L'Homme Fatal

Publikováno: 11.12.2015 12:47 | Aktualizace: 25.05.2016 07:00 | Jan Prchal, Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Vaše blahorodí, Vaše vysokoblahorodí, Vaše vysokorodí, Vaše excelence, Vaše vysoká excelence, dnes na programu máme kus, který se ještě nikdy a nikde nehrál a už se ani hrát nebude. Jedná se jak o premiéru, tak i derniéru zároveň. Proč? Vysoká spotřeba aktérů a další nemá kdo platit. To víte, krize. Kapitalismus, socialisti, komunisti a tak... Uvidíte příběh ze staré matičky Rusi. Kus z prostředí společnosti, která si říká vysoká. Starosvětský příběh o ženě, která zaslíbila život dvěma mužům.

Galina: Tutu, kostým zapůjčen z archivu Národního divadla v Brně. Punčochy a piškoty, modelky vlastní.

onegin_1

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Když jsem byl malý bydleli jsme v Čeremchovu. V Irkutsku. Víte, to je když vlakem přejedete řeku Irtyš do Omska. Pak přes Barabinsk, Čulymskuju, Tichomirovo. Když po deseti dnech konečně dorazíte do stanice Čeremchovo. Jeden rok byla dlouhá zima. Neskutečně dlouhá. Pamatuju si, jak jsme s dědou na saních jeli přes děrevňu pro seno. Byl začátek jara. A do toho mrazu začaly padat kroupy. Na rybníku seděla labuť. A tím mrazem měla zmrzlá křídla tak, že jí nedovolily zvednout se z hladiny. Ty kroupy ji ubily. I teď po těch letech na ni pořád myslím, a doufám, že to třeba přežila.

Už dost keců! Přejeme hluboký umělecký zážitek. Vám, ano vám, co sedíte v první řadě, vám co jste za lístky dali poslední úspory. Vám v carských ložích, té bachyni v demodé róbě a náhrdelníkem falešných perel a tomu kurevníkovi hned vedle ní, co spí s guvernantkou svého vlastního syna. Voulez vous coucher avec moi ce soir? Těm buznám, co ani v divadle nemůžou držet hubu. A ano, i té lůze, co se tísní nahoře, na nejlevnějších sedadlech za sloupy a vyhřátých místech mezi reflektory. Ne, ani vy nepřijdete zkrátka. Bude to vydatné sousto. Předem upozorňujeme, že podobnost s vašimi životy je čistě náhodná. Un, deux, trois. Zvednout oponu, začínáme...

Dějství první. Vlak staví někde na trase z Paříže do Petrohradu. Venku sněží. Je slyšet vytí vlků. Rodion Konstantinovič Romanov dýchá na omrzlé sklo a z broušené sklenice upíjí absint. To se naučil v Praze. Vystupuje z vlaku na čerstvý vzduch. V oparu páry z vlaku ji uvidí. Od hlavy k patě v černém a přes obličej hustý závoj. Jediný jejich společný pohled změní vše, v co oba věřili. Víte jak vypadá peklo?

Jirka: Kabát Zara. Košile Galard. Pletená kravata (použita jako mašle) Kavalier's. Cylindr Tonak. Cestovní kufr Louis Vuitton. Kufr na klobouky Tonak. Vycházková hole, stylisty vlastní.

onegin_2

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Galina: Kabát Zara. Šaty Jiri Kalfar. Jezdecký cylindr Tonak. Náušnice Kimberly McDonald.

onegin_3

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz druhý. Moskevský Balšoj těatr. Pjotr Čajkovskij dnes představí nový balet. O dívce, kterou Rudovous zakleje do bílé labutě. Princ zlomí to kouzlo, a přísahá ji věrnou lásku. Pak se ale zamiluje do její dvojnice. Jejího černého já. A bílá labuť umírá žalem. Rodion Konstantinovič pozoruje ženu. Je si téměř jistý, že je to ona. Ta, kterou potkal na nádraží minulou noc. Jakoby se celý svět omezil jen ně dva. Už není nikoho víc.

Jirka: Smokingové sako a košile, oboje Blažek. Vázačka Gucci. Galina: Krajkové šaty Dolce & Gabbana. Psaníčko Louis Vuitton. Štóla z umělé kožešiny Zara. Náušnice Lorraine Schwartz. Vintage perlové náhrdelníky Chanel. Závoj ve vlasech, stylisty vlastní.

onegin_4

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz třetí. Račte se seznámit. Alexej Nikolajevič Oblonskij. Skutečný hrdina doby. Prý bojoval ve válce proti Turkům v Srbsku. Každá z těch obstarožních matrón doufá, že právě její dceruška si ho přivede domů. Smůla dámy. Šermíř je zadaný. Jeho nastávající je Anna Filipovna Ossipova.

