Kdy se Češi naučí správně držet příbor?

Publikováno: 21.09.2014 11:27 | Jakub Pavlovský

O tomto tématu neuvažuji poprvé a bohužel ani ne naposledy. Mnoho lidí se na mě dívá jako na blázna. Přitom jde o věc, jež je všude za hranicemi krásné České republiky známá a nikoho by tam ani nenapadlo, že ji někdo neovládá.

Správné držení není jen elegantní, ale také nejjistější držení ze všech. Nikdy vám nic nesklouzne stranou, neupadne z talíře, vše máte pevně pod kontrolou. Lidé příbor drží různě, občas se až bojím, aby si neublížili… Někdy je naopak obdivuji za jejich fantazii, nikdy by mě nenapadlo, že i tak se dá chytit nůž. Lidé jsou vynalézaví, zajímalo by mě, kam na ty nápady chodí.

o-THANKSGIVING-ETIQUETTE-facebook

Zdroj: The Huffington Post

Český národ to ale nemá v krvi, za císaře i za první republiky se etiketa dodržovala, lidé se perfektně oblékali, byli slušní, znali všechna psaná i nepsaná pravidla. Všechno se ale zbortilo za minulého režimu, kdy byli lidé rádi, že mají alespoň nějaké jídlo. Tím pádem generace první republiky v době komunismu věnovala pozornost jiným věcem, neměli čas učit své děti společenským návykům. Šlo to z generace na generaci jako nemoc. Věřím, že většinu z nás ani nenapadlo, že je něco v nepořádku. Je mi líto, že naše společnost tomuto fenoménu českého držení příboru jako propisky nevěnuje větší pozornost. Přitom jde o velmi jednoduchou záležitost, která přitom vypadá elegantně a je praktická. Co je na tom, že si vezmete vidličku do levé ruky a nůž do pravé, přičemž oba dva konce příboru (střenky) schováte do dlaně tak, aby nevykukovaly, vidličku přitom máte stále hroty směrem dolů. Pokud to vyžaduje druh jídla, není problém vidličku otočit hroty nahoru, sousto nabrat a vložit do úst. Střenka ale opět nesmí být vidět. Vidličku poté obrátíte zpět hroty dolů.

Příbor 1
Příbor 2
Příbor 3

Abych nezapomněl na ty druhé, kteří umí zacházet s příbory. Není jich tolik, ale jsem za ně rád.

Oblíbil jsem si skvělý britský seriál Downton Abbey. Pokud ho někdo z vás viděl, dá mi za pravdu, že každý jeden herec, ať už hraje roli lorda nebo pouhého posluhovače, u stolu ukázkově drží příbor. Všude v zahraničí jde o naprostou banalitu, nikoho by ani nenapadlo, že příbor někdo umí držet nesprávně. Sledování Downton Abbey je pastvou pro oči a duši. Před nedávnem jsem byl v jisté restauraci v Praze 1, vedle u stolu seděly dvě Japonky. Obě dvě perfektně držely příbor a přitom pocházejí z krajiny, kde se již malé děti stravují hůlkami. U dalšího stolu seděli Češi, žena chtěla dětem rozkrojit pizzu a to, co udělala s nožem... napřáhla se a z výšky asi 40 centimetrů vší silou bodla do jídla. Opravdu díky bohu, že jí nůž nevyletěl do jednoho z dítěte.

article-0-1884891800000578-500_634x482

Zdroj: dailymail.co.uk

Když sedíte u stolu, nejde pouze o držení příboru, jde o množství dalších detailů, které v celku tvoří dojem, který za sebou zanecháváte. Jedná se o ubrousek, o to, s jakým příborem se má začít, o to, co dělat, když vám něco upadne, jak jíst pečivo atd. Je toho spousta, ale lidé by měli znát alespoň základy – a k těm správné držení příboru patří.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!