Jiří Zimovčák: Modeling je práce, ne životní styl

Publikováno: 21.03.2014 12:34 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Mužští modelové bývají často považování za jen za hezké kluky od kterých se očekává výraz, hezká tvář a nic víc. Proto je o to zajímavější najít modela, který je nejen úspěšný, ale i velmi inteligentní, vzdělaný a má zdravý postoj k životu. Jirka Zimovčák je skvělý model, kterého svět už dávno zná, a česká módní scéna teprve objevuje.

stinak_jirka_1

Zdroj: Lukas Dvořák for Stinak

Mám pocit, klidně mě oprav, že víc fotíš v zahraničí než doma v Česku.

To je pravda. Víc práce jsem určitě udělal venku. Nestěžuji si. Zahraniční značky, potažmo klienti, platí víc a včas. Párkrát se mi stalo, že jsem fotil pro cizí značky v Praze.Když tě pak osloví česká značka, teď naposledy právě Stinak, tak bereš okamžitě nebo se rozmýšlíš?

Spolupráce se značkou Stinak vznikla celkem přirozeně. Za značkou stojí Vladimír Staněk, kterého považuji, že velice kreativního a nadaného designera. Seznámil mě se svými nápady a mně se jeho práce hodně líbila.

stinak_jirka_3

Zdroj: Lukas Dvořák for Stinak

Jak probíhala tvorba těch posledních fotek?

Fotili jsme ve velkém bazénu. Bylo tam asi 5 cm vody. Ta voda byla neuvěřitelně ledová, takže to nebylo úplně příjemné focení. Naštěstí lidé z teamu byli skvělí. Fotil to skvělý fotograf Lukas Dvořák a byl jsem tam s modelkou Janou Galovou. Ona se musela cítit ještě více nepříjemněji, měla na sobě jen tenké šaty. Nakonec to vypadá, jako že jsme v moři a myslím, že pár hodin v ledové vodě za ty fotky určitě stálo.

stinak_jirka_5

Zdroj: Lukas Dvořák for Stinak

Jak moc si ty jako model můžeš prosadit svůj styl, svou vizi vůči návrháři?

Ze své zkušenosti můžu říct, že minimálně (smích). Oni musí mít, a taky že mají, svoji vizi pevně v rukou. Ale to je v pořádku. Samozřejmě, ne všechno se mi líbilo. Můžu říct, že jsem určité výhrady k úvodnímu videu k přehlídce Stinak na loňském ročníku Prague Fashion Weekendu. Ale nakonec jsem nad tím mávnul rukou.

stinak_jirka_4

Zdroj: Lukas Dvořák for Stinak

Zažíváš někdy pocit, že jsi trochu jako stroj na odvedení práce?

Nechci aby to vyznělo nevděčně, ale občas ten pocit skutečně mám. Ono když se musí stihnout nafotit stovku outfitů za několik hodin, tak to skutečně není kreativní proces ale jde o tu masovou produkci. Jede se na čas a musí to šlapat. Pak jako ten stroj co dělá tu monotonní práci, fakt připadám.Takže neděláš jen ty exkluzivní fashion story s přehlídkovými kusy ale fotíš i produktovky pro řetězce nebo eshopy?

Ano, bohužel (smích). Naposledy jsem to fotil v Dubaji. Ale to bylo celkem příjemné.Nezkoušel jsi někdy nějaké soutěže?

Ne. Není to můj styl. Nemám potřebu ani chuť se účastnit takových soutěží. Vím, že pár kluků se tam hlásilo, a několika z nich tyhle soutěže pomohly v kariéře, ale pořád je to o tom, že si po finále musí najít dobrou agenturu, která se o ně postará.

stinak_jirka_6

Zdroj: Lukas Dvořák for Stinak

Ty teď studuješ?

Letos promuji na vysoké škole. Studuji obor sociální řízení služeb. Tam absolutně pochopíš to propojení socilogie, managementu a ekonomie. Sociální sféra mě baví. Chtěl bych pomáhat lidem, tam kde je třeba. V rámci školy jsme museli absolvovat povinnou praxi v sociálních zařízeních a to tě naprosto srovná a i v hlavě se ti to poskládá, aby sis uvědomil co v životě má smysl.Takže zadní vrátka?

Neřekl bych zadní vrátka ale... Chci mít rozhled a možnosti. Já si rád vybírám. Po škole mám plány na práci s mojí agenturou Agents Model management, ale to neznamená že modeling budu dělat napořád. Nemyslím si, že modeling budu dělat dlouho. Možná ano, ale nepočítám s tím. Proto jsem se nevykašlal na školu a hned po střední nejel dělat velkou kariéru do Asie nebo bůh ví kam.Máš nějaký recept jak uspět v modelingu?

Modeling už není jen o pěkné tváři. Možná ani nikdy nebyl. Musíš zaujmout. Být jiný. A samozřejmě jako v každé práci chodíš na školení a průběžně si zvyšuješ kvalifikaci tak to platí i v modelignu. Snažím se stravovat podle jídelníčku, který mám od nutriční specialiskty. Dodržuju ho hlavně, když jsem doma. Je to o tom, že musíte jíst pravidelně a zdravě. Pít hodně vody, jíst hodně zeleniny a bílkovin. Jak už jsem řekl, když jsem mimo domov je celkem těžké tyhle zásady dodržovat na 100%. I když co vím, někteří modelové místo vody pijí raději vodku, a před vitamíny upřednostňují nikotin.Splnil sis v rámci modelingu nějaký sen?

Sen jsem si zatím nesplnil. Ale věřím, že to jednoho dne přijde. V módě, a vůbec v módním průmyslu, se věci neskutečně rychle mění. O to těžší je o něčem snít. Jde spíš o to rychle reagovat na to co právě je. Ale mám za sebou několik fajn zakázek, vyšel jsem v desítkách časopisů. Fotil jsem lookbook Louis Vuitton pro Blízký východ. Seznámil jsem se s mnoha nadanými lidmi a bylo mi fajn. Móda je o tom, užít si ty věci teď, když jsou aktuální. A tak já si užívám svou práci.

Více informací o Jiřím Zimovčákovi najdete na jeho webu.

stinak_jirka_2

Zdroj: Lukas Dvořák for Stinak
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!