Mezinárodní den žen

Publikováno: 07.03.2014 09:59 | Aktualizace: 08.03.2016 10:00 | Václav F. Mensa

Na svátky a významné dny, které bývaly poplatné dřívějšímu politickému režimu, pohlížíme většinou poněkud rozpačitě. V horším případě je urážíme. Není ale jasné, jestli je to správný přístup. Nejsme Američané a přesto masivně slavíme Halloween nebo den svatého Valentýna. V mnoha případech nevěříme v Boha, ale pompézně slavíme Vánoce. Proč tedy odmítáme jeden z důležitých dnů, Mezinárodní den žen?

Wedding-Belles-by-Mario-Testino-Vogue-UK-May-2011-5 (kopie)

Zdroj: Mario Testino/Vogue

Změnila se doba. Rudé karafiáty se změnily na růže a MDŽ odznáčky se už nevyrábí. Co by se ale měnit nemělo, je respekt k ženám. Nepohlížejme na to, z pohledu dějin. Ženy mají rozhodně větší svobodu a rovnoprávnost, než kdy dříve v historii. Tento den bychom měli využít k připomenutí ženám v našem životě, jak důležité jsou. Pokud to tedy neděláme každý den roku.

Existuje důležitější žena v životě člověka než je matka? Přes rozličné problémy, které zde mohou být, matka vás nosila devět měsíců. To už je velký důkaz důležitosti. Vaše manželky, partnerky, družky, nejlepší přítelkyně, sestry, babičky. S jistotou můžeme říci, že v životě každého muže je alespoň jedna žena.

A samozřejmě, ženy jsou v životě nás všech. Manažerky, političky, vůdkyně, umělkyně, akademičky. Nejchytřejší člověk planety je taky žena. To nemůže popřít ani ten největší šovinista.

Muž může cestovat po světě, zakládat nadace, stavět školy, zachraňovat lidské životy. Ale nikdy to nebude tolik dobra, jako žena, která s láskou vychová své dítě.

Nepohlížejte na 8. březen, tedy Mezinárodní den žen (tučně podtrhujeme slovo mezinárodní), jako pozůstatek minulosti. Prostě jděte koupit nádherné květiny či cokoliv, co dotyčná ocení a prokažte obdiv, lásku a respekt.

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!