Michal Horáček albem zakončil projekt Český kalendář

Publikováno: 03.11.2013 09:00 | Jiří Hofbauer

Zatímco většina rodičů pouštěla dětem Včelku Máju od Karla Gotta já se učil chodit při Táta měl rád Máju Westovou. Textu Buřty, pivo, nenávist jsem jako dítě absolutně nerozuměl, ale moc se mi líbil refrén začínají slovy „narveme do popelnic“. Tehdy mi to přišlo vtipné, dnes neskutečně ultimativní. A když jsem dospíval tak si mě našly skladby Na hotelu v Olomouci a Díkůvzdání. Přesto Denim Blue se pro mě stalo něčím jako osobní skladnou.

hp_car05

Zdroj: Michal Horáček - Českýkalendář.cz

Michal Horáček vydal nové dvojalbum Český kalendář, které je jistým vygradováním stejnojmenného projektu. Albu předcházela básnická sbírka z roku 2012 inspirovaná stylem villonské balady. Jedná se o umělecký koncept zahrnující básně, písně ale i divadelní představení. Ostatně právě představy dramatického zhmotnění zvláště u některých skladeb se prostě nevyhnete.

Těžko analyzovat jednotlivé sklady a říkat co jejich obsahem. V tom je právě krása poezie, že si stejné věci můžou lidé vysvětlovat různě a v textu si najít právě sobě blízké motivy. Stejně jako básnická sbírka i album má docela jasně daný vývoj. Je totiž koncipované jako kalendářní rok z různých pohledů a z pohledů různých lidí. Proto nejlépe funguje jako celek.

464147-369028913133404-1135146522-o

Zdroj: Michal Horáček - Českýkalendář.cz

Album k vám bude přicházet v několika fázích. Není to jen text napsaný na základě nějaké hudby, ale zhudebněná poezie. Takže jako každou jinou básnickou sbírku nejdřív musíte poslechnout a pochopit faktický význam slov. Teprve na druhý poslech si uvědomíte jejich obsah a hodnotu téhle promyšlené mozaiky. A napotřetí si to album užijete. Užijete pro sebe. Pokud si Český kalendář chcete prožít, doporučuji nejdříve si přečíst sbírku básní a teprve potom si pustit album. Tak si totiž předem očima ohmatáte každé slovo, už se nějak na něj naladíte a album pak budete vnímat mnohem osobněji.

hp_car01

Zdroj: Michal Horáček - Českýkalendář.cz

Tím, že se na tomhle albu setkali různí autoři hudby a různí interpreti má každá skladba neskutečnou osobnost. Na hudbě se opět podílel Petr Hapka. Škoda, že jen u jedné sklady. Michal Horáček hlavně chtěl dát prostor dosud neznámým nebo málo známým talentům jako Zuzana Homolová, Katarína Koščová, Petr Linhart, Josef Fojta, kteří zastupují spíše klubovou scénu, autor hymny pro házenkářský tým Wendel Dreiseitl, ale tak lidé zcela mimo obor jako Hynek Koloničný, který pracuje jako montér v Českém Těšíně. Právě on je autorem hudby k skladbám, které vás zaujmou už na první poslech. Horáčkovým textům pak dal hlas Ondřej Ruml, Szidi Tobias, Vojta Dyk, Bára Basiková, Lucia Šoralová, Lenka Nová, František Segrado, Petr Spálený, Jarda Traband Svoboda nebo James Harris.

Některá alba se kupují i jen pro jeden hit. Ano, bohužel tak to je. Český kalendář nemá hit, který je jediným tahounem alba a všechny další skladby zastíní. Album se chová jako skutečný kalendářní rok. V každém měsíci je něco nádherného, něco co vás zaujme a budete se k tomu chtít vracet. A tohle je výjimečný rok. Žijeme totiž v nádherné době...

hp_car02

Zdroj: Michal Horáček - Českýkalendář.cz

893548_532499173510030_1605911207_o (kopie)

Zdroj: Michal Horáček - Českýkalendář.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!