Komentář 1: Novoroční rachot

Publikováno: 03.01.2013 22:49 | Jiří Hofbauer

Přibližně dva roky se celý svět chystal na konec světa. Mnozí typovali druhý velký třesk, jiní pád meteoritu nebo vyhasnutí slunce, lidé následující Aštara stavěli kosmické koráby či kutali bunkry, kam se mínili ukrýt se zásobami balené vody. Napadá mě, co by dělali až by vodu vypili, sušené maso snědli a vylezli z nory zpátky na zemský povrch, kde by to podle jejich vize vypadalo jako na planetě opic.

Amerika minutu před koncem roku odvrátila pád z fiskálního útesu. Ještě aby ne. Amíci prostě milují happy endy. Toto „nečekané“ gesto okamžitě vzpružilo indexy americké burzy (S&P 500 +2,54 %, Nasdaq +3,07 %) což se pozitivně promítlo i do výsledků PSE. Asie si po primární euforii nyní počíná nejistě. Leden každoročně bývá pro burzu jedním z nejpozitivnějších měsíců. Pokud investujete nebo to zvažuje je právě teď nejvhodnější čas. Ještě několik týdnů se vyplatí investovat především do rizikovějších cenných papírů.

I když jsme si mysleli, že největší peckou konce, přelomu a začátku roku bude podání stížnosti senátora Tomia Okamury proti ústavnímu zákonu zavádějícímu přímou volbu prezidenta a prováděcímu zákonu k přímé prezidentské volbě mýlili jsme se. Zatímco Její Veličenstvo královna Alžběta II. překvapila impérium Vánočním poselstvím vysílaném poprvé ve formátu 3D, Čechy u novoročního oběda zaskočil prezident Klaus svým nečekaným udělením částečné amnestie. Sám si oficiální oběd k novému roku dopřál až včera. Pravda, 1.leden byl už tak velké sousto.

To že se z vězení dostanou lapkové benzínových nádrží zamrzí především přímé oběti zločinů. Že se díky amnestii pravděpodobně do vězení ani nedostanou aktéři 1,5 miliardových úvěrových podvodů z čutálistického týmu Františka Chvalovského nebo jednotka manažerů vedená Tomášem Seidlerem, jež má na svědomí vzniklou škodu ve výši 4 miliardy za poskytování „speciální“ úvěrů, naštve všechny, kteří kupují polské máslo, protože na to české prostě nemají peníze.

Ve středu opustil televizní obrazovky filmový archivář, historik, publicista a pracovník Národního filmového archivu Karel Čáslavský. Jeho věty jako „Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil pracovníky moderní strojovny“ jsou však už teď více než legendárními.

Kdo si myslel, že největší rachot zažila česká kotlina o silvestrovské půlnoci, tak se spletl. To největši politické a ekonomické rodeo nás teprve čeká.

Brokeři na Wall Street oslavují schválení dohody v Senátu USA.

Theme_web

Zdroj: Scott Eells/Bloomberg

Hodnocení článku:Komentáře

Jak se šťastně projíst veselými Vánocemi Jak se šťastně projíst veselými Vánocemi Zima je období, kdy se nejsnadněji nabírá tělesné tuk. Má to určitou spojitost s přírodou a zvířaty, kdy si ukládají k zimnímu... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!