Alex: Kompletní výstroj, vše modela vlastní.

onegin_5

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Oči čornyje, oči strastnyje, oči žgucčije i prekrasnyje! Kak lublju ja vas, kak bajus ja vas! Znat' uvidel vas ja v nedobryj čas... Obraz čtvrtý. Letní dům Alexeje Nikolajeviče v carském selu. Maškarní ples. Okna domu září do noci. V každém ze sálů je víc křišťálových lustrů, jak má sám car. Stoly se prohýbají pod mísami s kaviárem a láhvemi šampaňského. Všichni pijí. V karetním salonku tancuje cikánka can-can. Může jít být sotva šestnáct. Jeden z důstojníků jí zuby stahuje podvazek. Ano, takhle vypadají muži nového Ruska. Ti udatní geroji, kteří by ochránili Rus před komunisty. Tihle kapitalisti... Utápí se v chlastu a kurví s děvkami, zatímco jejich ženy vychovávají jejich děti a vyšívají. Rodion má ale oči jen pro jednu ženu. Ale není to ta jeho. Vy sgubili meňja, oči čjornyje...

Jirka: Uniforma zapůjčena z archivu Národního divadla Brno. Galina: Náušnice Harry Winston. Tutu zapůjčeno z archivu Národního divadla Brno. Alex: Čepice a uniforma zapůjčena z archivu Národního divadla Brno. Fleret modela vlastní.

onegin_7

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz pátý. Rodion a Anna jsou sami v pokoji. Od společnosti je dělí jen jedny dveře. Jen dveře. Víte, jak vypadá tanec na hraně? Přesně takhle. Jste už moc daleko realitě, abyste se mohli vrátit. Ale není vůbec jisté, kam tahle cesta vede. Co když jsou pravidla víc než zákon? Co když je život větším trestem než smrt? Co když je lidská mysl vězením, ze kterého není úniku? Co když je člověk sám sobě tom nejpřísnějším prokurátorem? Království nebeské se holt neotvírá všem. Mít možnost to teď skončit, tak to udělám. Ale autor ten děj napsal jinak. Musím to dohrát. Musíme...

Galina: Náušnice Harry Winston. Tutu zapůjčeno z archivu Národního divadla Brno.

onegin_6

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Čas na oschlej chlebíček a dvojku vyčpelýho bílýho vína. Bacha, na fronty na hajzlech. Dámské toalety se dlouho svlékají. Kouřit jen venku. Vaše blahorodí, Vaše vysokoblahorodí, Vaše vysokorodí, Vaše excelence, Vaše vysoká excelence... Pauza. Dvacet minut.

P Ř E S T Á V K A

Vzpomínám si... Jednou jsem s babuškoj šel celého půl dne do nejbližší vesnice. Uprostřed sněhu ležela labuť. Babuška vzala sekeru a odsekla jí hlavu. Všude byla samá krev. Stařenka uprostřed sněhu rozdělala oheň. To nebohé tělo prohnala mladou větví břízy a pekla ho nad tím žárem. Poctivě okusovala maso z bělostných kostí a zapíjela ho vínem rudého jak horká krev. Když dojedla, kosti hodila do jednoho rukávu a zbytek vína nalila do druhého. Pak vztáhla k ruce k nebi. Z levého rukávu se rozlilo nové jezero a z pravého rukávu vyletělo hejno těch nejúžasnějších labutí, které na něj hned usedlo. Dodnes nevím jestli to byl sen, nebo se to skutečně stalo.

Pokračujeme v našem vyprávění. Moc vás neodešlo. Jste zvědaví, že? Vy víte, k čemu se schyluje. No, netvařte se jako idioti, máte v očích běsi a všichni víte, že po zločinu musí přijít... Trest. Vy v první řadě už to znáte, co? Tři zničené lidské životy. Lepší je umřít. Proč se někdo nezvedne a neřekne: "dost." Proč to někdo nezastaví? Protože chcete vědět, jak daleko zajdeme. Dočkali jste se. Kdybyste se raději víc dívali na sebe, jak na divadlo. Un, deux, trois. Opona...

