Jíst či nejíst před tréninkem?

Publikováno: 08.01.2014 16:33 | Jiří Hofbauer

Tohle je téma trápí hodně lidí. My říkáme jíst. Tedy nic jako guláš s pěti knedlíky, ale spíše lehčí svačinu, která není na to, aby zahnala velký hlad, ale má jiný význam – dodat organismu energii, sílu a podpořila fyzickou zdatnost.

Myslete na to, že těsně před výkonem byste neměli nadmíru jíst ale ani pít. Nejhorší co můžete udělat, je mocně se najíst a pak to zalít velkým množství tekutiny. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti, že pak usínáte i v sedě na poradě. Vrhnout se na kurt je v takovém stavu nemyslitelné. Docílíte jen toho, že vám bude špatně, budete unavení a pohyb si neužijete.

man_workout_1

Zdroj: Mens Health

Po energeticky náročném jídlu se organismus bude spíše soustředit na zpracování přijaté potravy, než na výdej energie a jeho činnost se tak výrazně sníží. Proto je mezi poslední lehčím jídlem a aktivitou by měla následovat pauza, aby měl organismus čas vše natrávit. Svačinu byste měli stihnout v rozmezí 90 až 60 minut před aktivitou, abyste zbytečně nezatěžovali trávící systém a přiměli tělo spalovat energii ze zásob. Ostatně hlavní jednotkou energie je joul. Je to stejná fyzikální veličina, s kterou jsme počítali příklady ve fyzice. Tedy čím více energie příjme, tím náročněji a déle se s ní tělo bude vyrovnávat.

Svačina před cvičením může být jak naslano tak nasladko. Jen si pohlídejte ať je vždy vyvážená (20g sacharidů, 10g bílkovin, 5g tuku) a ať ji není závratně velké množství. Zkuste některou z těchto kombinací:

  • 5 celozrných sušenek (žitných nebo grahamových) a 10 hroznů

  • 5 celozrných sušenek (žitných nebo grahamových) a 1 broskev

  • kelímek jogurtu a jablko

  • ½ hrušky s 10g mozzarelly

  • hrst hlávkového salátu, 100 g salátové okurky, ochutit panenským olivovým olejem a kapkou vinného octa

  • 200 ml rajčatové šťávy a hrst mandlí

  • 2 plátky knäckebrotu se sýrem

  • plátek žitného chleba se sýrem cottage

  • sendvič z žitného chleba s krůtí šunkou, plátkem sýra, list hlávkového salátu a 2 plátky rajčete

men-healthy-food

Zdroj: Mens Health

Před cvičení byste do sebe měli dostat kolem 200 až 300 kalorií. Pro představu 200 kcal má kelímek nízkotučného jogurtu. Hrozny lze nahradit banánem, šunku a mozzarellu může zastoupit vajíčko naměkko.

Před větší fyzickou aktivitou je dobré doplnit sacharidy. Vyhnete se tím hypoglykémii. Rozhodně ne čtverečkem mléčné čokolády. Pokud jste všežravec a nic si z nějakého důvodu neodpíráte, nemělo by vás to potkat. Jestli máte nějak upravený jídelníček nebo nějakou potravinu ze zásady vynecháváte je dost možné, že během fyzické zátěže budete pociťovat únavu a rychlé vyčerpání.

Takovou svačinu si ale můžete dát každý den v době mezi obědem a večeří bez ohledu na to, jestli máte trénink. Rozhodně není na škodu.

Výše uvedené rady skutečně berte jen jako návod určený pro velkou masu lidí. Rozhodně s ním nic nepokazíte, ale pro zvýšení efektivnosti organismu se poraďte s trenérem případně s nutričním terapeutem nebo výživovým poradcem. Rozhodně se nesrovnávejte se svým parťákem. Každý organismus je jiný. Hraje nejen roli věk a tělesné dispozice ale i druh a intenzita dané aktivity.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!