Královna mluvila k lidem, Zeman o sobě

Publikováno: 26.12.2014 18:19 | Jiří Hofbauer

Sváteční čas kolem Vánoce není určen k bilancování. K tomu slouží Nový rok. Ve vánočním čase lidé chtějí slyšet inspirativní myšlenky, podporující slova, která jim dají naději nejen v lepší časy ale především víru v lidi. Vánoce jsou přece především o víře.

Přesně takový byl sváteční proslov britské královny Alžběty II.. Mluvila o statečnosti a obětavosti zdravotníků, kteří v Africe pomáhali v boji proti smrtící ebole, upozornila na důležitost míru mezi lidmi a ve spojitosti s referendem o nezávislosti Skotska připomněla, že překonání jistých rozdílů zabere čas. „Někdy se zdá, že usmíření má jen málo šancí, ale vánoční příměří nám připomíná, že mír a dobrá vůle mají trvalou sílu.“

Královna se ve svém projevu zdržela přímého hodnocení politiky a jakéhokoliv mentorství. I když se jedná o hlavu Commonwealthu, rozhovor který pronesla, platí pro národy snad po celém světě.

Svoje vánoční poselství přednesl i prezident Zeman. Mluvil o svém prospěchu české ekonomice, kdy byl jedním z těch, kteří roztočili kola současné ekonomiky, zdůraznil svůj vliv na politiku a osvětlil na základě čeho, jmenoval členy své vlády. Na závěr podotknul, že během návštěvy krajů je ochoten debatovat s každým, kdo má jiný názor než on.

Už dnešní státní úředníci připravili tuto republiku o desítky miliard korun nečerpáním fondů Evropské unie. Jejich neschopnost a nekvalifikovanost nebyla nikdy potrestána. Proto je dobré, aby státní správu vykonávali profesionálové, odborníci, a nikoli političtí spřízněnci.“

Zatímco britská královna je označována za nedotknutelnou, se svým projevem snažila, co nejvíce otevřít svým poddaným, český prezident, prezident spodních deseti milionů, poselstvím opět utužil svoje absolutistické postavení.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!