Kníže na Hrad nedošel, předběhl ho prezident spodních 10 milionů

Publikováno: 26.01.2013 19:32 | Jiří Hofbauer

Musím se ohradit proti označení „spodních deset milionů“. Za prvé proto, že jsem prognostikovi Zemanovi svůj hlas nedal a za druhé proto, že si nepřipadám dole stejně jako se necítím nahoře. Pokud je demokratickým prezidentem a budoucím prvním občanem republiky, měl by vědět, že v lidské společnosti dodržující pravidla a zásady demokracie jsou si všichni rovni. Nebo že někteří byli jen kompostem stromů?

Nově zvolené hlavě státu nelze upřít značnou aroganci a opovržení novináři, zvláště těmi, které nemusí ale mohou stranit. Je hodno připomenout, že nutnou objektivitu jsou si povinny ze zákona zachovávat pouze státem financovaná média jako je například veřejnoprávní Česká televize, která zásadně nesmí protěžovat zájmy jakékoliv strany.

Právě proto jsme celý tento týden mohli hodinu denně sledovat propagační videa obou z prezidentských kandidátů. Ale i soukromé televize jako Nova nebo Prima přinášely, ačkoliv pod vlajkou komerce, hrané lidskosti a notné dávky líbivosti, vyvážené zprávy a reportáže. Zeman označil deník MF Dnes za bulvární a o Hospodářských novinách se raději nezmínil vůbec. Hospodářské noviny již před prvním kolem zcela neskrývaně podporovaly Karla Schwarzenberga. Nutno podotknout, že veškeré články byly podloženy silnými argumenty, ověřenými fakty a čísly. Ve středu na titulce Hospodářek číhal Zeman s lekcí pochybné vlastenecké historie jeho protikandidáta, ve čtvrtek na téže stránce vyčkával uvážlivý Schwarzenberg, který varoval před zájmy svého soupeře. Páteční vydání bylo sice zpečetěno výraznou grafikou hlásající Schwarzenberg, ale opět podložené argumenty. Stejně jako když módní blogger napíše, že poslední kolekce byla nudná, má právo politický komentátor napsat „je bdělý, i když občas spí“. Od čeho pak jsou svobodná media?

Poslední týden došlo k praní (špinavého) prádla potencionálních Prvních dam. Therese, kněžna ze Schwarzenbergu, byla českými médii, za notné podpory Miloše Zemana, kritizována pro svou neznalost češtiny. Zeman ze své choti raději udělal druhou „paní Columbovou“ a na otázku jak se jeho žena živí odpověděl, že její zaměstnavatel si tuto informaci nepřeje zveřejňovat. Že by přece jen něco prala? Karel Schwarzenberg následně uvedl, že když jeho žená zvládla svahilštinu, zvládne i český jazyk. Horal Zeman, pravděpodobně díky jazykové bariéře to pochopil tak, že jeho soupeř srovnává češtinu se svahilštinou. Opět se ptám zda to, že někdo mluví anglicky, francouzsky, německy, česky nebo svahilsky, tedy úředním jazykem tří zemí, z něj dělá privilegovanějšího respektive podřadnějšího člověka? Nakonec na otázku zda manželka Miloše Zemana bude vykonávat reprezentativní úřad První dámy odpověděl, že zatímco jiní státníci mají dámy, on má První slečnu, dceru Kateřinu. Jestli se půvabná studentka česko-anglického gymnázia skutečně zhostí této role a bude pózovat s nůžkami, nutričními tyčinkami a kapačkami v nemocnicích se teprve uvidí. Za mě má ale velký obdiv, že podpořila svého otce v takto náročném úkolu a oddaně stála při něm.

Byly to demokratické volby a lidé rozhodli a to musíme akceptovat (respektovat). Jestli národ rozhodl dobře nebo ne, to se teprve ukáže. Nebudu si hrát na vizionáře, a říkat co by kdyby. Chtěli jsme přímou volbu, máme ji. Teď je na čase přát panu Zemanovi aby byl dobrý prezident, a národu aby měl dobrého prezidenta.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!