Křivák: bunda všech módních rebelů

Publikováno: 14.05.2015 18:16 | Aktualizace: 15.10.2015 11:00 | Jiří Hofbauer

Je to kousek, který se kupuje jen párkrát za život. Neobejde se bez něj žádný motorkář ani pořádná rockstar. Marlon Brando, Joey Ramone nebo James Dean. Ti všichni jej nosili. Křivák, koženou bundu, která světu vládne už skoro sto let.

krivak_skica

Zdroj: Tumblr

Kůže patří k nejstarším materiálům, ze kterého se vytvářelo oblečení. Lidé velice rychle zjistili, že kůže je jako materiál velice trvanlivá a odolná. Prakticky neexistuje kousek oblečení, který by neexistoval vyrobený z kůže. A to nemluvíme o doplňcích. Právě kožené věci vždy budou působit jakoby luxusněji než látkové. Asi každý jednou za život zatouží mít koženou bundu.

Pravděpodobně nejznámnějším druhem kožené bundy je tzv. křivák. Je to taková ta správná, tuhá kožená bunda do pasu, která je ve filmech poznávacím znamením všech grázlů. Poprvé se bunda objevila u značky Schott NYC v roce 1928. Irving Schott, zakladatel značky, ji nazval jednoduše Perfecto. A ona skutečně perfektní je. Původně byla určená pro motorkáře, aby je co nejlépe ochránila proti větru. Proto byla velice tuhá, s masivním prošitím, doplněná i o kovové vyztužení. Ve své době to bylo něco absolutně odlišného. Bunda měla střih jen do pasu, měla křivě našitý zip i šikmé kapsy, zipy na rukávech, opasek, asymetricky umístěnou boční kapsičku.

marlon-brando-1024x820

Zdroj: Tumblr

Bunda byla rebelská, ale zatím nikdo z ní neudělal ten trend na běžné denní nošení. Dnes je normální vidět na ulici někoho, kdo má koženou bundu do pasu posetou cvočky. Ale dřív to skutečně byla věc určená na motorku a odvážili si ji vzít jen obávaní tvrďáci, kteří postávali na benzínkách s mašinou mezi stehny.

Milník nastal v roce 1940, kdy značka Schott uvedla inovovaný model 613. Ten měl na ramenou nášivky ve tvaru hvězd a tak se mu brzy začalo říkat One Star. Ten skutečný zlom přišel až v 50. letech, kdy ji oblékl ji Marlon Brando ve filmu The Wild One (1953). Najednou tu byl trend. Dnes bychom to označili jako must-have. Křivák dokonce zakázali nosit do škol, protože strážci morálky měli pocit, že bunda byla symbolem povolených mravů. To byl přesně ten moment, kdy se z něčeho funkčního, stal prudce módní kousek, který vzbuzoval vášně.

ramones

Zdroj: Elle

Na pódia křivák vytáhl Joey Ramone, když s The Ramones hráli v CBGB, Bruce Springsteen, Freddie Mercury i nebo material girl Madonna. Řádil v ní rebel bez příčiny James Dean, machroval John Travolta, dokonce ji oblékl i Arnold Schwarzenegger ve snímku Terminator 2. Dokonce prošla dílnami mnoha návrhářů jako Jean Paul Gaultier nebo Rick Owens a dnes je v nabídce snad každého z konfekčních řetězců.

Značka Schott stále prodává ten jediný a pravý křivák s označením 613, který poslední změny zaznamenal začátkem 90. let. Samozřejmě si můžete v nabídce značky vybrat z různých mutacích slavné bundy. Nicméně tohle je důkaz, jak nadčasový kousek to je.

ikonický křivák 613, Schott NYC, kolem 17 000 Kč

perfecto

Zdroj: Archiv značky

Dovolíme si říct, že dobrou koženou bundu můžete nosit v každém věku. Jen budete měnit styly a značky. Na střední škole sáhnete spíše po koženkové bundě z masivní konfekce za tisícovku a svou osobitost umocníte neskutečným množstvím nášivek. Na vysoké se už budete poohlížet po spíše mužnější a hlavně kožené verzi se zády plnou nýtů. Ve třiceti upustíte od přemíry zipů a cvočků a zvolíte kousek, který bude působit decentněji. A po čtyřicítce se dáte cestou tichého luxusu. Jemná kůže, ručně vyvedené švy, precizní zpracování.

krivak_2

Zdroj: Tumblr/Mr Porter

Víme, jak do vás pořád cpeme ty věci o o tom, jak si vybírat správnou velikost. Správně dlouhé rukávy, žádné pnutí látky přes hrudník, hlavně aby seděla ramena. U křiváku tohle neplatí. Naopak. Dá se téměř říct, že pokud si budete vybírat koženou bundu (speciálně křivák), vyberte si svou velikost a pak zkuste bundu o velikost menší. Možná vás překvapí, že právě v téhle velikosti se budete cítit lépe.

Současně kožené sako, není to stejné jako kožená bunda. Je to na hraně zlatých devadesátých. Od saka je to jen kousek ke koženém kabátu. Matrix měl jen tři díly a styl STB nikdy moc v kurzu nebyl. Stejně tak se vyvarujte různým reklamním nášivkám (Jezdím na Castrol) a závodním pruhům. Až budete jezdit za stáj Ducati, tak ano. Ale zatím jste vy ta rockstar.

krivak_4

Zdroj: Tumblr/Mr Porter

Křivák (jako každá kožená bunda) bude vždycky (a tučně podtrhujeme slovo vždycky) vypadat skvěle s bílým trikem, dobře padnoucími džínami a parádními teniskami. Conversky jsou klasika. Triko vyměňte za košili, přidejte úzkou kravatu a máte kombinaci ve stylu Johnnyho Rottena. Nechcete se inspirovat Billie Joe Armstrongem a zkuste all black verzi. Černé slim kalhoty, černé triko s patinou. Nebo si vezměte příklad z návrháře Jeana Paula Gaultiera, který křivák svým způsobem povýšil na skutečně módní kousek a dokázal ho propojit s formální módou.

H&M · 1 299 Kč

hm

Zdroj: Archiv značky

Asos · 2 300 Kč

asos1

Zdroj: Archiv značky

Asos · 5 700 Kč

asos2

Zdroj: Archiv značky

Topman · 8 800 Kč

topman

Zdroj: Archiv značky

Burberry · 52 500 Kč

burberry

Zdroj: Archiv značky

Levis · cena k doptání v obchodě

levis

Zdroj: Archiv značky

Dsquared2 · 68 000 Kč

dsquared

Zdroj: Archiv značky

Belstaf · 85 000 Kč

belstaf

Zdroj: Archiv značky

Givenchy · 92 500 Kč

givenchy

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!