Legenda jménem Barbour

Publikováno: 27.05.2015 16:51 | Aktualizace: 17.09.2015 10:00 | Štěpán Molitor

Chcete mi říct, že je někdo před tím nosil? A pak je prodal? Jsou pravé, vyrobili je třeba před pětadvaceti lety? A vy je máte v nabídce? Nevěřím vám. Tento údiv (mírně řečeno), jsem zažil v jednom z pražských obchodů, kam jsem vcelku náhodou nedávno zavítal. Mluvím o bundách Barbour. O legendě Barbour.

sart_barbour_2

Zdroj: The Sartorialist

Barbour tu byla vždy. Zelené voskované plátno a mosazné druky přežily obě světové války a nestálou (nestálou? šílenou) sociálněpolitickou situaci druhé poloviny dvacátého století. Oblíbili si je diváci dostihů, anglická královna, myslivci, fashionisti i James Bond. Barbour se dědí z generace na generaci a záplaty na stařičkém, ale přesto dokonale funkčním kousku jsou jako jizvy bojovníka. Z obecného pohledu možná nejsou estetické. Vypráví ale příběh. Proto byl můj údiv takový, když jsem se dozvěděl, že někdo může svoji bundu Barbour prodat.

Barbour_Full_Image

Zdroj: Tumblr

Barbour není jen svrchník. Je to životní styl, závan luxusu, tradice a kvality, která přetrvá staletí. Prastarý způsob voskování plátna porazí moderní nanotechologicky upravené materiály. Mosazný zip nevydrží „až 3 sezóny“. Vydrží až 5 generací. Právě před takovou dobou byly vyrobeny první kousky. Jak dlouho budou stále sloužit, ukážou další staletí. Barbour je praktická a vypadá dobře jak při práci v lese, tak v centru metropole.

BARBOUR_Bedale-Bamburgh-Beadnell

Zdroj: Archiv značky Barbour

Příběh se začal psát na konci 19. století. V roce 1894 začal John Barbour v South Shields vyrábět své bundy z voskovaného plátna. Označoval je majákem, tehdejším znakem společnosti. Maják mimochodem stále stojí. I přes absenci reklamy (první leták, kde se společnost objevuje, byl vydán až 14 let po založení firmy) se díky své kvalitě a všestrannosti z Barbour stala ikona. Současnou společnost vede pátá generace rodiny Barbour, modely však zůstávají téměř nezměněné.

1908_catalogue_barbour

Zdroj: Archiv značky Barbour

1981-factory_barbour

Zdroj: Archiv značky Barbour

Čím jsou bundy Barbour známé? Kromě tradiční barvy, kterou je olivově zelená, také manšestrovým límcem, zapínáním na mosazné druky a typickými kapsami. Zasvěcení znají typickou tartanovou podšívku a masivní zip z mosazi - zuby se méně opotřebovávají a díky velkému kroužku se s ním dobře manipuluje, i když máte na rukou rukavice.

bar_1

Zdroj: Menstyle.cz

bar_3

Zdroj: Menstyle.cz

bar_2

Zdroj: Menstyle.cz

Barbour se vyrábí z pevného bavlněného plátna, které se impregnuje směsí vosků a olejů. Látka vosk nasaje, ztěžkne a stává se odolnou vůči vodě a ostatním nepříznivým vlivům. Z plátna nových bund dokonce nějakou dobu odpadávají šupinky vosku.

Jednou za čas je dobré bundu opět naimpregnovat. Originální vosk Barbour se prodává v malých plechovkách. Vosk nahřejte ve vodní lázni a hadříkem vmasírujte do tkaniny. Můžete také poslat bundu na převoskování, popřípadě drobné opravy přímo do továrny Barbour.

bar_4

Zdroj: Menstyle.cz

Jak poznat stáří bundy, když ji například zdědíte, nebo objevíte mezi poklady někde na půdě? Je třeba podívat se na štítek s číselným kódem. Po prvních pěti číslech pod čárovým kódem následují dvě, která udávají poslední dvoučíslí roku výroby. Tedy bunda na obrázku byla vyrobena v roce 2000.

bar_5

Zdroj: Menstyle.cz

Jak bundu nosit? K obnošeným Levi´s, stejně jako k tmavým kalhotám z manšestru, k teniskám, rámovým chukka boots nebo pracovním Red Wing. Dá se použít prakticky vždy. Můžete ji mít těsně na tělo, nebo jako oversized variantu. Noste Barbour hrdě, vždyť máte na sobě 140 let tradice, kvality a pravého britského stylu.

Sart_barbour

Zdroj: Menstyle.cz

barbour_Sart_4

Zdroj: The Sartorialist

barbour_Sart_3

Zdroj: The Sartorialist
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!