Kontroverzní švédská antihrdninka Lisbeth Salander

15.12.2013 17:54 | Václav F. Mensa

V chladné podzimní a zimní dny není nic lepšího než odložit na chvíli práci a věnovat se blažené prokrastinaci. Prokrastinovat lze na tisíc způsobů. Buď můžete sedět u pracovního stolu, luxovat klávesnici, skládat své košile na jeden rozměr, obcházet kavárny... nebo ho trávit čas sebevzděláváním.

Stieg Larsson, žurnalista a novinář asi netušil, jakou vlnu svou trilogií Milénium způsobí. Nejen, že nepsal bestseller, který dal vzniknout již čtyřem filmům (tři švédské, ale nebyla by to Amerika , aby si nemyslela, že to udělá lépe a natočila svůj vlastní) kolekci v H&M a především novému fenoménu. V současné době se ve filmech, seriálech i knihách objevuje podivuhodné množství postav s psychickými poruchami, sklony k násilí nebo sociopatii. Pojem hrdina se změnil. Před lety to byl silný, charakterní muž ve stylu Stevena Seagala, který všechny zmlátil a zmocnil se srdce ženy. V dnešní době je prototyp hrdiny vyhublá bytost, která je více méně podivínská.

Všichni mají rádi doktora Sheldona Coopera a přitom jeví jasné známky sociopatie. Neschopnost vnímat pocity druhých, asocializace, arogantní jednání. V diváckých anketách zvítězil ve všech batmanovských filmech Joker v podání zesnulého Ledgera. Vypsat jeho duševní problémy by se nevešlo na tento web. Willy Wonka, Miranda Priestly, Dexter, Sherlock Holmes... Psychopati, emocionální sadisti a přesto je tolik zbožňujeme a vracíme se k nim stále dokola.

Proto nebylo překvapení když se na vrchol dostala Lisbeth Salander. Neduživá hackerka ze Stockholmu, zbavená svéprávnosti protože svého otce polila benzínem a zapálila. Ve třech svazcích obsáhlého díla bojuje proti korporacím, vládě ale i jednotlivcům kteří jí ublížili. Spolupracuje s novinářem Blockvistem (takové Larsonovo alterego).

Styl filmů i knih je téměř totožný. Chladné, kruté, pravdivé a ilustrující dnešní společnost. Pravda, že to může být poněkud náročnější. Na druhou stranu, akce a napětí vynahradí vše ostatní a vy nebudete moci odtrhnout oči.

Jak už bylo zmíněno. jsou dvě verze. Chcete-li shlédnout celý maraton, je zde švédská verze s herečkou Noomi Rapace. Američané mají zatím jen jeden díl a to s herečkou Rooney Mara (dobře, má za to nominaci na Oscara).

Pokud se rozhodnete pro knižní verzi, uvařte si předtím kávu. V těchto knihách je slovo "káva" zmiňováno více, než "Boží" v Bibli.

Je skvělé, že dílo které pochází ze severu Evropy si získalo takový obdiv, protože bohužel, lidstvo většinou nemá pro inteligentní zábavu dostatek buňek a radši sleduje talentové soutěže a reality show.

the-girl-with-the-dragon-tattoo-lisbeth-salander-4

Zdroj: kickasswallpapers.com

the-girl-with-the-dragon-tattoo-lisbeth-salander-2

Zdroj: kickasswallpapers.com

the-girl-with-the-dragon-tattoo-lisbeth-salander-3

Zdroj: kickasswallpapers.com

the-girl-with-the-dragon-tattoo-lisbeth-salander-5

Zdroj: kickasswallpapers.com


Hodnocení článku:



Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!