Dějství druhé. Dům Rodiona Konstantinoviče. Je pozdní červencová noc. Bielie noči. Je dávno po půlnoci, ale venku je pořád světlo. Rodion dal služebnictvu volno. Celý dům je jen jejich. V temnotě se vždycky všechno snadněji ztratí. Ten první i poslední hřích. Možná na tom něco je, že jediná šťastná manželství jsou ta z rozumu, když se obě strany stihly vybouřit. Víte, jsou chvíle lidé milují zločin. Fandí hříchu. Ano, říkají, jak je to strašné. Odsuzují to a soudí. Ale všem se to líbí. A nebýt jeho, tak si nemají u čaje co říct. Bože můj... Nemáme si co říct...

Jirka: Sako, kalhoty, oboje Dolce & Gabbana. Košile Zara. Galina: Šaty Jiri Kalfar.

onegin_8

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Jirka: Vesta a kalhoty, oboje Dolce & Gabbana. Košile Zara. Galina: Šaty Jiri Kalfar. Vintage perlové náhrdelníky Chanel.

onegin_9

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz sedmý. Jak vypadá láska? Co myslíte? Láska je jako kolo smrti. Láska je jako nejlevnější pouťová atrakce. Jenže vy jste tím, kdo je jeho jeho obětí i tím, kdo tím kolem otáčí. A i když bolí nepřestáváte točit. Točíte dál a dál. A vás samotné ta bolest láká. Cítíte jak vám rve srdce na kusy a teplá krev zaplavuje orgány, ale neumíte říct dost. Vzrušuje vás a to a mučí současně. Nebojím se smrti. Bojím se... Umírání.

Galina: Vintage perlové náhrdelníky Chanel.

onegin_10

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz osmý. Fiakr zastaví před domem Alexeje Nikolajeviče. Anna z něj vystoupí a vklouzne do domu. Vítá ji špalír služebnictva, kterému dominuje její nastávající. Alexej. Ví to. Všichni to ví. Všichni o tom mluví. Všichni ji za to soudí. Mladí milenci na sebe můžou být pyšní. Způsobili skandál na petrohradské společenské scéně. Není muže či ženy, kteří by nevěděli o jejich smylstvu. Jenže tahle pletka bude mít nedozírné následky. Druhý den ráno Alexej posílá Rodionovi depeši. Vyzývá ho na souboj. Rodion... Přijímá!

Galina: Kabát Zara. Šaty Jiri Kalfar. Jezdecký cylindr Tonak. Náušnice Kimberly McDonald.

onegin_11

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz devátý. Je brzo ráno, ale venku už je horko. Bože můj, hrozné horko! Slunce se dere na obzor.  Posečkej... Rodion a Alexej stojí proti sobě. En garde! V jezeře je vidět jejich odraz. Jako první podniká výpad Alexej. Rodion uhne jen o pár centimetrů. Otáčí a jde proti němu. Alexej se skloní a Rodion přes něj přepadne. Rodion se rychle otočí zpět s kordem v ruce. Navzájem se dívají do očí. Na Alexejově hrudi začne kvést rudá růže. Je větší a větší.

Jirka: Mikina Dolce & Gabbana. Šortky a legíny, oboje Jiri Kalfar. Boty Blažek. Alex: Tričko Zara. Vesta Jiri Kalfar. Kalhoty a boty, oboje modela vlastní.

onegin_12

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz desátý. Ticho. Alexejovo tělo sklouzává z čepele kordu a padá na zem. Alexej leží na forbíně ruské společnosti. Užijte si ten pohled. Tohle se jen tak nevidí. Čas na potlesk. Dočkali jste se krve. No tak! Tleskejte! Tohle jste přece chtěli! Poprvé není slyšet nic. Ani bezduché plácání sametových rukavic. Ani šepot. Rudá krev zaplavuje košili. Anna se snaží stisknout jeho ruku. Nedá se. Alexej vypadá jako kdyby spal. Jakoby... Jen spal.

