Mají Češi vůbec nějaký styl a má fashion week smysl?

Publikováno: 15.09.2015 11:03 | Jiří Hofbauer

Celý jeden týden okupoval centrum Prahy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Město tak zahltilo neskutečné množství zcela odlišně oblečených lidí. Potíž je v tom, že tahle originalita, kterou čerpají za zahraničí, mnohé donutila k jaké si formě uniformity. Kdybych měl počítat originálně oblečené muže v rámci MBPFW stačily by mi prsty jedné ruky.

DSC_7493_resize

Zdroj: MBPFW

Během přehlídky Lukáše Macháčka mi došlo, že všechna ta módní klišé, ze kterých si děláme legraci, skutečně platí. Většina osazenstva mělo na sobě neforemná bílá trika, oversized černé mikiny, úzké džíny s rozedřenými koleny a boty, za které by se nemusel stydět ani ten nejzoufalejší horník, případně značkové sneakers z dílny některého z hip-hopových interpretů. Hey, Kanye, cool kecky... (interní vtip) Dokonce jsem si znovu připomněl i to, proč se nikdo neusmívá. Je to prostě neskutečně posh mít na očích sluneční brýle a tvářit se otráveně. Omlouvám se, ale s postupem věku mi to přijde hloupé. Pokud Victoria Beckham v rozhovoru pro Vogue pronese: „I'm smiling on the inside. I feel I have a responsibility to the fashion community.“ („Usmívám se vnitřně. Mám zodpovědnost k módní komunitě.“), má to jakousi grácii. Pokud se ale stejně posh tváříte ve skateparku na pražské Štvanici? Jde tady ještě vůbec o módu, nebo je to hra pro lačný (ne)módní dav, který se nedostal dovnitř, aby přední čeští žurnalisté z Plesku měli o čem psát?

Proč tohle všechno? Všichni chtějí být tak originální a jiní, že nakonec všichni vypadají stejně. Během přehlídky Jakuba Polanky si vedle mě sedly dvě slečny. Vlogerky. Jedna v nádherných, ostře žlutých pouzdrových šatek, druhá v saku a kalhotách s vysokým sedem. Rozhlédly se, a pak se ta, co připomínala kanárka Tweetyho, zeptala své kolegyně: „Proč všichni kolem nás vypadají jako komparz z Matrixu?“ Vítej v reálném světě, Neo.

Asi nejlépe to vystihl Víťa Ivičič z blogu A Czech Fashionisto's Diary, který to komentoval slovy: „Nějak nemám náladu mačkat se v davu lidí oblečených co nejdivněji, aby je ten známý fotograf vyfotil, a které snad ani nezajímá kolekce – hlavní je fotka na Instagramu a na webu se street stylem.“

Já se nad tímhle zamýšlel už v červnu. Zatímco původním smyslel street stylu bylo zachycování oblečení a vůbec životního stylu jistých subkultur, prakticky lidí na okraji společnosti, dnešní street style skutečně dospěl do fáze, abyste na sebe upozornili za každou cenu. Nejlépe ještě před samotnou akcí o tom dva týdny spamovali na Facebooku, Instagramu a Twitteru a běhat po Praze s výtiskem Blue Paper a akreditací na krku. Vážně? Během fashion weeku jsem musel přemýšlet, kolik lidí sem přišlo skutečně kvůli té módě a kdo je tady jen z toho důvodu, že v televizi nic nedávali. Dovolím si menší podprahovku... sotva zapadl poslední model do backastage, okamžitě mi cinkl iPhone a nervozní návrhář se mi psal: „Nestíhalo se převlíkat. Lookbook bude lepší! Jak se ti to líbilo? Proč se všichni tvářili tak nasraně?“ Zatímco návštěvníci si z toho udělali promenádu po skateových rampách, návrháři ve vydýchaných polyuretanových stanech ze sebe vydávali to nejlepší.

Přiznám se, že mám někdy pocit, že čeští muži (česká společnost obecně) chtějí být hrozně světoví. Elegantní jako Britové, dostatečně vogue jako Francouzi, sprezzatura jako Italové, kosmopolitní jako Američané. Ale v tomhle všem zapomínají na podstatnou věc – utvářet si svůj vlastní styl. Jedna věc je inspirace, druhá kopírování. Vážně bych chtěl, aby čeští muži magazíny, blogy a odborné knihy brali jen a právě jako inspiraci. Ne jako ocelová pravidla, které na sebe musí napasovat a přísné diktáty, které musí splňovat. A pokud se už vypraví na fashion week, tak aby to nebrali jako demonstrativní manifestaci hranice vkusu, ale prezentaci svého vlastního stylu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!