KMENY ožijí jako dokument

Publikováno: 06.11.2014 16:06 | Jiří Hofbauer

Je to tři roky zpátky, co se na pultech knihkupectví objevila kniha KMENY z produkce Yinachi a BiggBoss. Okamžitě mluvilo se o ní jako o knižním must-have. Publikace o současných českých subkulturách ve fotografiích a textech představuje aktuální podobu pražských komunit od hip hopu a hardcore, přes gotiky a neohippies, až po motorkáře, fanoušky tuningu či milovníky japonské popkultury. Jejich vizuální a životní styl mapuje více než tři sta barevných snímků fotografa Tomáše Součka.

kmeny

Zdroj: Bigg Boss

„Cílem KMENŮ je zachytit momentální stav různorodých městských subkultur, které cirkulují kolem sdílených středobodů, jako jsou hudba, móda, hry, umění či závislosti. KMENY umožní čtenáři nahlédnout mezi skupiny lidí, do nichž se běžně nemá šanci podívat, a třeba si ani zatím neuvědomil, že taková společenství vůbec existují,“ komentoval tehdy vydání knihy raper, producent a výtvarník Vladimir 518.

KMENY0cover

Zdroj: Bigg Boss

O dva roky později v prosinci 2013 vyšlo pokračování KMENY 0, kterého se první měsíc prodaly čtyři tisíce výtisků. Nula v názvu odkazuje na všelijakou dobu od začátku okupace v roce 1969 až po listopadovou revoluci 1989. Stejně jako předcházející a vlastně navazující díl zkoumá české městské subkultury a nezávislé společenské proudy.

“Po formální stránce doznala kniha hlavní změny v případě obrazového materiálu. Oproti prvnímu dílu jsme se museli vzdát spojovacího a zastřešujícího prvku v podobě snímků od jednoho jediného fotografa, ale místo toho jsme vstoupili do světa formy neméně silné. Tou je fotografická historická koláž, využívající krásy domácích archivů, stejně tak sofistikovaných obrazů etablovaných autorů. V knize se tak potkává vysoké s nízkým a hrubost s jemností” vysvětlujte hlavní autor projektu Vladimir 518.

SK509c6f_a6

Zdroj: Mafra

Obě knihy zaznamenaly neskutečný úspěch. Dnes na ně jen vzácně narazíte v knihkupectvích. Spíše to chce obcházet antikvariáty a doufat, že budete mít štěstí. Tajný sen se splnil. Pod vedením Vladimira 518 vzniká filmová, dokumentární verze první z těchto sociálních encyklopedií a to KMENY.

Na jeho vzniku se podílí celkem 10 režisérů jako Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec, Petr Hátle nebo Janek Růžička, kteří zpracovali celkem16 z 26 témat, jako Graffiti, Straight Edge, Rap, Goths, Punk, Meatheads, Hipsteři, Skins, Tattoo, Hooligans nebo Hackeři. Cyklus vzniká v koprodukci České televize a studia Yinachi. Dramaturgem Kmenů je Ivo Bystřičan.

Koprodukční dokumentární cyklus o životě současných městských subkultur se na obrazovce České televize objeví na jaře 2015.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!