Létající auto Terrafugia

Publikováno: 08.05.2013 11:35 | Petr Hájek

Ve filmu "Dude, where is my car" si jeho protagonisté mohli položit tuto otázku pouze v jejím běžném významu. Za nějakých 7-8 let by ale prý mohlo lidstvo k podobným větám začít přidávat i "flying". 

Terrafugia-TF-X-Hybrid-Electric-Flying-Car-06

Zdroj: Terrafugia

Společnost Terrafugia pochází z Massachusetts a známá byla dosud hlavně díky projektu Transition, což bylo něco jako letadlo, s nímž jste mohli i jezdit. Křídla se tomuto stroji na zemi dokonale složí, takže pilot může sjet i na dálnici a pak domů. To je možná dobré pro piloty, ale co zbytek lidí?

tf-x

Zdroj: Terrafugia

Firma se nechala slyšet, že prý nyní aktivně pracuje na futuristickém létajícím autě TF-X, které se má realisticky objevit na trhu okolo roku 2020. Na zařízení se dá dívat jako na křížence mezi samořídícím se Google autem, helikoptérou a letadlem. Stroj umí vzlétnout vertikálně a stačí mu cca 30 m.

K jeho výrobě byla použita uhlíková vlákna a elektrické turbíny. Jakmile jste ve vzduchu, rotory se sklopí a zadní benzínový motor převezme akci. Za normálního počasí vás naviguje počítač a samozřejmě i za vás přistává (bude zde prý ale i padáková záloha). A akční dolet? Zhruba 750 km (500 mil).

tfx-terrafugia

Zdroj: Terrafugia

Firma tvrdí, že stroj bude nesmírně snadné ovládat - po pěti hodinách to údajně zvládne naprosto každý, kdo chápe základní funkce auta. A jak na tom bude věcička s cenou? Konkrétní částka sice nepadla, ale firma naznačila, že se bude pohybovat okolo sumy, jakou dáte za dnešní luxusní high-endová auta.

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!