Láska k poezii kvete v každém věku

Publikováno: 14.08.2013 19:34 | Michaela Lejsková

     V úterý 16. července 2013 od 17. hodin v Galerii Portheimka v Praze na Smíchově se konal slavnostní křest almanachu Ptáci z podzemí padesáti čtyř básníků. Největší bard české poezie Mirek Kovářík celým pořadem provázel i recitoval. Rovněž několik básní přednesl Vratislav Podroužek z Nechvalic u Sedlčan, hudební kytarový doprovod byl zajištěn díky vedoucímu Portheimky Petra Žantovského.  Přišlo přes osmdesát návštěvníků, atmosféra byla skvělá.

     Antologie spatřila světlo světa 2. července 2013 v podvečerních hodinách v nakladatelství Milan Hodek Praha. Graficky se na publikaci i obálce podílela absolventka Vyšší střední školy Václava Hollara Luciána Stiborová, ilustrace vytvořila manželka Alena Stiborová.

Ptáci z podzemí - obálka almanachu české poezie

     Nejmladšímu autoru je sedmnáct let, nejstaršího básníku úctyhodných osmdesát pět, takže dalo by se říci rozdíl tří generací, ale v almanaších platí zaplaťpánbůh jiná měřítka Dokonce do antologie přispěli i básníci českého původu žijící ve Švédsku, druhý až v USA. Vedle literárně známých osobností, členů všech spisovatelských organizací v České republice, se na stránkách sborníku představují i ti, kteří svou uměleckou cestu teprve hledají a mají svou první básnickou sbírku připravenou prozatím v rukopise. Takže se nechá říci, že díky této poetické antologie vstupují do literárního světa. Možná i jednou o nich uslyšíme mnohem víc.

     Nelze nepřipomenout další a často opomíjenou velmi podstatnou okolnost, že této knižní vize se mohli zúčastnit všichni tvůrci, a ne jak tomu bývá jinde, že do uzavřených kruhů časopisů a nakladatelství se dostanou jen ti vyvolení, známí známých. Jedinou podmínkou byla kvalita veršů, nic jiného.

    Uvažuje se, že by se publikace měla dostat do distribuční sítě Kosmas. Sborník by měl být k sehnání u pražského nakladatele pana Milana Hodka, v knihovnách, budou-li mít tyto instituce o Ptáky z podzemí zájem. Několik posledních výtisků lze objednat i u editora zmiňované knihy.

     Závěrem lze říci, že almanach je jakýmsi průřezem současnou českou poezií. Stává se také dnem svého zrodu písemným dokumentem i výpovědí o naší neklidné a hektické době, přesto o nejkrásnějším možném světě, v němž je nám dovoleno žít.

    Přeji Ptákům z podzemí dobrý, neboť jsou mým posledním i nejmladším knižním dítětem, alespoň trochu klidný i příjemný let, posléze šťastné přistání.

 

Editor Vladimír Stibor  

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek