Lexus IS 300h - Luxus na japonský způsob

Publikováno: 02.12.2013 19:41 | Dagmar Klimovičová

Začínám rozumět lidem, kteří si koupí Lexus. Designové vyjádření exkluzivity od této japonské značky je úplně odlišné od německého pojetí luxusu a ten, kdo má rád decentní eleganci, kvalitní materiály a přitom nechce splynout s mainstreamem, měl by zapátrat po vozech právě této značky. V případě modelu IS 300h se bavíme o hybridu, který vám umožní naplno poznat, jak hlasité ticho může v autě zavládnout.

LexusIS300h_1

Zdroj: Lexus

Vepředu vás nejvíc zaujme netradiční řešení masky chladiče. Její uhrančivé vřetenovité provedení je plně v souladu s novým designérským jazykem L-Finesse a písmeno „L“ je čitelné i ve tvaru LED světlometů a LED světel pro denní svícení. Celé auto dostalo atletické proporce, které zvýrazňuje nízká kapota a profil střechy ve stylu kupé. Ovšem na kupé tu máme jeden pár dveří navíc, takže se nemusíte bát vzít na výlet celu rodinu.

223 koní na louce

IS 300h je poháněn třetí generací plně hybridního systému Lexus Hybrid Drive a nabízí tak  inteligentní kombinaci benzínového motoru o objemu 2,5 l a vysokovýkonného elektromotoru. Jedinečnost hybridu navíc dokresluje skvělá zvuková kulisa, o kterou se stará systém Active Sound Control. Příjemné je, že ani hybridní akumulátor vás nepřipraví o místo v kufru, takže se nemusíte bát vyrazit s tímhle vozem ani na dovolenou.  V čistě elektrickém režimu EV (Electric Vehicle) se budete těšit nejen z nulové spotřeby paliva a tedy i emisí, ale také z dokonale tichého provozu. 

LexusIS300h_2

Zdroj: Lexus

V interiéru vás uvítá velmi příjemné sportovní sedadlo s vylepšeným bočním vedením. Prvotřídní kůže a obložení z pravého dřeva jsou tu tak nějak samozřejmostí. Nic jiného by se sem totiž nehodilo. Na středové konzole najdete kromě ostatních také kruhový volič jízdních režimů, pomocí kterého jedním lehkým pohybem proměníte úsporný hybrid v dynamický sporťák. V žádném případě se nejedná o hru se slovy. Tohle auto má skvělý tah s nečekanou gradací výkonu, a to vše podtrženo osobitým designem. Pokud máte pocit, že jsem zapomněla na bezpečnost, právě se k ní dostáváme.

Co neubrzdíš...

Aktivní kapota, karoserie z vysokopevnostní oceli, osm airbagů, systém řízení dynamiky VDIM a výkonné kotoučové brzdy. To je jen strohý výčet bezpečnostních prvků, které z modelu IS dělají oddaného ochránce našich křehkých tělesných schránek. Cestující vepředu si budou libovat na speciálních sedadlech WIL, které svojí konstrukcí eliminují riziko poranění krční páteře. WIL sedadla pocházejí z vývojového centra Toyoty, která se výzkumu poškození krční páteře věnuje už řadu let. Sedadla jsou vybavena nesklopnou hlavovou opěrkou, která je mírně předsunuta dopředu, ale zase ne tolik, aby během jízdy cestujícím působila nekomfort.

Model IS myslí i na chodce  a to skrze senzory umístěné v předním narázníku. Pokud tyto vyhodnotí  kolizi s chodcem jako nevyhnutelnou, dojde k automatickému nadzvednutí kapoty. Tím se prostor mezi chodcem a tvrdými komponenty motoru zvětší a současně se sníží riziko zranění.

LexusIS300h_3

Zdroj: Lexus

I přes všechny tyto inteligentní asistenty bych se ale snažila jakékoliv kolizi vyhnout. Auto je natolik uhrančivé, že následný nucený pobyt v servisu byste nemuseli vydržet a utíkali byste si koupit nové. Po návratu pacienta byste pak logicky museli rozšířit garáž, vylosovat které klíčky necháte manželce a vůbec na jednu havárii byste si přivodili až příliš mnoho starostí...

Inteligentní interiér

Model IS má sice sportovní akcent, ale víc než myšlenky na sportovní jízdu budete vnímat  vytříbený vkus s jakým kontruktéři poskládali jednotlivé prvky interiéru. Model se vyrábí ve stejném závodě jako vlajková loď značky, model LS, a sice v Tahaře. Už první dotek na volantu navždy změní váš pohled na definici luxusu. Tohle není ani BMW ani Audi. Tohle je Lexus podle podle takumi. (Takumi znamená v japonštině umělec). Můžete se těšit z precizně opracovaných hliníkových ovladačů prémiového audiosystému Mark Levinson s 15 reproduktory nebo vůbec poprvé ve vozech Lexus z nastavení teploty pouhým pohybem prstu po elektrostatickém ovladači.

LexusIS300h_int1

Zdroj: Lexus

V kapličce přístrojů budete čerpat potřebná data z informačního displeje o úhlopříčce 4,2“, ať už se jedná o pokyny z navigace, audiosystému nebo údaje z konektivity vašeho mobilního telefonu.

LexusIS300h_int4

Zdroj: Lexus

LexusIS300h_int2

Zdroj: Lexus

Otočný ovladač na středové konzole zase čeká na vaše povely, které se promítnou na hlavní 7“ displej. A konečně systém Remote Touch. Na ten si budete možná chvilku zvykat, ale jeho ovládání je natolik intuitivní, že vám to nebude trvat déle než první jízdu. Multimediální navigace disponuje svěží 3D grafikou a několika dalšími vymoženostmi. Například když zaparkujete, systém vytvoří QR kód pro váš chytrý telefon, aby vás dovedl pěšky do zadaného cíle.

LexusIS300h_int3

Zdroj: Lexus

Podtrženo, sečteno – Lexus IS 300h by neměl zůstat mimo vaše zorné pole. Tenhle hybrid v sobě spojuje ekologický vůz, elegantní limuzínu a dynamický sporťák.

 

Technické údaje

Cena verze IS 300h Executive od 1.019. 000 Kč s DPH
Motor: L4 2494 ccm
Elektromotor: Synchronní
Výkon: 164 kW (223 k)
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 8,1 s
Nejvyšší rychlost omezena na: 200 km/h
Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!