Galina: Kabát Zara. Náušnice Harry Winston. Alex: Košile Zara.

onegin_13

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz jedenáctý. Je zase čtvrtek. Přijímací den. Rodion stojí před vchodem. Váhá vejít. Jistou dobu po „té přenešťastné události“, jak ten skandál a Alexejovu smrt s rozkoší nazývá ruská smetánka, se k Anně nemohl přiblížit. Už je čas? Kdy je čas? En, deux, trois... Rodion třikrát mocně uhodí do klepadla. Konečně zase spolu. Konečně smí, po tak dlouhé době. A poprvé svobodně. Mluvit spolu. Toužit po sobě. Dotýkat se. Líbat se. Tisknout k sobě tváře. Milovat se. Proplést prsty. Šeptat. Dívat se druhému do očí. Žíznivě. Toužebně. Něžně. Láskyplně. Proč ale Aňuška uhýbá pohledem? Víte, mlčení je vždy tisíckrát mučivější, než tvrdá pravda. Extáze byla tak krátká. Sotva se stihneš rozhlédnout kolem sebe a najednou ti nezbude nic, nic, co bys ještě mohl ztratit. Já jsem už na začátku věděl, že mi balancování na hraně nebude stačit. A když jsem se s rozkoší vrhal do propasti, přijal jsem fakt, že mě to zahubí.

Jirka: Smokingové sako a košile, oboje Blažek. Vázačka Gucci. Galina: Krajkové šaty Dolce & Gabbana. Štóla z umělé kožešiny Zara. Vintage perlové náhrdelníky Chanel. Závoj ve vlasech, stylisty vlastní.

onegin_14

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Obraz dvanáctý. Poslední. Nechávám vám k dispozici můj dům. Jezte a pijte co hrdlo ráčí. Služebnictva i vína je dost. Máme bliny, smetanu a kaviár. V samovaru vře voda na čaj a v té stříbrné dóze najdete černé višně. V sekretáři je obálka se sto tisíci rubly. Dělejte s nimi co chcete. Já už touhle dobou sedím ve vlaku do Čeremchova. Počkám tam na dopis. Od ní. Už brzy mi Aňuška napíše. A pozve mě zase k sobě. Víte, mám rád zimu. V ní se všechno lépe snáší. Jeviště je vaše, panstvo..

Jirka: Kabát Blažek. Batoh Zara. Šátek, stylisty vlastní.

onegin_15

Zdroj: Simona Smrčková pro Menstyle.cz

Nemůžu žít, aniž bych věděl, co jsem a kdo jsem. A já to nevím. Žiju. Ale umřu stejně tak či tak. Vaše blahorodí, Vaše vysokoblahorodí, Vaše vysokorodí, Vaše excelence, Vaše vysoká excelence, poprvé v životě už si nepřeju vůbec nic. Jen aby to všechno skončilo. Umřu. Už je konec. Vím to. A žádám jen jedno. Abyste mi odpustili. Rozhodl jsem se počkat na poslední soud. Jmenuji se Rodion Konstatinovič Romanov. A jsem vinen. Ne protože bych skutečně byl. Ale... Protože si to skutečně zasloužím. Nezáleží na tom, co si myslím. Nezáleží na tom, co cítím. Smrt je pořád smrt. Jen... Pokud smrt přináší svobodu... Proč si připadám tak lapený? Stejně jako neumím odpouštět druhým, neumím odpustit ani sobě. Nevinný. To říkají všichni. Já jsem vinen, ale vinu necítím. Přijímám vinu z marnivosti, opilství, kokainismu, pelešení, rouhání, ale... Necítím se vinen z Jeho smrti. Zabili jsme Boha. My jsme skutečně zabili Boha! Jak? Zahubili jsme všechno to dobré v nás. Že se rouhám proti Bohu? Ano rouhám! Rouhám! Bůh nikdy nebyl. Nebyl! Zříkám se království nebeského a Boha. Jinak by tohle nedovolil. Už nečekám na jeho brány. Vlastně... Už nečekám vůbec nic.

„Ceníme si více povznášejícího klamu než tmy přízemních pravd.“

Alexandr Sergejevič Puškin

Obrazoběrce Simona Smrčková / Sims Foto

Pokladník a garderobiér Jirka Hofbauer

Pravá ruka obrazoběrce Kamil Saliba / Kamil and Simona

Dekoratérka Hana Čihánková

Manekýn Jiří Zimovčák / Heriett Models

Čarošermíř Alexander Choupenitch

Balerína Galina Abrahámová

Pisálek Jan Prchal / Trh mrch

Vrchní inkvizitor Štěpán Molitor

Dozorce Jakub Matulík

Za možnost fotografování v prostorách Mahenova divadla děkujeme kulturnímu atašé Vítu Vaňkovi a blahorodím Národního divadla Brno.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!