Kde je styl? Kde je okázalost?

Publikováno: 24.01.2013 20:20 | Václav F. Mensa

Tak se ptal majordomus Carson v jednom z dílů britského kostýmního dramatu Downton Abbey. Mne to přivedlo k přemýšlení. S nadcházející prezidentskou volbou si každý znás položí otázku, kterého z dvou kandidátů si vybrat. Obklopují nás neustálé informace o programech obou kandidátů, Ale o tom psát nechci. Chci psát o starých, dnes již zašlých časech vysoké šlechty, večírků se spoustou šampaňského, diamantových tiár a na míru ušitých fraků.

Kníže Schwarzenberg je podle mého soudu jedním z žijících ztělesnění té éry. Přesevšechny útrapy které minulý režim připravil šlechtickým rodům se dostal zpět do sedla, opravil a zabezpečil rodiný majetek a i přes jeho "brblání" nebo spaní v parlamentu vnáší do politiky patinovanou nonšalanci a luxus s příchutí zámeckého křišťálu.

Na rozdíl od američanů, kteří mají Bílý dům, my nazýváme sídlo prezidenta Hradem. Náš Hrad je legendou mezi světovými budovami podobného charakteru. Nebylo by tudíž dobré mít na "hradě" skutečného šlechtice? Vnést do světové politiky lidem zvoleného šlechtice?V sobotu již bude rozhodnuta naše budoucnost a můžeme jen doufat, že se nám to nevymstí.

Z politiky se ztratila jakákoliv čest ale titul a původ pana Schwarzenberga nějaké svědomí alespoň předpovídá.

Pokud však zvolen nebude, můžeme být spokojení, že je mezi našimi diplomaty někdo se skutečnou galancí, vysokým chováním a vzděláním.

Volte Karla.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!