Jiří Havelka: Bez brýlí si připadám nahý

Publikováno: 16.05.2016 10:46 | Jiří Hofbauer

Moderátor, herec, režisér, člen divadelního seskupení Vosto5 a také pedagog DAMU. Zatímco většina jeho pracovního života se odehrává intelektuálním prostředí divadelních budov a hereckých ateliérů ve volném čase dává Jiří Havelka přednost adrenalinovým sportům, především kiteboardingu. Ke svým adrenalinovým aktivitám teď přibral i úlohu tváře Optiky Polák.

Jiří Havelka v brýlích značky Mykita Kendrik.

havel1

Zdroj: Optika Polák

Jak dlouho máte vy a brýle vztah?

V prvním stupni na základce jsme po sobě tak začali pokukovat, na druhém stupni jsme se začali oťukávat a od gymplu už jsme se neopustili.

Jsou pro vás brýle pouze korekční pomůckou nebo je vaše osobnost s nimi již úzce spojena?

Obojí. Bez brýlí špatně vidím a zároveň si připadám trochu nahý.

Brýle jsou vaší signifikantní záležitostí. Jste poznán a poznáváte, pokud brýle odložíte?

Velmi špatně. Kluci z Vosto5 říkají, že bez brýlí vypadám jako žába. A já bez nich na dálku nepoznám nikoho, mohu pouze odhadovat podle siluety nebo stylu chůze, o koho se jedná. Ale například emoci v obličeji nerozpoznám, dokud nedostanu pusu nebo facku.

Jak se díváte na svět s brýlemi a bez nich?

Někdy, když mám chuť prostě vypnout, hodit všechno za hlavu, ale nechci se opít, sundám si prostě brýle. Účinek je velmi podobný.

Vadí někdy – například při práci, sportu – to, že nosíte brýle? Nosíte i kontaktní čočky?

No jasně. Při sportech to vadí. A pak taky při spaní. Na oboje jsem se naučil je sundávat. Čočky jsem nikdy nezvládl. Už ve chvíli, kdy se prst teprve přibližuje k oku, celé tělo couvá. Samozřejmě i s tím prstem.

Jiří Havelka v brýlích značky Adidas Tycan.

havel3

Zdroj: Optika Polák

Myslíte si, že jako pedagog a režisér vzbuzujete větší respekt, ve chvíli, když máte na očích dioptrické brýle?

O tom jsem nikdy nepřemýšlel. To stojí za pokus. Zkusím teď režírovat jednu věc bez brýlí a uvidíme. Nebo vlastně neuvidíme.

Zažil jste někdy nějakou nepříjemnou (nebo i příjemnou) situaci spojenou s vašimi brýlemi?

Já se vždycky s novými brýlemi dost dlouho sžívám, a během toho období se moc příjemně necítím. Ale jinak nejnepříjemnější bylo, když se mi brýle na dovolené rozbily a neměl jsem náhradní. A nejpříjemnější bylo, když se mi rozbily a měl jsem náhradní.

Zaujmou vás lidé (ženy i muži) někdy tím, že nosí netypické/extravagantní brýle? Inspirují vás?

Je to taková zvláštní hrana, co už je moc a co je málo a tu hranu má každý úplně jinde. Takže když vidím ostatní s brýlemi, pomáhá mi to definovat si tu svoji hranu.

Podle čeho si brýle vybíráte?

Rozlišuji akorát brýle na sport a pak na všechno ostatní. Ty sportovní nesmí padat a vůbec musí mít hodně extra vlastností. Ale zásadní je pohodlnost a nenucenost. Já to většinou cítím hned. Sedí. Nesedí. Jsem to já, nejsem to já.

Necháte si poradit, když si jdete koupit nové brýle?

Jedině od optika. A možná od mamky.

Jiří Havelka v brýlích značky Mykita Kendrik.

hvael3

Zdroj: Optika Polák

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Legendární písně z českých filmů a pohádek zazněly v Rudolfinu Legendární písně z českých filmů a pohádek zazněly v Rudolfinu Rádio Classic Praha na slavnostním koncertu 11. května v Rudolfinu připomnělo nejslavnější české autory filmové hudby prostřednictvím... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!