Martin Mester: motivuje mě nadšení druhých lidí

Publikováno: 04.06.2014 10:48 | Jakub Matulík

Kulturistiku zná asi každý. Minimálně všichni znají Arnolda Schwarzeneggera. Ovšem jen zasvěcení vědí, že se kulturistika dělí na spoustu poddruhů. Co už ví opravdu malé množství lidí je fakt, že Česká Republika má spoustu úspěšných závodníků v tomto sportu a jeden z nich je právě i Martin Mester. Když poprvé uvidíte obrovského Martina, jeho výška přes 190 centimetrů vám vezme dech. Martin je ovšem velký sympaťák a opravdu velice přátelský člověk. Tento český opálený obr s úsměvem na tváři soutěží ve třídě Men's Psysique. Sám se ovšem za kulturistu nepovažuje. V této kategorii je, ovšem vele úspěšný. Přeci jen byl první Evropan, který vyhrál úplně první soutěž Arnold Classic Europe, v roce 2013 obsadil třetí místo na Arnold Classic USA, také se účastnil soutěže Mr. Muscle Beach ve Venice v Kalifornii, kde taktéž vyhrál. Výčet jeho úspěchů je samozřejmě mnohem delší. Martin ovšem je jiný než většina sportovců. Cvičí proto že ho to nesmírně baví a je to na něm vidět, také natáčí videa, kde ukazuje světu své tréninky (spoustu kulturistů se snaží své tréninky tajit), radí ve stravě, v doplňcích stravy a hlavně motivuje. Na Facebooku má přes 11 tisíc lidí, které pravidelně masíruje svou skvělou náladou a ukazuje jim, jak docílit své vysněné postavy.

martin_mester_5theme2

Zdroj: Fotografie použity s laskavým svolením Martina Mestera

Martine, jak by ses představil Ty sám?

Je těžké představit sám sebe. Považuji se za normálního chlapíka s dobrým srdcem, co se vždy na všem snaží najít něco pozitivního. Nemám nic proti konstruktivní kritice. Ale mnohem důležitější je motivovat lidi a podpořit je v cestě za jejich sny. Lidí s negativním myšlením, co umí jen kritizovat je na světě až moc. Stres nemám vůbec rád a proto se mu snažím vyhýbat stejně tak jako negativním lidem, kteří do tvého života nepřinesou nic, co by za to stálo.

martin_mester_1

Zdroj: Fotografie použity s laskavým svolením Martina Mestera

Pro mnoho kluků ale i mužů jsi vzorem, zdrojem inspirace i rad. Jak vypadaly Tvoje začátky?

Velmi mi lichotí a těší mě, že jsem motivace pro tolik lidi, což samozřejmě zpětně motivuje i mě. Moje začátky s cvičením byly super. Hlavně proto, že ať jsem to dělal dobře nebo špatně vždy mě to hrozně naplňovalo, bavilo mě to a v tom si myslím, že v dnešní době je trošku problém. Většina z těch co začínají, když nevidí okamžité výsledky ze dne na den, tak si stěžují a vzdávají se. A to je veliká škoda, protože cvičení není běh na krátkou trať. Vše jde krok za krokem a kdo vydrží, určitě dosáhne vytoužených cílů.

Prožíváš někdy krize? Myslím tím, máš někdy pocit, že se na cvičení vykašleš?

Krize jako takové ani ne. Někdy když jsem dlouho bez sacharidů a jsem hodně unavený, tréninky jsou těžší, ale tohle k tomu patří. Jak se říká, kdyby to bylo úplně snadné dělali by to všichni. Na cvičení se určitě nevykašlu. Je to můj životní styl. Stejně jak jsem začal, tak i po mnoha letech mě to pořad strašně baví.

martin_mester_8

Zdroj: Fotografie použity s laskavým svolením Martina Mestera

Zúčastnil ses teď spoustu velkých soutěží ve tvé třídě "bikinářů". Jak náročné je podle Tebe trénování na tento druh soutěže? Je třeba srovnatelný s profi kulturistikou?

Každý, úplně každý cvičí jinak a to co někdo bere jako lehké, jiný může brát jako nesmírnou dřinu. Pro mě závodění v Men's Physique, jak říkám já v "bikinách" je jen zábava, která vám ukáže jaký jste. Ne v tom jestli vyhrajete nebo budete poslední, ale třeba jestli máte sílu vůle dotáhnout dietu až do konce a neporušit ji. Já sám už ani nevím co rozhodčí přesně chtějí, ale jak jsem řekl já si užívám cvičeni jako takové. Závody by měly být příjemné a pro účastníka hlavně zábava a ne stres, který ti znepříjemní sport, který sis vybral. Moje tréninky jsou někdy intenzivní a tvrdé ale ne vždy. I na to se každý může dívat jinak. Já to dělám tak jak si myslím, že je to dobře i když to muže byt úplně špatně a nebo pro někoho úplná hračka.

martin_mester_3

Zdroj: Fotografie použity s laskavým svolením Martina Mestera

Strava je součást každého sportovce. Jak moc se jí věnuješ a jak se stavíš k doplňkům?

K dosažení 100% výsledku potřebuješ dát 100% do stravy a 100% do tréninku. Jestli to tak není, ani výsledky nebudou 100%. Takže vše záleží jen a jen na tobě. Jak moc, jaký cíl chceš a jak moc se pro něj dokážeš obětovat. Podle mého názoru jsou doplňky potřeba, ale to vše jde s úrovni sportovce. Já na začátku, když jsem neměl ani peníze a ani pomyšleni na to, že bych si mohl koupit protein, makal jsem stejně, protože mě to moc bavilo. Když jsem si asi po třech letech koupil nějaký iontový napoj, myslel jsem si že to je bomba. Čím víc se cvičeni věnuješ a čím větší nároky na tebe jsou, tím i potřeba doplňku je důležitější, ale tak jak jsem říkal vše krok po kroku.

Ty jako profík, který se věnuje cvičení, jak se stavíš ke steroidům?

Samozřejmě všichni co se cvičeni věnuji o tomto tématu něco ví. Ovšem já to vůbec neřeším. Někdo chce takové věci brát. Je to jen jeho volba. Jiný nechce a nemá žádnou potřebu. Když cvičíš kvůli sobě a pro to vypadat dobře myslím, že není absolutně žádná potřeba něco takového brát. Pokud ale jsi profikulturista a jdeš na nějaké důležité závody, tak asi nějaká taková "pomoc" přijde vhod, i když říkám je to každého věc a rozhodnutí.

martin_mester_5

Zdroj: Fotografie použity s laskavým svolením Martina Mestera

Co by jsi dělal, kdyby si necvičil? Máš nějakou jinou zábavu?

Vždycky si říkám, ještě, že to cvičeni vymysleli, protože mě vážně moc baví "zničit" se v posilovně. Jinak rád hraji tenis, potápím se, cestuji, jezdím na snowboardu, motorce a takové ty normální věci.

Jaký je vlastně tvůj životní cíl? Co by si chtěl ještě ve svém životě dokázat?

Já asi nemám životní cíl jako takový. Chtěl být v životě šťastný a vždy dělat to co mě baví, abych až jednou budu moc starý a zamyslel se nad tím svým životem a mohl říct, že jsem nepromarnil čas a stálo to za to. Jestli tedy motivuji nějaké lidi tak, aby jich bylo jednou mnohem více, protože tím, že já motivuji je, oni motivují mě a motivace je důležitá u všeho.

martin_mester_theme1

Zdroj: Fotografie použity s laskavým svolením Martina Mestera
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!