John Galliano, pan Skandál

Publikováno: 16.11.2016 16:30 | Štěpán Molitor

Pamatuju si, jak kdysi můj táta přišel domů v tričku s novinovým potiskem různých barev a s véčkovým výstřihem, co sahal až po břicho. „Co to je?!“ zděsil jsem se. „To je přece Galliano,“ odpověděl stoicky. Kdo to ale je John Galliano?

Pirát Galliano

john-galliano

Zdroj: Tumblr

Tento Brit je asi jedním z nejslavnějších žijících návrhářů vůbec. Narodil se na Gibraltaru a do školy chodil ve Španělsku, kam jezdil přes Tanger. Marocké trhy a středozemní prostředí hluboce ovlivnily jeho vnímání krásy. Vyrůstal v přísně katolickém prostředí a, jak už to u umělců bývá, měl problém zapadnout mezi vrstevníky. Jeho sklony ke kreativitě a jeho odlišnost mu dělala problémy i ve škole. Tu nicméně dokončil a pokračoval studiem na St. Martin’s School Of Art, kde byl zapsán na módní design. Aby si přivydělal, pracoval v divadle jako návrhář kostýmů a už tehdy byl mezi herci oblíbený. Školu dokončil s perfektními výsledky a začal tvořit.

Jeho první kolekce zaznamenala úspěch. Založil vlastní značku a pronajal si studio v Londýně. Měl talent pro módu, ale obchodu nerozuměl. Dřív, než stihl finančně vykrvácet, začal ho podporovat podnikatel Preder Bertelsen. Spolupráce však v roce 1988 skončila a už o dva roky později Galliano zbankrotoval. Opustil Londýn, aby našel sponzora a silnější klientskou základnu v Paříži. To se mu povedlo a postupně si začal budovat jméno. S tím mu pomohla mimo jiné i Anna Wintour, šéfredaktorka amerického Vogue, která jej dostala mezi významné lidi ve světě módy.

John Galliano a Anna Wintour

Dimitrios Kambouris:WireImage

Zdroj: Dimitrios Kambouris for Wire Image

V roce 1995 přišla nabídka od haute-couture domu Givenchy. Galliano přijal a jeho kolekce zaznamenaly úspěch. U Givenchy nebyl dlouho, už v roce 1996 přešel k Diorovi. Tyto změny, jak nástup do Givenchy, tak přesun k Diorovi režíroval Bernard Arnault, pod jehož konglomerát LVMH obě značky patří. Jeho kolekce pro Diora, ať už ready to wear nebo haute-couture, měly obrovský úspěch.

Christina Kruse, Shalom Harlow, Carolyn Murphy, Ling Tan a Debra Shaw, Galliano for Dior

001-galliano-dior-peter-lindbergh

Zdroj: Peter Lindbergh, Vogue, 1997.

Gallianovu kariéru u Diora ukončil slavný skandál z roku 2011. John Galliano, pařížský bar, dost alkoholu (a kdo ví čeho ještě), kontroverzní výroky. To by nebylo nic neobvyklého. Problém byl, že z Gallianova řádění vznikla nahrávka. A tak celý svět druhý den četl, jak ředitel velkého módního domu velebí Hitlera a nadává židům. Někteří byli z šokem bez sebe, někteří byli v klidu – každý se někdy prostě opije a pak se může sám ráno divit, co to nakecal... Nicméně tento skandál Galliano neustál a byl od Diora odejit.

John Galliano Men F/W 2011/12 

John Galliano Men Fall 201112 Runway

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Tohle značně zkomplikovalo jeho kariéru. Postavil se ale na nohy, navrhoval pod vlastní značkou s nějakou dobu pracoval u Oscara de la Renta. Galliano v současnosti působí jako kreativní ředitel značky Maison Margiela. 

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Každý čtvrtek novou knihu díl 2 Každý čtvrtek novou knihu díl 2 Druhý díl naší nové rubriky je tu! Socialistické Československo je náš vzor, a proto pokračujem v tradici Každý čtvrtek novou knihu.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!