Kosmetika, která pomáhá, ale může i uškodit

Publikováno: 27.01.2015 10:59 | Václav F. Mensa

Kosmetika jde rozdělit na pečující a dekorativní, na přírodní a chemickou a také na levnou a drahou. Když kupujeme lahvičky a kelímky ve vyleštěných parfumeriích, přichází dojem, že za tu spoustu peněz to přeci nemůže člověku uškodit. Jak by mohlo? Těžce získané ingredience, složité postupy... To vše by mělo zaručit úspěch. Nicméně, existuje celá řada přípravků, které vaši pleť buď opraví a téměř vrátí do školky a nebo uškodí na dlouhou dobu.

Clinique Dramatically Different Moisturizing Lotion + a Gel jsou produkty z jedné série. Lotion+ je pro normální a suchou pleť. Gel byl vytvořen pro smíšenou až mastnou. Ikonická hranatá lahvička se žlutou tekutinou uvnitř je buď zbožňovaná nebo nenáviděná. Její složení obsahuje minerální oleje. Ty jsou povětšinou považovány za špatné, nicméně, kdyby to škodilo vše, neprodával by se tolik a tak dlouho. Minerální oleje v přípravcích mohou způsobit těžké cystické zanícení pleti. Nicméně, pokud vaše pleť patří do druhé skupiny, vyhladí nerovnosti a ochrání vás celý den před nepříjemným leskem obličeje. Je to tedy 50:50. Vyrábí se ve dvou velikostech, takže pokud najdete odvahu, začněte s malou. Clinique považuje tento produkt jako třetí krok ze své 3 Steps teorie péče o pleť.

Clinique Dramatically Different Moisturizing Lotion+, 878 Kč, Clinique Dramatically Different Moisturizing Gel, 905 Kč

50x50_1

Zdroj: Archiv značky

Clinique má samozřejmě samostatnou sérii určenou čistě pro muže. Těžko říct, jestli odborníci v laboratořích předpokládají, že všichni muži mají odolnost kůže jako kamenný muž z Fantastické čtyřky. Realitou je, že pánská řada je velmi "drsná". Naprosto ignoruje, že i muži mají citlivou pleť. Série na aknózní a mastnou pleť je dostatečně účinná na i vydrhnutí motorového oleje. Extrémně vám vysuší kůži a zbavuje ji veškerých olejů. A to je špatně. Pleť musí zůstat přirozeně hydratovaná. Nicméně, šance jsou opět půl na půl.

Nejznámější sérum Lancôme Génifique oplývá takovým úspěchem, že byla jen otázka času, než přijde i pánská verze. Lancôme Génific HD Youth Activating Concentrate patří k dražším pleťovým sérům a jedné skupině mužů zničí jak malé vrásky tak sladí veškeré nerovnosti. Skvěle umí srovnat i tón celého obličeje a vytvoří zdravý, odpočatý vzhled. Má ale také moc vytvořit velké rudé skvrny na tvářích. Chemickými složkami u bezpočtu mužů způsobil alergické reakce.

Lancôme Génifique, 1 500 Kč

50x50_2

Zdroj: Archiv značky

Lancôme Génific HD Youth Activating Concentrate, 949 Kč

50x50_3

Zdroj: Archiv značky

Vyvstává tedy otázka, jestli není lepší opustit chemickou kosmetiku a obrátit se k té bio. Základem je to, že veškeré složky jsou vypěstované bez hnojících přípravků a vše je čistě přírodní. I v přírodě jsou ale silné alergeny. Oceňovaný Tea Tree Oil má silné antiseptické účinky. Může se ale také stát, že vaši kůži vysuší až se začne loupat. Alergické reakce mohou způsobit i levandulové přísady.

Dr. Müller Tea tree oil 100% čistý, 302 Kč

50x50_4

Zdroj: Archiv značkyPři nákupu kosmetiky se tedy držte pečlivého čtení seznamu složek. Silikon, minerální oleje, sulfáty a parabeny. Methylparaben, ethylparaben nebo propylparaben jsou ropného původu a v kosmetice jsou na místě konzervantů. Mohou být škodlivé ale nikdo ještě nepřišel s jasnými výsledky. Co ale vyzkoumáno bylo, že náhražky parabenů (MIT, MCIT) ve vysokém množství škodlivé jsou.

Může trvat dlouho, než člověk najde co pro jeho pleť skvěle funguje. Pomáhejte tudíž i zevnitř. Žádné cigarety, spousta zeleniny a hektolitry vody.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!