Ještě jste se nerozhodli, kam letos na dovolenou? Albánie, Černá hora nebo Chorvatsko? Inspirujte se

Publikováno: 01.09.2016 11:33 | PR

Dovolené, poznávací zájezdy i prodloužené víkendové wellness pobyty jsou v plném proudu, ale přesto je mezi námi spousta takových, kteří ještě neměli volno a stále přemýšlí, kde se vydají tento rok. Napadlo vás pominout Čechy, Slovensko, Itálii nebo Řecko a vydat se třeba do Albánie? Proč ne, nebudete potřebovat víza a podíváte se do země, kde nebylo tolik našinců.

Fotolia_68794794_Subscription_Monthly_M

Zdroj: milosk50 / fotolia.com

Jak dlouho můžete v Albánii zůstat?

Abyste nemuseli žádat o víza, můžete si pobyt v Albánii naplánovat až na 90 dní. To je dostatečně dlouhý čas na to, abyste poznali jejich kulturu, zvyky, ochutnali tradiční jídla, podívali se na památky, navštívili např. město Butrint, které je jich plné a v roce 2000 tady byl založen národní park, což spousta cestovatelů neví.

Zaujmout by vás mohl i Sazan, vojenský ostrov, který nabízí pohled na bývalé protiatomové kryty, tunely a jiné, které v budoucnu budou využívat běžné obyvatelé a budou zde moci ochutnat např. víno ve vinném sklípku.

Každopádně pokud se chystáte navštívit Albánii autem, počítejte s prašnou cestou a parné vedro. Určitě oceníte, pokud budete cestovat klimatizovaným vozim s náhonem na všechny 4 kola. Co se týče pravidel a značek, zde se příliš nedodržují, proto buďte jak na dálnici, tak na menších silnicích opatrní. Navíc není výjimkou, že se setkáte s vozem taženým koni a jinými nezvyklými povozy. Co se týče hraničního přechodu Muriqan, pripravete si pasy, zelenou kartu i technický průkaz.

Levná dovolená v Černé Hoře

Kdo z nás nechce při koupi dovolené ušetřit? Peníze, které nám zůstanou v peněžence, můžeme použít na atrakce, dobré jídlo a pití, zábavu či pořízení si suvenýrů na památku. Levnou dovolenou představuje dovolená v Černé Hoře. Nachází se jen o 200 km dál, než Chorvatsko, které vás vyjde dráž a navštěvuje jej každoročně mnohem víc turistů.

Černá Hora přitom nabízí vše, co si můžete na dovolené přát. Krásné prostředí, možnosti pro aktivně strávený čas, nechybí zajímavé kulturní památky, ti, kteří rádi navštíví festival, určitě nadchne Budvanská riviéra se spoustou muzikantů a kapel.

Abyste zde mohli cestovat autem, je nutné pořídit si ekologickou nálepku. Co se týče cesty přes Boku Kotorskou, za trajekt zaplatíte cca 4,5 eura.

Kratší cesta, nádherná pláž Chorvatska

Jestliže máte děti, nebo hledáte dovolenou co nejblíže a přitom u moře, určitě byste měli vidět Brač, 3. největší jadranský ostrov. Najdete tady lom, v němž se od pradávna těží bílý mramor a jeho vzhled to plně ovlivňuje. Nádherná je i pláž Zlatni rat, kterou tvoří oblázky, po nichž je velmi příjemné chodit.

Trasu do Chorvatska uzpůsobte tomu, do kterého letoviska se chystáte. Buď můžete jet přes Plitvická jezera, nebo nejsnadněji na Bratislavu, Vídeň, Maribor a po A1 směrem na Záhřeb a Split. Nezapomeňte si zjistit, jaké jsou povolené rychlosti a další pravidla v daných zemích, jakou povinnou výbavu musíte mít a také neopomeňte pořídit dálniční známky. Ty budete potřebovat např. ve Slovinsku nebo Rakousku.

Je jen na vás, pro kterou zemi se rozhodnete a jaké priority jsou pro vás nejdůležitější. Ať už je to cena, moře, množství turistů nebo třeba chuť jídel, určitě si vyberete místo, zemi, která vám bude nejvíce vyhovovat.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!