Králové maturitního plesu

Publikováno: 12.12.2014 11:22 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Zima automaticky znamená plesovou sezónu. A v naší zemi je jednou z největších událostí mladého gentlemana samozřejmě maturitní ples. Je to společensky uznávaný přechod do dospělosti a každý mladík by alespoň začátek takového plesu měl brát zodpovědně. Jednoho dne se budete dívat na fotky a rozhodně nechcete rudnout nad každým snímkem.

Na veškeré plesy je důležité dodržovat nepsaný či psaný dresscode. I když pravděpodobně škola nepíše na pozvánky white či black tie, je jasné že nemůžete jít v mikině a džínách.

České maturitní plesy nebývají nic extrémně honosného a proto si raději neoblékejte frak nebo smoking. Ano, sice to vypadá dobře a bude to působit na dámy, ale u společenských akcí je lepší snažit se zapadnout. Výjimka se povoluje umělcům a potažmo i studentům uměleckých škol. Pokud takovou výhodu nemáte, pohrát si můžete alespoň s detaily.

10814293_4989245587091_685084207_n

Zdroj: Archiv značek

Je jedno kde si budete pořizovat oblek. Prostě musí padnout. Je jasné, že sako z konfekce nebude sedět jako na míru šité ale dejte si pozor přinejmenším na objem pasu a šíři ramen. Tam se nejvíce pozná správná velikost. Barva se hodí temně modrá či černá. Odstíny šedé jsou vhodné spíše na den, ale pokud seženete opravdu tmavou šedou, překousnout se to dá. Košile je nejlepší bílá. Dává neomezený prostor fantazii s kravatou, motýlkem či kapesníčkem do klopy. Dokonalé české košile dělá mladá značka The V. Pokud takovou ještě nemáte, je dobré koupit minimálně jednu (minimálně deset) se zapínáním na manžetové knoflíčky. Jsou zajímavým osvěžením pánských outfitů a mohou vyjadřovat jakýkoliv postoj a být pro muže to, co prsten pro ženy.

10816048_4989245347085_297257461_n

Zdroj: Archiv značek

Móda se mění ale styl je věčný. Proto mějte na paměti, že košile ve stejném odstínu v jakém je kravata je móda a už se změnila. Jdete na ples, ne hlásit televizní noviny. Tudíž, už zmíněnou bílou košili z hladkého materiálu (hrubé látky jako len nebo čistá bavlna jsou na léto nebo na pláž) a kravatu dle vlastní fantazie. Opasek musí mít stejnou barvu jako boty. V případě plesů bez výjimek. A tudíž, černou.

ple

Zdroj: Archiv značek

Jakmile nemáte k uniformitě blízko a chcete prostě "zářit", i tak se držte jedné linky. Dřevěný motýlek Bewooden vyšvihne i obyčejný outfit na zajímavou úroveň. Délka kalhot musí být přesná a to asi 2-3 centimetry nad zemí. Každá minimální rozdílnost je vidět, i když si to neuvědomujeme. Nesmí se stát, že budete mít "nacpané" kapsy. Investujte do minimalistické peněženky Bellroy a zamezíte nevzhledným boulím na kapsách saka.

Snímek obrazovky 2014-12-12 v 9.29.56

Zdroj: Archiv značek

Sako a smokingové kalhoty H&M, vázací motýlek Brooks Brothers, červený motýlek s bílými hvězdami Krispol, dřevěný motýlek BeWooden, loafers Ted Baker, smokingová košile Le Premier, perleťové manžetové knoflíčky ve tvaru knoflíčků Turnbull & Asser, perleťové manžetové knoflíčky Lanvin, hedvábná šála Brooks Brothers.

V případě, že se chystáte navštívit ples na vyšší úrovni a je doporučen smoking, pravidla jsou striktní. Bílá smokingová košile, černý motýlek, lakované boty. Kalhoty musí mít lampas. Nelze tento oděv s čímkoliv mixovat. Až se začnou ke smokingům nosit barevné košile, bude to apokalypsa. Kapesníček by měl být bílý nebo velmi světlý. Improvizovat můžete třeba s květinou do klopy jako to dělá Tom Ford.

Frak je kapitola sama pro sebe a jeho nošení by vystačilo na samostatnou knihu. U nás ale nejsou příležitosti, na které jej nosit. Zde jsou však pravidla také striktní. Frak je na pozvánkách označen jako White tie. Bílá fraková košile, bílý motýlek, bílá vesta a lakované boty. A nejlépe cylindr. Pokud budete pozvání na oficiální událost jako předávání Nobelových cen či večeři v Buckinghamském paláci, vezměte si veškerá vyznamenání, šerpy a medaile za statečnost, které vlastníte.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!