Komentář 2: Českým lvem se stává...

Publikováno: 11.01.2013 01:34 | Jiří Hofbauer

USA svými křídly chrání orel bělohlavý a celníci s gumovými rukavicemi v příletové hale. Čínu stráží drak a schopnost zreplikovat cokoliv ještě před uvedením na trhu originálního výrobce. Spojenému království žehná Královna a Němce železnou rukou diriguje Merkelová. Čechy byly ukryté pod stínem majestátní lípy celá staletí, dokud se ji někdo nerozhodl zprivatizovat na párátka určená k exportu.

Spojené státy americké si staronovou hlavu státu vybraly už loni v listopadu. Yes, they can. Český národ se u uren začne mačkat dnes s úderem druhé hodiny odpolední. Zatím co Američané hlasovali o tom, který ze dvou orlů má větší rozpětí křídel, ostřejší zobák, jistější pohled a pevnější stisk drápů, množství Čechů zvažuje, který ze sítem prošlých kandidátů je jakž takž nejpřijatelnější. Jenže co když už to není jen o (ne)schopnostech kandidátů, ale velkým podílem k tomu přispívá tzv. blbá nálada doby?

Zatímco tatíček Klaus situaci po vyhlášení amnestie označuje to jako druhé "Sarajevo" měl by se spíše zajímat, kde je premiér Nečas, který se poslední dny vůbec neukazuje. V tomto ohledu by tu skutečně nějaká podobnost se Sarajevem byla. Jen místo arcivévody Františka Ferdinanda d'Este se postrádá premiér Petr kd'Este?

Zatím můžeme jen spekulovat, který z adeptů na prezidenta si získá nadpoloviční většinu hlasů. Zda je lepší ten, který nosí kalhoty nebo sukni, milovník motýlků nebo tetáže, ekonom nebo lidumil. Ať už budete volit jakkoliv myslete na to, že je hloupost volit někoho jen z toho důvodu, že podle vašeho soudu dostane málo hlasů. Nemá smysl hrát si na Johnnyho Rottena jen abychom šli proti proudu. Stejně tak se míjí účinkem hlasovat pro někoho právě proto, že mu hlasy dá většina. Sám to denně vidím na své facebookové zdi jak přátelé ráno mění večerní rozhodnutí a než zapadne slunce jsou pevně rozhodnutí pro jiného kandidáta.

Jak napsala Božena Němcová: ať z nich máme Břetislavy, práva hájce, zloby zhoubce. Ať už bránou Gigantů na Pražský hrad jako prezident vstoupí kterýkoliv z kandidátů, doufám, že bude v sobě mít pořádnou špetku Břetislava. Někoho, kdo ochrání morálně zesláblé obyvatelstvo, poskytne mu alespoň náznak jistoty, záblesk naděje a neshlíží na něj z krachující Olympu, ale z fiskálně stabilního Řípu. Na druhou stranu tu naštěstí máme Tomia Okamuru, Kláru Samkovou, Jiřího Dolejše nebo neherce Tomáše Hánaka, kteří případně na protiústavně zvoleného protiústavního vítěze protiústavních voleb podají stížnost u Ústavního soudu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!