-eye-varsity-jacket-635-1

Zdroj: GQ

Příběh bundy označované jako jersey jacket, letterman jacket neboli též varsity jacket začíná v roce 1865. Tehdy se poprvé na šedých flanelových dresech studentů basebalového týmu amerického Harvardu objevilo písmeno H. Z jejich strany šlo malinko o manýr a projev jisté nadřazenosti. Studentům soukromých škol za břečťanem porostlými zdmi nazývaných Ive League byla vždy vštěpována hrdost a patriotismus. I z toho důvodu si členové školních sportovních týmů prosadili dominantní písmeno na hrudi. Něco jako moderní verzi brnění.

quads_img01_lrg

Zdroj: Pinterest

O deset let později v roce 1875 se tímto zvykem nechal inspirovat i studentský tým fotbalu. Už tehdy tohle písmeno směli nosit jen ti nejúspěšnější hráči týmu, kteří družstvu během akademického roku výrazně prospěli v zápasech proti dalším školám ze svaté trojice Ivy League tedy Harvard, Princeton a Yale. Byl se vlastně i trochu o způsob marketingu jak upozornit na svoje hráče. Cesta jak říct: „ano, jsou úspěšní a jsou někdo.“

varsity-jacket-1946

Zdroj: Pinterest

Později do výstroje týmu přibyl i takto vyzdobený kardigan, tedy pletený svetr zapínaný na knoflíky. Písmeno na hrudi se tak stalo něčím jako poznávacím znamením té správňácké party mladých mužů, vstupenkou mezi elitu vysoké školy. S písmenem ale přicházely i povinnosti. Jen ti nejlepší hráči za celou sezónu si písmeno mohli nechat. Naopak ti, kteří během sezóny neskórovali, na konci akademického roku jej museli odevzdat.

Během následujících deseti let si Harvard ustanovil přesná pravidla, jak nakládat nejen s písmenem, ale jak bude bude vypadat další jeho verze a trend se z Harvardu rozšířil na další školy Ivy League a pak i na střední školy.

V roce 1891 si basebalová devítka prosadila černý svetr s karmínovým (karmínová je barva Harvardu) písmenem H na hrudi. Tohle byl další kus ze začínající kolekce dnešních propagačních suvenýrů školy. Stále však zůstávaly kardigany, které kvůli zapínaná měly H na levé straně hrudi. Odtud pokračovala cesta tohoto trendu a způsobu propagace sportovních týmů na střední školy. Historicky první oficiálně zdokumentované písmeno reprezentující střední školu se objevu na svetru studenta Phoenix Union High School z roku 1911.

take-ivy-vintage-varsity-jacket-letterman

Zdroj: Pinterest

Teprve až ve třicátých letech se začal podstatně měnit tvar a podstata univerzitního svrchníku a začal se více podobat tomu, jak ho známe dnes. Do té doby to byl stále propínací kardigan. Tehdy ale k bavlněnému tělu přidali kontrastní kožené rukávy. Písmeno na levé straně hrudníku pak dále reprezentovalo vybranou školu. Podle tradice teprve když hráč ukázal svou planost na hřišti dostal písmeno, které si na bundu mohl našít. Od fotbalistů se bunda dostala i ke zbytku sportovních reprezentantů amerických vysokých škol. Přesně v tuhle dobu se zrodila ikona, po které toužili všichni. Ať už s písmenem nebo bez. Ať sportovní nadšenci nebo šprti. Nešlo jen o bundu. Byl to projev, že jste součást odkazu.

back-to-school-the-varsity-jacket-feature-01

Zdroj: Pinterest

Bunda se z vznosných univerzitních kampusů začala přesouvat do dílen módních značek a pozvolna zaplavovala ulice. A tak firmy vyrábějící suvenýry pro basebalové a fotbalové týmy začaly vyrábět i svoje vlastní verze bundy pro sportovní fanoušky. Všichni chtěli mít bundu jako jejich oblíbený hráč. Ty už se neomezovaly jen na kožené rukávy, ale speciálně v 80. letech kůži měnily za satén. Důležité byly stájové barvy.

V 90. letech se pak tohoto trendu chytily i masové módní značky a drží se ho dodnes. Módní variace bundy do pasu na druky najdete jak na štendrech snad každé konfekční značky tak i na molech velkých módních domů, díky kterým se jersey jacket dočkala drahých materiálů jako hedvábí nebo exotických kůží a původně sportovní bundu obohatili o výšivky výšivky nebo efektní nýty.

mensstylevarsityjacket-2-of-5

Zdroj: articlesofstyle.com

Jersey jacket stala se všudypřítomným kusem během týdnů módy. Rozhodně ji nemusíte nosit jen na basebalový zápas. V kombinaci s béžovými chinos a bílými teniskami, dostanete velice dobový vzhled univerzitních kampsů. Když tenisky vyměníte za tanové polobotky, ze zadáka se dostanete na pálkaře módního týmu. Nebojte se tuhle sportovní kousek pozvednou motýlem. Minimalistickému vzhledu pomůžete temně modrými, úzkými džínami a třeba jen bílím tričkem.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!